Satılık Tekneler

Select:
select
Category:
select
Make:
Price: -
Lenght: -
select
Location:
select
Keyword- Ad Number:
Search
Select:
select
Category :
select
Price: -
Keyword- Ad Number:
Search
E-BULLETIN

Sign up for our newsletter and get these great benefits: Featured Articles Video Boat Reviews Exclusive Offers..

Send

VIDEO GALLERY
BRANDS
www.yatvitrini.com

Absolute

We believe in technology and easy management, in 360° control. We believe in luxury, but not in waste: our engines are low consumption and low noise engines. We believe in Design tasting of salt water, having image and also substance. We finally believe that the Ocean shall be respected. That is why we engage in reducing emissions at their minimum level. And this not only to safeguard the protected areas, but also the whole Ocean. The Ocean continent – before being our business – is the salt of the Earth.

www.yatvitrini.com

Albemarle

Albemarle Express teknelerinin, özellikle 28 - 35 feet olanları balıkçıların beğenisi kazandı. Küçük olmasına rağmen sağlam donatılarının cazibesi, mürettebata ihtiyaç duymadan daha büyük bir spor balıkçılığı teknesi gibi kullanılabilir. Ayrıca görüntüsü de son derece şık. Bu sınıfa ait balıkçı tekneleri deyince aklımıza hemen 20 yılı aşkın süredir bu tarz tekneler inşa eden North Carolina’da kurulu Edenton’un Albemarle Tekneleri geliyor.

www.yatvitrini.com

Allaroundmarin

Allround Marine isminden anlaşılacağı üzere Avrupa'da çok yaygın kullanılan bir genel deniz malzemeleri tedarikçisi ve parekendecisidir. A'dan Z'ye yok yok denecek bir polika ile hizmet ağı oluşturmuştur. Bugün Türkiye teslim lojistiği süresi olarak gümrük işlemleri dahil bir hafta süre verilmektedir. Motor yat olsun, ticari deniz vasıtaları olsun, yelkenli yatlar olsun tüm deniz vasıtalarına motor parçalarından iç dekorasyon ürünlerine kadar çok geniş bir yelpaze ile sunduğumuz satışlarımızdan ve hızlı lojistiğimizden faydalalanız.. Allround Marin ürünlerini incelemek için Allroundmarin.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

www.yatvitrini.com

Andersen

Andersen vinçleri standart - self tailing - elektrik – hidrolik - klasik ve de “capstan” vinçleriyle 1950 yıllarından itibaren adını duyurmaya başlamıştır. Zaman içinde üretim teknolojilerini düzenli geliştirmişlerdir. Tüm üretimler CNC kontrollu makinelerle yapılmaktadır. Bugün Andersen vinçlerinden “dünyanın en iyi paslanmaz çelik vinçleri “ diye bahsedilir. Mega yatlara kadar çok geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. .İleri teknolojisiyle ve de düzenli kalitekontrol garantisi ile Andersen ürünleri yüksek kuvvetlere maruz kalsalar bile uzun seneler problemsiz çalışmaktadırlar. Zaten bu sebebtendir ki bugün dünyada en az 30 ülkede dağıtımı yapılmakta ve her sene yaklaşık 12.000 adet üretilip satılmaktadır

www.yatvitrini.com

Armare Ropes

200 yılı aşan köklü bir geçmise sahip olan Armare, şimdi de Türk müşterileri ile buluşuyor. Merkezi İtalya'da, San Giorgiodi Nagora'da bulunan Armare, yüksek malzeme kalitesi ve deneyimli işçiliğin eseri olan halatları sayesinde dünyaca tanınmaktadır. ISO 9001- 2000 sertifikası sahibi olan Armare, geniş teknolojik olanakları ile teknelere özel çözüm önerileri sunmaktadır. Armare'nin yelpazesinde yer alan Softrig fiber tekstil çözümleri, yarış ve gezinti tekneleri için uygun seçenekler sunmaktadır. Direk donanımı PBD-Zylon, çok güçlü polietilen fiber Dyneema gibi iskota ve mandar ipleri ile hafiflik, dayaniklilik ve yüksek performans sağlayan firmanın aynı kategoride yer alan diger ürünü ise bütün yelkenlilere uyumlu bir yapıda üretilen, bükülmelere karşı korumalı kablodur. Armare'nin bağlama ve demirleme ürünlerinde de ihtiyacınıza özel çözümler bulabilirsiniz. Bu kategorideki ürünlerin uzunluk, fiber çeşidi, renk, çap vb. özellikleri kullanıcı ihtiyacına göre tasarlanmaktadır. Storm Line, Square Line, Round Line ve SeaKing bu alanda firmanın geniş ürün yelpazesinden birkaç örnek olarak gösterilebilir. Maksi yatlar için tasarlanan Storm Line'da farklı renk seçenekleri bulunurken, Square Line sekiz kollu örgü yapısı sayesinde esnek ve aşınmaya karşı dayanıklı bir yapı sergilemektedir. Round Line, her şekle girebilen ve kolayca uç-uca baglayabilme olanağı veren zarif çizgilere sahip bir modeldir. SeaKing ise genis çap ve renk seçenekleri olan, klasik bir modeldir.

