Satılık Tekneler

Amerika’nın Hidrojenli Teknesini ''Bluegame'' Tasarladı
10/19/2022 Amerika’nın Hidrojenli Teknesini ''Bluegame'' Tasarladı America’s Cup’ın merakla beklenen 2024 versiyonunda, takip teknelerinin hidrojenle çalışan motorlara sahip olması kuralı getirilmişti. Kupanın son sahibi Yeni Zelanda takımının hidrojenle çalışan takip teknesini tanıtmasının ardından, American Magic takımı da takip teknesinin ilk görüntülerini paylaştı.

Bluegame

Dünyanın ilk hidrojenli e-foiler teknesi olarak tarihe geçen Yeni Zelanda’nın takip teknesinin ardından, Amerikan bayraklı ekip American Magic’in teknesini Bluegame geliştirdi ve ilk görsellerini paylaştı.

Çevreye zararlı herhangi bir emisyon yaratmayan tekne, minimum 10 metre boy kuralı dahilinde tasarlandı. Maksimum sürati 50 knot olacak olan foiler teknenin, yine katı kurallar gereği minimum menzilinin 180 deniz mili olması gerekiyor. Tasarımın adını BGH olarak belirleyen Bluegame, 10,8 metrelik tasarımında bilgisayar kontrollü foil’leri sayesinde 24 knot’ın üzerine çıktığında sudan yükseliyor.

Bluegame kurucusu Luca Santella ile birlikte, teknenin tasarımında ve geliştirilmesinde yarış teknesi tasarımcısı Philippe Briand ve American Magic takımının dümencisi Terry Hutchinson’ın imzası da var. 2023 bahar aylarında suya inmesi planlanan tekne, ön foil kanatlarına entegre pervanelere güç üreten 70kW EODev hidrojen yakıt hücrelerine sahip olacak. Ortalama 28 knot sürat ile 200 deniz mili menzil sunacağı hesaplanıyor.


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

TÜMÜDiğer Haberler
Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.