Satılık Tekneler

Yeni X-Yachts ''Xc 47''
11/17/2022  Yeni X-Yachts ''Xc 47'' Heyecanla beklenen yeni X-Yachts modelinin adı  Xc 47 olarak tescillendi ve X-Yachts tarafından dün yapılan açıklama ile yelkencilik camiasına duyuruldu. 

Xc 47

”Muhtemelen şu ana kadar ürettiğimiz en iyi gezi teknesi” Bu sözler 43 yılda 6.500’den fazla tekne üretmiş olan ve dünyanın en iyi markalarından biri kabul edilen bir tersaneden geliyor ve X-Yachts CEO’su Kræn Brinck Nielsen yeni modelin arka planındaki tüm ekipçe paylaşılan kuvvetli bir gururla desteklenen duygularını yansıtıyor. 

Xc 47, Xcruising serisinde tamamen yeni bir jenerasyonunun başlangıcını müjdeliyor. Bu konsept, gerçek bir açık deniz gezi teknesi arzulayan ve sayıları gittikçe artan yelkencilere sunulmak üzere, onlarca yıllık tecrübeye dayanarak geliştirildi. 

Xc 47

“Kısaca söylemek gerekirse Xc 47 okyanuslarda güvenli ve rahat seyir yapmak için inşa edilmiş zarif  ve yüksek performanslı bir gezi teknesidir. Tekne dizayn edilirken en büyük odağımız, az sayıda kişiyle kullanımın güvenli ve kolay olması oldu.” diyor X-Yachts Dizayn ve Mühendislik Direktörü Thomas Mielec, ve şöyle devam ediyor: 

“Pek çok müşterimiz uzun bir seyre çıkma, sıklıkla da dünya turu yapma rüyasını paylaşıyorlar. Bu yat sayesinde fırsatını bulduklarında bu hayali gerçek kılmaya hazır olacaklar”

Xc 47

Geliştirme ekibinin dizayn sürecinin başından itibaren göz önünde bulundurduğu üzere günümüzde yelken seyirleri, açık deniz seyirleri dahil az sayıda kişiyle ve sıklıkla birer çift mürettebatla gerçekleştiriliyor. Dizayn özelliklerinden bazıları daha önce ayrıcalıklı diğer yatlara benzer olsa da, bunlar Xc 47’de benzersiz bir stil içinde uygulanmış durumda.

Xc 47

Havuzluk yerleşimi dümenciye tüm halatları elleçleme yeteneği kazandırıyor. Her yanda ikişer adet bulunan toplam dört vinç, dümen simitlerinin baş tarafında konumlandırılmış. İlgili tüm trim halatları, güverte altındaki yuvalardan dümencinin ulaşabileceği kıstırmaçlara yönlendiriliyor. Traveller, havuzluktan daha başa, sprayhood'un önünde bir mevkiye taşınmış. Bu havuzluk yerleşimi etkin bir çalışma ortamı sağlamasının yanında, yelken kullanımının dümen mahallinde yoğunlaşması sayesinde rahat bir yaşam mahalline de yer açıyor. Kıç aynalığın bitişiğindeki geniş kıç güvertede, dümen simitlerinin arkasında konforlu ve tam genişlikte bir oturma yeri ile hoş bir güneşlenme alanı bulunuyor. Havuzluk, gerçek bir açık deniz yatında olması gerektiği üzere derin, çok korunaklı ve kapalı bir kıç aynalığa sahip.

Xc 47

Teknenin çizgilerine bakanların ilk dikkat edecekleri, üst yapının şekli olacak. Thomas Mielec; ”Bunu ’yarı deck saloon’ olarak adlandırmayı tercih ediyoruz” diyor ve şöyle devam ediyor: ”Bu çözüm, etrafın daha rahat görünmesini, güverte altındayken daha fazla ışık olmasını ve çok seviyeli bir tabanı mümkün kılıyor.”

