Satılık Tekneler

Van Oossanen’den 2030’un Yatı!
12/29/2020 Van Oossanen’den 2030’un Yatı! Denizcilikte sera gazı emisyonlarının kontrol altına alınması ve 2050 yılı itibarı ile, 2008 seviyelerinin %50 altına indirilmesi hususunu içeren 2016 Paris Anlaşması çerçevesinde, süperyat endüstrisi de hızla geliştirme çalışmaları yürütüyor. Geleceğe yönelik çevreci adımlardan biri de, dünyanın önde gelen gemi inşa ve mühendislik firması, Hollandalı Van Oossanen Naval Architects tarafından tanıtıldı. 

The Yacht of 2030

''The Yacht of 2030’' adı verilen bu proje, Van Oossanen yönetim kurulu eş başkanı Perry Van Oossanen tarafından şöyle açıklandı; ''Paris Anlaşması çerçevesinde 2050’de %50 daha az emisyonlu bir tasarım yerine, 2030’da %40 daha düşük CO2 emisyonlu bir proje ortaya koymaya karar verdik. Geleceğimiz için böylesine önemli bir adımı 2050’ye kadar bekletmek yerine, 2030’da yapabileceğimizi öngördüğümüz şeyi hayata geçirmek doğru bir karar oldu.''

Tamamen elektrikle çalışan ve sadece hidrojen gibi yenilenebilir enerji ile hareket eden bir yat, henüz öngörülemeyen bir geleceğin ürünü olarak kabul ediliyor. Bunu göz önünde bulundurduğunun altını çizen Van Oossanen, bugün CO2 emisyonunu ne kadar azaltılabileceğinin üzerine odaklanmış durumda. 

The Yacht of 2030

Ana makine verimliliğinden havalandırma sistemleri verimliliğine kadar bir çok farklı noktada yoğun çaba sarf eden Van Oossanen ekipleri, geliştirdikleri üstün ‘hızlı deplasman gövde formu’ sayesinde düşük hızlarda tam deplasman, maksimum süratte ise yarı-deplasman gibi hareket eden FDHF adında verimli bir gövde tasarımı ortaya koydu. Sadece çelik gövdenin alüminyum ile değiştirilmesi, 150 ton gibi bir ağırlık tasarrufu sağladı. 

Fotoğraflar : Jeff Brown
Van Oossanen Naval Architects

oossanen.nl


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

TÜMÜDİĞER VİDEOLAR
Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.

carpoint