Satılık Tekneler

G.J. Bilkert'ten Trimonoran
12/22/2015 G.J. Bilkert'ten Trimonoran
Jelle Bilkert, 1980’lerde üzerinde çalışmaya başladığı konseptten hiç bir zaman vazgeçmedi. İnşaat mühendisi olan Bilkert hep daha hızlı, iyi, güvenli ve konforlu tekneler üretmek için çaba harcadı. 30 yılı aşkın tecrübesi ile piyasada çok iyi bir isme sahip oldu. Daha da iddialı hedeflere yelken açan Bilkert, istikrarlı bir tekne yapmak için benzersiz bir gövdeye sahip olan, trimaran benzeri bir yapı için kollarını sıvadı. Bilkert’in bu çığır açan tasarımına en büyük destek, Van Oossanen Naval Architects’ten geldi ve “Triade” design patent altına alındı.

Trimonoran

G.J. Bilkert, son 30 yıl boyunca daha güvenli ve daha verimli tekne formunu tasarlamayı kendisine görev edinmişti. Esasında çok daha önceki yıllarda tasarladığı gövde formu, pahalı havuz testleri nedeniyle araştırma - geliştirme aşamasında kalmış ve gerçek ışığında aydınlanamamıştı. Ama hep Gilbert’in aklında fikir olarak duruyordu. Artık Bilkert’in Trimonoran projesi meyvelerini vermeye başladı ve bu başarısında tabii ki en önemli etken, kavramsal akışkanlar mekaniği oldu.

“Mimar - mühendis olarak çalışmaya başladığımda bir ağaç eğer eğilmiyorsa, kırıldığını keşfettim. İşte, konforlu bir tekne tasarımı için ben hep bu ilkeyi kendime esas aldım.” diyen Jelle Bilkert'in tasarımında; öncekilerden farklı olarak, ana gövde ve güverteden uygun bir açıyla dışarı doğru uzanan iki ilave gövde daha vardır. 

Trimonoran-2

Mevcut motoryat ve yelkenliler ile karşılaştırıldığında, trimonoran destek gövdeleriyle birlikte yeni form sürtünmeyi azaltıyor ve bunun sonucunda da hızını dikkat çekici şekilde arttırıyor. Trimonoran geleneksel gövdelere göre, çok rahatlıkla ve çabuklukla 20 knot hıza daha az motor gücü veya rüzgar gücü kullanarak ulaşmaktadır.

Trimonoran konsept projesi, 8 - 25 metre uzunluklarındaki teknelerde en optimum değerleri ve en avantajlı sonuçları verirken, süperyat boyutunda avantajını kaybetmektedir. Süperyat pazarında, 8 - 12 metre aralığında büyük yatların tender teknesi olarak hizmet verebilir. Bilkert açıklamalarında; “Bir tender teknesi olarak her türlü koşula mükemmel uyum sağlamaktadır. Bir katamarana nazaran daha dengeli, aynı zamanda klasik gövdelere göre de daha verimli ve daha ferah.” dedi.

Trimonoran-3

Bilkert tasarımları, Van Oossanen Naval Architects yardımıyla 2012 yılında tamamlandı. Ancak aradan geçen süre, patent alınması ve model korumanın sonuçlandırılması için geçirildi.

Denizcilik sektörüne büyük avantajlar kazandıracak olan tamamlanmış Trimonoran konsepti, 8 - 25 metre aralığındaki hem yelkenli hem de motoryatlarda uygulanabilir bitmiş bir kavram. Birincisi ve belki de en önemlisi istatistiki analizler yakıt tüketiminde ortalama olarak yüzde 30 azalma göstermektedir.

Verimlilik, denge ve güvenlik gibi özelliklerinin ötesinde Trimonoran; her türlü deniz koşulunda, derin olmayan ve dengeli gövdesi ile iç denizler, göller, nehirler, okyanuslar ve denizlerde rahatlıkla kullanılabilecek.
 
DISCLAIMER: It is forbidden to copy the news. News available on yatvitrini.com con only be used by giving link .Legal action will be made about who copied out of it.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

ALLOther News
carpoint