Satılık Tekneler

Çin’in Kendi İnşa Ettiği İlk Uçak Gemisi Hazır
12/19/2019 Çin’in Kendi İnşa Ettiği İlk Uçak Gemisi Hazır Çin, tarihinde kendi inşa ettiği ilk uçak gemisini hizmete aldı. Güney Çin Denizi’nde hizmete başlayan dev uçak gemisi, ülkenin askeri modernizasyonu kapsamında önemli bir adım olarak görülüyor. 

Devlet sırrı olması sebebiyle, Çin’in uçak gemisi programı hakkında pek bir detay bilinemiyor. Ancak, tamamlanan geminin 1998 yılında Ukrayna’dan ikinci el olarak satın alınan ve Çin tarafından refit edilen Liaoning adlı uçak gemisinin çizimlerinden yola çıkılarak ortaya çıkarıldığı biliniyor.

Liaoning

Çin, yeni uçak gemisinin yapımını geçtiğimiz yıl tamamlamıştı. Yapımının ardından yaklaşık bir yıl süren deniz testlerini Shandong eyaletini üs olarak kullanarak tamamlayan uçak gemisi, devlet başkanı Xi Jinping’in katıldığı törenle hizmete başladı. 

Çin devlet medyası, 10 uçak gemisine sahip olan ve 2 tane daha inşa etmeyi planlayan ABD donanmasını örnek göstererek, Çin donanmasının en azından 6 adet uçak gemisine sahip olması gerektiğini söylüyor. Uydu görüntülerinden edinilen bilgiye göre Çin, yeni bir uçak gemisi yapımını daha sürdürüyor. Yapılan gözlem ve hesaplamalara göre gemi tamamlandığında, Çin tarafından tarih boyunca inşa edilmiş en büyük gemilerin başında gelecek. 

 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

TÜMÜDİĞER VİDEOLAR
Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.

carpoint