Satılık Tekneler

‘Kaplumbağa’ Yüzen Şehir Suudi Arabistan’da Yapılacak
11/22/2022 ‘Kaplumbağa’ Yüzen Şehir Suudi Arabistan’da Yapılacak Dünyanın en büyük yüzen yapısı olmak üzere tasarlanan kaplumbağa biçimindeki terayat, Suudi Arabistan’da inşa edilecek. 

pangeos

Tasarımcısı Lazzarini’nin yaklaşık 8 milyar dolara mal olacağını hesapladığı terayatın adı, rivayete göre yaklaşık 300 milyon yıl öncesinde var olmuş ve sonrasında okyanusun dibine gömülmüş, süper kıta Pangea’ya atfedilmiş. 

Yüzen şehir olarak nitelendirilen Pangeos, 550 metre boyunda ve 610 metre genişliğinde olacak. Devasa “teknenin” kapasitesi 60 bin kişi olacak. 

pangeos

Tasarımcılar bu denli büyük bir şeyin yapımı için özel bir alana ihtiyaç duydular. Suudi Arabistan’a teklifte bulunan tasarımcılar, denizin üzerinde yaklaşık bir kilometre karelik bir alanın ''üstü de kapanmak suretiyle'' tahsis edilmesini talep ettiler. Kral Abdullah Limanı’nın bu iş için uygun olabileceği belirtiliyor. 

pangeos

Terayat” terimi; mega, süper ve Giga yatlardan daha büyük deniz taşıtları için kullanılıyor. Pangeos projesi ise, bu aşamada terayat teriminin yanı sıra “yüzen şehir” olarak da anılıyor.www.lazzarinidesignstudio.com

YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

TÜMÜDiğer Haberler
Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.

carpoint