Satılık Tekneler

Katamaran Ulysses’in Yakıtı Plastik Atıklar Olacak!
6/29/2019 Katamaran Ulysses’in Yakıtı Plastik Atıklar Olacak! Okyanus kirliliğiyle mücadele eden Plastic Odysses projesinin 25 metrelik katamaranı Ulysses, işlenmiş plastik atıkları, yakıtı olarak kullanacak. Ulysses’in Mart 2020’de suya indirilmesi planlanıyor. 

Plastic-Odyssey-Ulysses

Projenin arkasında 24 ile 30 yaş aralığında genç beyinler var. Sadece birkaç yıl önce Dakar, Senegal’de 27 yaşındaki Simon Bernard tarafından ortaya atılan bu fikir, şimdi hayata geçirilme aşamasında. Bernard, projelendirilen fikriyle alakalı şunları söylüyor; ''Her bir tarafta plastik atıklara rastlıyoruz. Aynı zamanda işsizlik de bir o kadar yaygın bir mesele. Neticede daha erişilebilir bir geri dönüşüm, tüm bu sorunlara çözüm olabilir.''

Ulysses’in tasarımcıları; denizlerdeki plastik atıkların sadece yüzde 1’inin yüzeyde olduğunu, kalan %99’un derinlerde ve mikro boyutlarda parçalanmış şekilde sularda olduğunu açıklıyor. Ulysses projesi denizleri temizlemek için değil, plastiklerin geri dönüştürülebilmesi için farkındalık yaratmak üzerine tasarlanmış bir proje.

Plastic-Odyssey-Ulysses

Ulysses
katamaranı tamamlandığında, dünyadaki ilk plastik atıkla çalışan deniz taşıtı olacak. Prototipin kapasitesi, saatte işlediği 5 kilogram plastik atık ile 3 litre dizel yakıt üretebiliyor. 

Proje; Clarins, Credit Agricole, Veolia gibi şirketler tarafından finanse ediliyor. Toplam maliyetinin 11 milyon Euro olduğu açıklandı.

 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

TÜMÜDİĞER VİDEOLAR
Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.