Satılık Tekneler

İletişim
E-TREND YATCILIK
Mustafa Soyuturk
Land
Line :
-
Cell Phone : 0533 465 4416
Address : Levent Mah. Çayırçimen Sok. No.3 D:33 34330 Beşiktaş İstanbul İstanbul/Türkiye
Store
Send a Message
Other Ads
Add my favorites
Send a friend
Disclaimer

Our Facebook Page

X-Yachts Xp 55 Ad no: 2154
PRICE : 850,900 €
  • Technical Details
  • Description
  • Video
  • Brochure

X-Yachts yeni 55 feet performans-gezi  yatını sunar

Köklü X-Yachts mirası

X-Yachts, performans serisine gösterilen ilginin artmasından memnuniyet duyuyor. 1979'daki kuruluşundan bu yana firmanın odaklandığı ana konu, performans yatları dünyasında lider tekneler geliştirip üretmek oldu.

Bu teknelerin bazıları 7 kez ¾ Ton Kupası ve 2 kez de çok yüksek prestijli One Ton Kupası olmak üzere off-shore yat yarışlarında resmi dünya şampiyonlukları kazandılar.

X-Yachts diğer yandan One Design yatlar konusunda da uzmanlaştı. Ürettiği X-99, X-35 ve X-41 modelleri ISAF tarafından tanınan ve yıllık Avrupa ve Dünya şampiyonaları yapılan klaslar haline geldiler.

Toplamda üretilen 5000 yatın büyük çoğunluğu  gezi-yarış teknelerinden, ya da bizim adlandırdığımız şekliyle performanslı gezi teknelerinden oluşmakta.  Bu yatlar, yalnızca geziden hoşlanan yelkencilere hitap ettikleri gibi aynı zamanda  -eğer doğru yelkenler ve deneyimli bir ekiple donatılırlarsa- handikaplı yarışları da kazanabilecek kapasiteye sahiptirler.

Gezi mi, yarış mı?

Mükemmel gezi teknesi ile mükemmel yarış teknesini aynı yatta buluşturmanın mümkün olup olmadığı hep tartışılagelmiştir.

Bunun cevabı elbette, görece daha ağır ve daha fazla depolama hacmine sahip yatların yalnızca gezi için, herhangi bir gezi donanımına sahip olmayan yatların ise yalnızca yarış için daha iyi olduğudur.

X-Yachts, yukarıda bahsedilen ilk kategori için 38-50 feet arasında, lüks gezi teknelerinde iki kez Avrupa'da yılın Teknesi ödülünü kazanan özel bir gezi serisi geliştirdi.

X-Yachts'ın tipik müşterileri, tasarım kalitesi ve detaylarıyla üretim kalitesini birleştirerek kendilerine mümkün olan en yüksek yelken zevki ile seyir yapma deneyimini sunan yatları tercih eden yelkencilerdir.

Dünyada X-Yachts'tan daha fazla sandviç gövde üretimi yapan üretici yoktur. Diğer üreticilerin çoğu, yelken deneyimini ciddi şekilde etkileyen faktörlere daha az dikkat göstermektedir.

Her X-Yachts'ın gövdesi sandviç metoduyla üretilmektedir.  Bunun nedenleri ağırlık tasarrufu yapmak, mümkün olan en iyi balast/deplasman oranını sağlamak, yatın hafif havalarda daha performanslı olması için gerekli büyük alana sahip yelkenleri  taşımasına ve aynı zamanda rüzgar kuvvetini artırdığında bu yelkenleri etkin olarak kullanabilmesine imkan vermektir.

X-Yachts 80'lerde galvanize çelik gövde/omurga kafesi konusunda öncü olmuştu. Bahse konu kafeslerin avantajı, teknelerin o güne kadar mümkün olandan çok daha fazla yükü karşılayabilmesiydi . X-Yacht'lar ayrıca her zaman çok yüksek kaliteli direk, arma ve güverte ekipmanına sahip olmuşlardır. Örnek olarak standart kesintisiz rod arma, kıç ıstralya gergisi, kompozit kurşun salma ve gömme gövde çıkışları sayılabilir.

X-Yachts, 2009'da X-65 ile başlamak üzere, en yeni nesil performans teknelerinin tanıtımıyla birlikte vakum infüzyonlu epoksi metodunu kullanmaya başladı. Bu yöntem, full sandviç yapı içinde yerel karbon güçlendiricileri ve vinylesterle takviye edilmiş karbon bir gövde kafesini de kapsıyor.

Xp serisi yatların tümünde iç mekanda, yer yer iç yapının da bir parçası olarak, kompozit  kullanılıyor.