www.yatvitrini.com

Angel Yachts

Bahadır Tersanesi, 1863 yılında Trabzon’da kuruldu. Ağırlıklı olarak balıkçı tekneleri üreten Bahadır Tersanesi, 1864’den 1872’ye kadar Türkiye’nin ilk feribotu olan Suhulet Arabalı Vapuru’nun yapımında taşeron olarak hizmet verdi.1989 yılında faaliyetini durduran Bahadır Tersanesi, faaliyette bulunduğu yıllar boyunca yüzlerce tekne üreterek denizcilik sektörünün gelişimine önemli katkılar sağladı.Kurucu Ali Bahadır’ın torunu Angel Cengiz Şıklaroğlu, 2005 yılında firmayı yeniden canlandırmak ve Avrupa pazarına açmak amacıyla işin başına geçti. Ürünleri, vizyonu ve kimliği yenilenen firma, Angel Yachts adını alarak İstanbul’a taşındı.

www.yatvitrini.com

ATN DENİZCİLİK SAN. ve TİC. LTD. ŞTİ

ATN Denizcilik Company Limited has provided a wide range of maritime services in Izmir - Turkey. Our Company mainly focused on safety services including Fire fighting Service & supply , Life Raft annual inspections , Life Boat & davit annual inspections. We are continuously improving our equipment and training our staff to ensure that we stay abreast of the changing demands and regulations set forth by the SOLAS and IMO regulations.

www.yatvitrini.com

AZIMUT YACHTS

Azimut-Benetti İtalyan motoryat üreticisi Azimut 1969 yılında kurulmuştur. Azimut, 1985 yılında, kuruluşu 1873 yılına dayanan dünyaca ünlü büyük tekne imalatçısı Benetti'yi satın alarak Azimut-Benetti adıyla faaliyetine devam etmiştir. 2001 yılında da tekne üreticisi Gobbi'yi satın alarak Atlantis markasını yaratan Grup şu an üç farklı marka ile üretim yapmaktadır. Benetti markası ile 70 metreye kadar, Azimut ile 11,9 metre - 35,4 metre arası ve Atlantis ile 10,7 metre - 16,8 metre arası yat üretimi yapan grup, İtalya'da tamamı 200.000 m2'lik alana sahip, 4 ayrı tesiste, 2.500 kadrolu çalışanı ile faaliyet göstermektedir. 2006 yılında 560 adet tekne üretimi ile satışlarını %15 arttırarak 701 milyon euro; satış hasılatı gerçekleştiren Grup Avrupa'lı tekne üreticileri arasında ciro bazında üçüncü, üretim bazında ise beşinci sırada yer almaktadır. Azimut-Benetti Grubu 24,4 metre üzeri tekne imalatında ise dünyada lider konumdadır. Satış hasılatının %55'ini Azimut marka teknelerin oluşturmakta olan grubun satışlarının yaklaşık %50'si Avrupa ülkelerine, %41'i Amerika'ya ve %9'unu da Orta ve Uzak Doğuya gerçekleşmektedir.

www.yatvitrini.com

AZURE

t has been said that if you give people what they want, the world will beat a path to your door. And after conferring with consumers, dealers and media observers, KCS International Inc., parent company of Cruisers Yachts has re-branded Azure Sport Boats with the Cruisers name. Effective immediately, the complete line of Azure Sport Boats from 22 - 29 feet are distinguished as the Cruisers Sport Series. Azure Sport Boats was acquired by KCS 9 months ago, and all manufacturing has been moved to the Oconto, Wisconsin facility. The very same facility, design and manufacturing process that produces renowned Cruisers Yachts. After experiencing the release of the 2013 Azure models, built by KCS, the industry identified the same level of quality craftsmanship and standard amenities in the Cruisers Yachts line, evident in every inch of the ten sport boat models.

