Satılık Tekneler

50m M/Y Thanuja, Kapsamlı Yeniden Yapılanmadan Sonra Deniz Denemelerini Başarıyla Tamamladı
5/30/2024 50m M/Y Thanuja, Kapsamlı Yeniden Yapılanmadan Sonra Deniz Denemelerini Başarıyla Tamamladı 2011 yılında Türkiye'de Concept Marine tarafından inşa edilen ve M/Y Greyzone olarak adlandırılan süperyat, Serenity Yacht'ta önemli bir dönüşüm geçirdi ve hacmi 380 GT'den 440 GT'ye yükseldi, uzunluğu ise 38 metreden 50 metreye uzatıldı.

Thanuja

Bu kapsamlı dönüşüm, klas kuruluşu ve tüm paydaşlar tarafından yeni inşa edilen bir süperyat olarak tanındı ve yeni bir isim olan M/Y Thanuja'yı aldı. Alman yat tasarım ve mühendislik firması iYacht GmbH, bu iddialı yeniden yapılanma projesinde dış tasarım ve deniz mimarisi sorumluluğunu üstlendi. iYacht GmbH CEO'su Udo A. Hafner, projeyle ilgili olarak şunları söyledi: "M/Y Thanuja stüdyomuz için özel bir öneme sahip. Basit bir yenileme olarak başlayan Thanuja, hızla büyük bir dönüşüme evrildi. Stüdyomuzun birçok uzmanlığını kullanarak her aşamada sahibine ve tersaneye destek olabildik."

Proje, gemiyi metaline kadar soyma, kıç ve arka güverteleri uzatma ve flybridge'i yükseltme gibi büyük yenilikleri içeriyordu. Refit sürecinin rebuild'e dönüşmesiyle birlikte, yeni bilinmeyen ve teknik zorluklar çözüldü. Sahibi, projeyi daha fazla kişiye dahil etmek yerine iYacht'ın iç uzmanlığına güvendi. Bu sayede proje koordinasyon yükü, zaman ve maliyet artışları minimumda tutuldu.

Bu projenin başlangıç noktası, mevcut süperyatın tersine mühendislik çalışmalarıydı. Haziran 2020'de iYacht ekibi, M/Y Greyzone'un doğru bir 3D modelini oluşturmak için Fransa'nın güneyine uçtu ve state-of-the-art lazer mesafe ölçümü ile birkaç yöntemi birleştirdi. Bu CAD modelleri, iYacht tasarım ekibinin sahibin taleplerine uygun ilk taslakları çizdiği temeldi.

Thanuja

iYacht'ın önerdiği çözüm, yeni bir mutfak, ön güvertede önemli bir yenileme, flybridge'de bir jakuzi eklenmesi ve kıç banyo platformunun uzatılmasını içeriyordu. Ayrıca büyük bir Z-lift uygulanarak plaj kulübü tamamen yeniden tasarlandı. Bu alan, denizle kesintisiz bağlantı sağlayarak modern bir estetikle 2009 yılına ait bir gemiyi süperyat haline getirmede kilit bir unsur oldu.

Teknik alanlarda, yeni bir motor odası, yeni baş ve kıç pervaneleri, yeni borular, kablolama, motorlar ve jeneratörlerin kurulumu gibi kapsamlı bir yeniden yapılanma gerçekleştirildi. İç ve dış mobilyaların tamamının yenilenmesiyle birlikte iç mekan tamamen dönüştürüldü. Katharina Raczek ve ekibi, tersanenin iç mekan montajcılarıyla işbirliği içinde çalışarak hem yaratıcı mucitler hem de mevcut alanlar ile yeni yapılar arasındaki ara yüzlerden kaynaklanan zorlukları ele alan problem çözücüler olarak görev yaptı.

Thanuja

Bu yükseltmelerin ardından, M/Y Thanuja artık 5 kamarada 10 misafir ve 6 odada 7 kişilik mürettebatı rahatça ağırlayabilir. Bir rebuild yeni inşaattan daha karmaşıktır, çünkü birçok alanda kısıtlamalar getirir: tasarım, mühendislik ve üretim. Tasarım açısından, yeni ve eski unsurlar arasında hassas dengeyi bulmak zorluktur. Teknik açıdan, değişiklikler ve yükseltmeler, mevcut durumları dikkate almalı ve yaratıcı ve yenilikçi bir yaklaşım gerektirir.

Son olarak, yeni süperyat mevcut düzenleyici standartlara uymalıdır. iYacht, bu süperyatın sertifikalandırılmasını sağlamak için klas kuruluşu ile koordinasyonu sağladı. Yeniden yapılanmanın ardından, M/Y Thanuja süperyat endüstrisinin yüksek kalite standartlarına uygun hale geldi ve Lüksemburg bayrağı altında ticari kiralama onayı aldı. Bu, süperyatın kiralama pazarında kendi sınıfında yeni bir ölçüt oluşturacağı anlamına geliyor.


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

TÜMÜDiğer Haberler
Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.

carpoint