Satılık Tekneler

OMM Alize Ocean Racing, Transquadra’yı 5. sırada tamamladı
2/15/2022 OMM Alize Ocean Racing, Transquadra’yı 5. sırada tamamladı Uzun süreli hazırlıklar, yüksek konsantrasyon, titiz planlamalar ve alternatifli strateji, zorlu okyanus yarışı Transquadra’ya katılan ilk Türk takımı olan OMM Alice Ocean Racing’e büyük başarı getirdi. 

OMM Alice Ocean Racing

Yarışın Marsilya – Madeira etabını ikinci sırada tamamlayarak küresel yelken dünyasında Türk yelkenciliğinin konuşulmasını sağlayan OMM Alize Ocean Racing, 2.700 deniz millik Madeira – Martinik etabında da istikrarlı performansını sürdürerek, henüz ilk yıl olmasına rağmen bu büyük yarışı 5. sırada tamamladı.

Odunpazarı Modern Müze’nin ana sponsorluk desteği verdiği Alize Ocean Racing, Sinan Sümer ve Tolga Pamir’den oluşan kadrosuyla yarış tarihine de geçti. Daha önce bireysel sporcularımız bu yarışta yer alsa da ilk kez bir Türk takımı, Martinik’te son bulan yarışta yelken açtı. 

Tolga Pamir-Sinan Sümer

Sinan Sümer yarış sonrasında duygularını şu şekilde dile getirdi: 

“Hayli yorucu bir etabı geride bırakmış olsak da, ilk 5’te yer almaktan dolayı çok gururlu ve mutluyuz. Çok zorlu şartlarda yarıştık. Filodaki bazı tekneler ciddi problemler yaşadılar. Ekipman arızaları ve ciddi yaralanmalar sebebiyle yarışı terk eden bazı takımlar oldu. Rüzgar şartları tahmin edilenden çok farklıydı. Hiç sabit şartlarda yarışamadık. Okyanus filoya, hem kapris hem de güç gösterdi. Bizim teknemizde da bazı hasarlar da olmuştu. Tüm bu şartlara karşı iyi bir etap geçirdik. Takımımıza destek veren tüm yelken dostlarına ve sponsorlarımıza teşekkür ediyoruz. Elde ettiğimiz bu başarının, genç yelkenciler için de bir motivasyon kaynağına dönüşeceğine inanıyoruz. Ülkemize döndükten sonra, dünyanın en zorlu okyanus yarışlarından biri olan Transquadra’da elde ettiğimiz yarış deneyimini, gençlerimize aktarmayı hedefliyoruz.”

Tolga Pamir ise yarış sonrasındaki duygularını şu şekilde ifade etti:

“Ekip olarak her iki etapta da çok uyumlu şekilde çalıştık. Yarış öncesinde yaptığımız tüm hazırlıklar, yarış sırasında hayata geçti. Özellikle beklenen rüzgarların gelmemesinden ötürü, stratejimizi kısa süre içerisinde değiştirmemizi gerektiren durumlar oldu. Fiziksel olarak çok zor bir yarış geçirsek de kapsamlı hazırlıklarımız ve çalıştığımız stratejiler, ilk yılımız olsa da çok üst sıralarda yer almamızı sağladı. Ritim olarak ana grubun içerisinde kaldık. Elde ettiğimiz 5.lik, ilk etapta elde ettiğimiz ikincilik kadar değerli. Yarış sonrasında yerli-yabancı yelken tutkunlarından aldığımız geri bildirimler de çok olumluydu. OMM Alize Ocean Racing’e destek veren herkese bir kez daha teşekkür ediyoruz.”

mikroplastik örnekleri

OMM Alize Ocean Racing, yarışın ilk etabında olduğu gibi Madeira – Martinik etabında da Türkiye Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) için sekiz farklı noktada mikroplastik örnekleri almaya devam etti. Bu sayede kapsamlı bir veri seti oluşturan OMM Alize Ocean Racing, bulgularını TÜDAV ile paylaşacak.

Yarış öncesindeki en önemli hedeflerinden biri olan 4.000 deniz milini sıfır karbon emisyonu ile geçme hedefini de gerçekleştiren OMM Alize Ocean Racing, ayrıca dünya liderleri tarafından Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda kabul edilen ve 17 maddeden oluşan Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları arasındaki “Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar” (madde 11), “İklim Eylemi” (madde 13) ve “Sudaki Yaşam” (madde 14) maddelerine de dikkat çekmeyi sürdürdü.

Yelken ailesini gururlandıran çok önemli bir başarıya imza atan OMM Alize Ocean Racing, ana sponsoru Odunpazarı Modern Müze’nin yanı sıra Türk Deniz Araştırmaları Vakfı, Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü (TAYK), Columbia ve Yacht Türkiye’den de büyük destek aldı.  YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

ALLOTHER VIDEOS