Xc 47’nin dayanıklı fakat zarif hatlı iç yüzeylerinin ardında saklanmış etkin depolama hacimleri 
sayesinde kumanya ve erzak uzun zaman saklanabiliyor. CEO Kræn Brinck Nielsendüşüncelerini şöyle 
ifade ediyor: ”Danimarka dizaynı ve mimarisi zamanın ötesindeki temiz stiliyle tanınır. X-Yachts da her zaman bu 
geleneğin bir parçası olmuştur. X-Yachts sahipleri sıklıkla teknelerine her ayak bastıklarında kendilerini selamlayan özel bir ”X” duygusundan bahsederler. İşte biz bu duyguyu biliyor ve onu sürekli olarak 
saflaştırıp geliştirmeye çalışıyoruz. Xc 47’ye baktığımda katetmiş olduğumuz yol bana gurur veriyor”. 

Xc 47 Xc 47

Güverte çizgileri; daha önceki Xc modellerindeki derin V-şekilli baş kesitleri, cömert kavisleri ve kıçtaki yüksek çıkıntıyı muhafaza ederek serinin iyi bilinen konforlu denizciliğini sürdürüyor. Xc 47’de bunlara ilâve olarak daha geniş bir kıç kesiti var. Buradaki hoş ve yumuşak su yolu çıkıntısı (chine) sağladığı ekstra form ve stabilite ile performansı arttırırken, kıç kabinlerde hacmin artmasına yardımcı oluyor. 

“Bu kez dizayn süreci farklı oldu” diyen Thomas Mielec sözlerine şöyle devam ediyor: “Maket dediğimiz, 20 derece yatırılabilen tam ölçekte bir model inşa ettik. Bildiğimiz kadarıyla bunu yapan tek tekne üreticisi biziz. Bu yöntem, değişik senaryoları gerçek hayat şartlarında deneme fırsatı vererek bize eşi bulunmaz bir test platformu sağladı. Fiziksel bir ortamda hareket edebilme imkânı, herkes doğru çözümün ne olması gerektiğini hemen hissedip anladığı için sayısız uzun tartışmadan kaçınmamızı sağladı. Yalnızca tekne limanda bağlıyken değil, yelken seyri esnasında tekne yatıkken var olan şartları da görebiliyoruz.”

Xc 47  Xc 47 X-Yachts’ın imzası sayılan çelik gövde kafesiyle birlikte tamamı ile epoksi/e-glass sandviç vakum infüzyonu yöntemiyle üretiliyor. Yüksek yüke maruz kalan bölgeler karbon fiberle güçlendiriliyor ve bu sayede ağırlık artırılmadan yat güçlendirilmiş oluyor. 
Xc 47’nin tanıtım fiyatı AB KDV’si hariç, Danimarka’da fabrika teslimi 750.000 Eurodur. Bu yeni açık deniz gezi teknesi, fiyatının içinde bulunan epoksi infüzyonlu gövde, çelik gövde kafesi ve rod arma gibi çok bilinen X-Yachts kalite özelliklerinin yanında, baş manevra pervanesi, büyük bir kombi şarj cihazı/inverter, karbon bowsprit (baston/cıvadra), petek yapılı farş tahtaları ve diğer teknik özellikleriyle pazara yeni bir standart getiriyor.

Her yönüyle ideal bir açık deniz gezi teknesi olarak sıfırdan tasarlanan ve yüksek X-Yachts kalite standartlarında üretilen Xc 47,  2024 yılı başında suya inecek. 

Mustafa Soyutürk

Telefon : 0533 465 44 16 
E-mail  : info@x-yachts.com.tr 

www.x-yachts.com.tr


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 

dizayn hatları içeride çok keskin ve köşeli. ayrıca ahşap ağırlıklı çalışılmış olması da ayrıca bakım gerektirrmektedir. yeniliği doğa ile uyumlu, şeffaf ama güneşi yağmuru hissedebileceğiniz, yıldız seytrine dönük, kamera, sensörler ile donatılmış bir EK BEYİN sisteminide içine alanvinçlere kumanda edebilecek bir yazılım ile bütünleşrtirilmesinde fayda vardır.

Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

TÜMÜDiğer Haberler
Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.

carpoint