Yelken zevki yüksek yatlar üretebilmek için gelişmiş inşa teknolojisi kullanmak hala temel şart; zira bu sayede daha "hafif" olan gövde, güverte, iç mekan ve diğer bileşenler deplasmanın azaltılmasına ve daha da önemlisi, salma ağırlığının artırılmasına olanak sağlıyor. Dolayısıyla hem hafif, hem de daha şiddetli rüzgarlarda daha fazla "güç" elde ediliyor.

X-65'in piyasaya sunulmasından bugüne kadar geçen süreçte Xp serisinin tanıtımı yapıldı. Bu serinin tüm modelleri başarılı satış rakamları yakaladılar. İlk suya inen model Xp 44 oldu (Nisan 2011). Onu Xp 38 izledi (Ağustos 2011). Son olarak da yeni Xp 50 suya indi (Nisan 2012).

X-Yachts'ın Haderslev/Danimarka'daki tesislerinde şu ana kadar toplam 100'den fazla yeni Xp üretildi.

Geliştirilmekte olan Xp 55, üretilen 5000 adet X-Yachts ve 40 adet X-55 sayesinde edinilen tecrübenin ürünüdür.

Yelken kalitesi, yukarıda bahsedilen nedenlerden dolayı, X-Yachts için çıtayı yükseltecek.

Seyir uzunluğu 16.3 metreden 16.7 metreye çıkıyor.

Xp 50, VPP testlerine göre rüzgara karşı seyirlerde orta şiddette rüzgarda %6, 20 kts şiddetinde rüzgarda ise %8 daha hızlı olacak.

Teknenin standart donanımında kıç tarafta 3.10 metrelik bir şişme bot  için garaj, 4 geniş havuzluk ambarı ve katlanıp havuzluk tabanında can salı bölmesinin yanında saklanabilen bir masa bulunuyor.

Rahat ve korunaklı havuzluğun kıç tarafında, mandarlar, ıskotalar ve trim halatlarını kullanmak üzere dört büyük self-tailing vinç mevcut.

Dümen konsolları, müşterinin istediği elektroniklerin monte edilebileceği şekilde kişiye özel olarak üretilecek.

Çapa kılavuzunu şık bir şekilde gizleyen opsiyonel karbon baston (cıvadra), aynı zamanda 240 m2'lik bir asimetrik spinnaker'i de "taşıyacak".

Teknenin iç mekanı aydınlık ve dostça bir tarzda tasarlandı. Modern  İskandinav tarzı "temiz"  ve pratik çizgileri detaylarla birleştiren bu tarz, X-Yachts'ın "kendi bünyesindeki" iç dizayn departmanının engin tecrübesini yansıtıyor.

Kıç tarafta müşteriye iki değişik versiyon arasında seçim yapma olanağı sağlanıyor.  Bunlardan birinde her iki kıç kabinde de birer banyo/tuvalet bulunuyor; diğerinde ise yalnızca sancak kabinde banyo/tuvalet mevcut, bu sayede iskele kabin ve mutfak ilave cihazlar koymaya imkan verecek şekilde -örneğin tam boy bir çamaşır makinesi- büyütülüyor.

Yatın baş tarafında iki geleneksel opsiyon sunuluyor. Birincisinde yatak ortada bulunuyor. Diğerinde ise yatak yan tarafta ve bu sayede hem baş taraftaki banyo/tuvalete, hem  de bir yatak ve tuvalet/lavabo alabilecek yeterli hacme sahip olan yelken bölmesine erişim mümkün oluyor.

Xp 55'in suya inişi

İlk Xp 55 lerin teslimatı 2013 yaz başlarında yapılacak. Bu ilk tekneler, yüksek kaliteli ekipmanları içeren kapsamlı ve çekici bir tanıtım paketi ile birlikte piyasaya sunulacaklar.

Ad Type New
Yacht Type Sail Boats
Flag Yabancı
Country Denmark
City Haderslev
Marina Place Belirtilmemiş
Make X-Yachts
Model Xp 55
Date of Build 2021
Length 55.0 ft - 16.76 mt
Width 16.0 ft - 4.77 mt
Draft 9.0 ft - 2.75 mt
Weight 34000 lbs - 17.00 tons
Engine Brand Yanmar
Number of Engines 1
Engine Power 110 HP
Engine Hours 0
Fuel Type Diesel
Fuel Tank 106 gal - 400 ltr
Water Tank 145 gal - 550 ltr
Total Cabins 3
Number of Beds 7
WC 3
Equipments
Mainsail Area 1053.0 ft² - 97.80 mt²
Genoa Area 805147.0 ft² - 74.80 mt²
Baloon Area 2583360.0 ft² - 240.00 mt²
Salma Boyu Belirtilmemiş
Other Ads
[] []