www.yatvitrini.com

Atlantis

Azimut - Benetti S.p.A engages in the design and construction of yachts, open/sport yachts, and megayachts. The company also provides refit and repair, financial services, marinas, and styling lounges. It offers its products through sale and dealer networks. The company was founded in 1969 and is based in Avigliana, Italy. It has production sites in Avigliana, Viareggio, Livorno, Fano, and Sariano di Gropparello, Italy, as well as in Itajai, Brazil; and Orhangazi, Turkey

www.yatvitrini.com

BAVARIA

Bavaria sailing yachts are 32’ – 55’ cruising boats, designed with performance edge, and ease of handling in mind. Built by skilled craftsmen (some boat builders at the Bavaria yard have been there 30 years) combined with computer-aided, state-of-the art manufacturing processes. Bavaria combines quality German engineering with collaborative design expertise from Farr Yacht Design and BMW Designworks USA. Teaming up with market leaders in yacht, ergonomic and interior design takes Bavaria to best in class when it comes to delivering well engineered and constructed sailing yachts with powerful lines and innovative features. Over three decades of refining the production process keeps the pricing affordable and the Bavaria as an outstanding value luxury yacht. The Bavaria shipyard is the single, largest yacht production facility in the world with 650 employees, (and a few robots) capable of delivering over 3,500 boats per year to new owners worldwide. All Bavaria yachts are produced to order which enables wider customisation of individual yachts and more flexible ownership options.

www.yatvitrini.com

Blew Stoub

Yelken ve endüstri için yüksek performanslı halatlar ve halatlı donanımlar Halatlı donanımlarla hafiflik, yüksek emniyet ve sağlamlık için çözümler. Merkezi Fransa’da bulunan Blew Stoub; bağlantılar, donanım, halatlı donanım üretimi ve yüksek performanslı halatlar tedariğinde dünya lideridir. Açıkdeniz yarışları ve megayatlarda dünya lideri olan Blew Stoub; Open 60, megayat, Vendee Globe, Imoca ve Volvo 70’lere sabit ve hareketli donanım temin eder.

www.yatvitrini.com

Boston Whaler

Boston Whaler has delivered for decades what no other boat can. When boats were expected simply to float, Boston Whaler proved they could be unsinkable. Where most fishing boats lack comfort, and most pleasure boats lack fishing features, Boston Whaler proves you can have both at the most premium level.No matter what initially pulls you to the water---fishing, cruising or watersports---your Whaler will draw you back over and over again.

www.yatvitrini.com

BSI

BSI şirketi 30 senedir denizcilik sektörüne hizmet veren bir Danimarka kuruluşudur.Ürünlerini distribütörleri kanalıyla tüm dünyada satabilmektedir. UTL SKIPER çok çeşitli tekne donanım malzemeleri üreten BSI şirketinin “Direk donanımlarını” yani karbon ve alüminyum direkler için üretilen tel ve çubuk çarmıkların-ön ve kıç ıstralyaların-liftin ve ara bağlama sistemlerinin satışından yetkili kılınmıştır. Satış sonrası senelik kontrol ve bakım-yenileme sistemleri ile müşteri memnuniyeti sağlanmaktadır. Bugün BSI 100 kişiden fazla personeli ile,Danimarka/Haderslev – Florida – Rhode Island gibi fabrika ve satış merkezleri ile 10.000 metrekareye yakın kuruluşlarıyla senelik satışları 16 milyon Eurolara gelmiş konusunda dünya markası olmuş bir teşkilattır. Teknolojik gelişmelere ayak uydurabilmek ve de piyasalarda sahip olduğu rekabet gücünü koruyabilmek için BSI araştırma-mühendislik-dızayn ve üretim konularında uzun vadeli yatırımlar yapmaktadır. BSI Superyat projelerinin, yelkenli tekne üreticilerinin, dızaynerların ürün kalitesi ve güvenilirliği ile sektörün aranan markası olmuştur.

www.yatvitrini.com

BOANCRUISER YACHTS

De Boarnstream International Marine Group De Boarnstream International Marine Group is an umbrella organization of three companies: - De Boarnstream International Motoryachts / EMCI certified Yachtbroker- Jachtwerf De Boarnstream- Jachthaven De Boarnstream Since 1964 the family-owned company De Boarnstream in the Frisian village Jirnsum has grown and has been become one of the biggest Dutch water sport companies. De Marine Group is builder of the Boarncruiser, importer of Marex, seller of quality yachts (also yacht broker), exploiter of a marina, carrier of the blue flag and above all supplier of water sport fun! The pay-off ‘Boarn to cruise… a way of life’ underlines the mission to create the surplus value for her customers by combining the product knowledge and the possibilities which the water sport offers with the developments in the market, until a carefree recreation for the Boarnstream customers.

