Satılık Tekneler

Genç Tasarımcı Harun Kemali Finalde
12/27/2016 Genç Tasarımcı Harun Kemali Finalde 25 yaş altındaki geleceğin yıldız tasarımcılarının yarıştığı, Oceanco tarafından desteklenen “Yılın Genç Tasarımcısı” (Young Designer of the Year Award) yarışmasında finale kalan 9 projeden birisi seçildi. Harun Kemali’nin Akira projesi, profesyonel kategoride finale kalan 3 projeden birisi oldu. 10 yıldır aralıksız düzenlenmekte olan, genç tasarımcıları desteklemeyi amaçlayan yarışmadaki finalistler, geçen hafta Londra’da Boat International Dergisi'nin merkezinde toplanan jüri tarafından belirlendi.

Akira projesi

Genç Türk tasarımcı Harun Kemali katıldığı yarışmada, Akira adını verdiği konsept proje ile finalistler arasında yerini aldı. Harun Kemali halen çalışmalarını profesyonel tasarımcı olarak, Karataş Yacht Design stüdyosunda sürdürüyor.
Uçmak her zaman insanlığın rüyası oldu, yelken ile gemicilik ise insanlığın en eski mesleklerinden biridir. Tüm zamanlar boyunca, denizler ve okyanuslar üzerinde bir kuş gibi yelkenliler ile seyahat etmek insanlığa cazip gelmiştir.

Solar Splash

Deniz kıyılarında yaşayan kırlangıca benzer bir kuş olan siyah çığırtkandan alınan ilham ile tasarlanan Akira, deniz ortamıyla güzel bir şekilde harmanlanmış doğanın zarif yaratıcısı ile uyumlu, dünyanın dört bir tarafında seyir yapabilecek özellikte geliştirilmiş. Basit geometrik şekiller ve yat boyunca devam eden uzun eğriler kullanılarak, hem modern hem de naif bir görünüme ulaşmak için minimalist bir yaklaşım uygulanmış. Umarız, iyi düşünülmüş zarif yat müşterisinin istek ve vizyonunu tam olarak yerine getirebilecek şekilde yaratılmıştır.
 Harun Kemali  Son 2 yıldır İbrahim Karataş ile Karataş Yat Tasarım Stüdyosunda çalışmakta olan Harun Kemali, 32 metre uzunluğundaki Numarine 32 XP motoryatının tasarım ekibinde yer aldı. İzmir Bornova Anadolu Lisesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı Mühendisliği'nden master seviyede mezun olan Harun Kemali’nin, parçası olduğu İTÜ takımı Solar Splash yarışında birinci olmuştu. Genç tasarımcı İbrahim Karataş ile birlikte, konsept, yeni yapım, refit yat ve yelkenli projeleri üzerinde çalışıyorlar. Mühendislik staj döneminde de Sunrise tersanesinde çalışan Kemali, tersanede 2014 yılında üretilen 44,85 metre uzunluğundaki Atomic yelkenlisini şekillendiren ekipte yer aldı.

Bu yılın teması, 80 metre uzunluğundaki ana gemi olarak bir süperyat ve onunla uyumlu iki farklı tender hizmet teknesi tasarımı belirlenmişti. Genç tasarımcılar günler boyunca bu yarışmaya çok farklı projelerini, birbirinden değişik konseptlerini hazırladılar. İlk kez bu yıl, yarışma iki kategoriye ayrıldı; profesyonel tasarımcılar ve öğrenci tasarımcılar. Yarışmada kazananlar, 5 Şubat 2017 günü Avusturya’daki kayak merkezi Kitzbühel’de yapılacak olan gecede açıklanacak. Büyük ödül dışında kazanan öğrenci tasarımcıya, 5.000 Euro ve en iyi profesyonele 2.000 Euro ödül verilecek.YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

TÜMÜDiğer Haberler
Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.

carpoint