Cabo Yachts

Cabo Yachts

Cabo Yatları mümkün olan en iyi balıkçı yatlarını üretmek için kurulmuştur ve 20 senede başarısını ispatlamıştır.

CAN GROUP

CAN GROUP

Can group olarak Sail wind markası adı altında,
1.Sailwind gözlük askı sistemleri.
2.Navy desenli cotton kemerler.
3.Şişe taşıyıcısı üretimini yapmaktayız.

www.yatvitrini.com

Cantieri Magazzu

The Magazzù Boatyard offers a modern concept of naval design and construction. It was founded over 50 years ago by Prof. Alfredo Magazzù and one of his earliest designs was the Alicudi motorsailer of which more than 140 were produced by General Craft. The activity continued to grow in the field of naval and aeronautical systems with research and innovation carried out in collaboration with companies such as "Dornier", "Datamat", "Rodriquez" and "Aeritalia" resulting in numerous international patents being issued to them. Some of the main achievements in the 80s/90s include the patents and design of a stabilised monohull for passenger transport the "Monostab" for the "Rodriquez Shipyard" the design of a 21m motor-yacht for the Baglietto Shipyard and the "SURFING TRIS 75" a 75m fast ferry for the transportation of 600 passengers and 150 cars at a speed of 50 knots, produced in collaboration with the Spanish boatyard, "Bazan". Their present day success lies in the range of luxury RIBs the "MX 18 - coupè", "MX-13 coupe", "MX 11 coupe", "MX 11 spider" and the "MGT". The Magazzù Boatyard is also presently involved in research work into multihull-hydrofoil hybrid configuration, with a view to developing a new series of transportation means based on good seaworthiness and low consumption.

www.yatvitrini.com

Cariboni

Cariboni firması, 1984 senesinde çok tecrübeli bir İtalyan yelken yarışcısı Giovanni Cariboni tarafından kurulmuştur. Yelken teknelerindeki mevcut yüksek kuvvetlerin rekabet gücünü arttıracak hidrolik sistemler ile elleçlenmesini düşünmüş ve teknolojisini, zamanla, bugünkü yüksek teknoloji dizaynlarına kadar geliştirmiştir. İlk önemli projesi 1992 senesinde başladığı "Wallygator" projesidir. Bugün, Amerika Kupası, Vendee Globe, Volvo Ocean ve TP 52 gibi kupa tekneleri, genelinde Cariboni ürünleri ile donatılmıştır. Bunun en göze batan örnekleri 2009 senesindeki; Cariboni'nin BMW Oracle Racing'in resmi tedarikçisi olması, Louis VİTTON Thropy'de, İTA 90 ve İTA 99'un Cariboni sistemleri ile donatılmış olması, Volvo Ocean galibi Ericsson 4'ün Cariboni sistemleri ile donatılmış olması, IMOCA 60 Dünya Şampiyonu "Safran" teknesinin Cariboni sistemleri ile donatılmış olmasıdır.

www.yatvitrini.com

CRANCHI

Present in 55 countries around the world, and with a highly dynamic sales network, the CRANCHI? trademark is globally near all its customers. Alongside the traditional markets, where our boats enjoy an excellent reputation, others have recently emerged and are showing a notable increase in sales. This is true of China, South Africa, Russia, and many other countries of Eastern Europe, including the Ukraine, Romania, the Czech Republic, Hungary and Latvia. The success of the CRANCHI? products can be traced back to its ?Corporate Reputation?, in other words the capacity of our name to increase the trust of our customers, via the prestige that they associate with it. Ours is a product that is the highest example of ?Made in Italy?, and which remains permanently linked to the concepts of luxury, exclusiveness, technology and design. The CRANCHI? sales network is made up of professionals who coherently apply the directives fixed by the parent company with regard to sales, assistance and technical support for the clientele. Reliable and economically stable concessionaries with a high level of professionalism, guaranteed by their compulsory participation in technical updating courses organised by the parent company. A prerogative of our Sales and Marketing Management is that of examining each individual collaboration request, in order to select those that best respond to our ?Model concessionary? requirements. Because the sharing of the same philosophies allows us to attain that objective which is at the base of our work: satisfying our customers.

www.yatvitrini.com

Crowline

At Crownline we began at the drawing board with a very simple concept, giving the customers what they want. Throughout the last 20 years we have designed and produced high quality boats through customer innovation. Live life, live CrownLine!

carpoint