Satılık Tekneler

Hırvatistan’dan Amatör Yat Kaptanlarına Müjdeli Haber!
11/21/2019 Hırvatistan’dan Amatör Yat Kaptanlarına Müjdeli Haber! Uygun coğrafyası sayesinde, günümüzde en popüler mavi yolculuk merkezlerinden biri haline gelen Hırvatistan’da tekne tatili yapmak isteyen ‘Amatör Denizci Belgesi’ne sahip Türk turistler, profesyonel kaptanlara para ödemek durumunda kalıyordu. Zira ülkemizde verilen 'Amatör Denizci Belgesi' Hırvatistan’da geçerli değildi. Resmi makamların yaptığı son değişiklikle, bundan böyle Türkiye’den ‘Amatör Denizci Belgesi’ alan kişiler, Hırvatistan’da belgelerinin yeterli olduğu boyda tekneleri kullanabilecek. Konuyla ilgili resmi duyuruyu incelemek için TIKLAYINIZ..

HIrvatistan

Dünyaca ünlü tatil bölgelerinden biri olan Hırvatistan; girintili çıkıntılı Adriyatik kıyıları, 350 kilometrelik sahil şeridi, sayısız ada ve adacıkları, Ortaçağ’a dayanan tarihi, eşsiz doğası ve ülkemize yakın kültürü ile son dönemde çok sayıda Türk turisti ağırlıyor.
 
Yüzyıllar içinde İlirler, Romalılar, Venedikliler, Osmanlılar ve Avusturya - Macaristan İmparatorluğu’nun etkisi altında kalan Hırvatistan, tüm bu toplulukların coğrafyasında bıraktığı kültürel mirası günümüzde de taşıyor. Avrupa’nın en iyi korunmuş bölgelerinden biri olarak kabul edilen Hırvatistan, dünya turizminde en çok talep gören 18. ülke konumunda. 

Dubrovnik, Split, Sibenik ve Zadar adlı tatil kasabaları, özellikle tekne tatili yapmak isteyenlerin gözdesi haline gelmeye başladı. Biz de bu kasabaları hem size biraz yakından tanıtmak, hem de tekne tatili yapmak isteyen okuyucularımız için rota seçenekleri olarak sunmak istedik.

DUBROVNIK

Dubrovnik

"Adriyatik’in İncisi" olarak da bilinen Dubrovnik, güzelliği ve büyüleyici geçmişi nedeniyle dünya çapında tanınan ünlü bir sahil kentidir. Antik surların içinde, etkileyici bir geçidin arkasında dolambaçlı sokaklar, teraslı restoranlar, çiçekli merdivenler ve güzel korunan muhteşem kiliseler bulunmaktadır.

Şehrin eski bölümü, Akdeniz hayatının geçmiş devirlerinden kalan izlerini taşır. Limana tepeden bakan eski kale ve Rönesans döneminden kalma saraylar, Dubrovnik’in taşıt trafiğine kapalı sokaklarına açılır. Bembeyaz kumlarla kaplı sahiller ve turkuaz renkli koyların etrafında, keşfedilmeyi bekleyen bir çok ada bulunur.

Dubrovnik sahilinin biraz açığında, sık bir ormanla kaplı Lokrum isimli ilk ada, bir Benedikt Manastırı’nın kalıntılarına ev sahipliği yapar. Kuzeye doğru seyir yaparak görebileceğiniz Mljet Milli Parkı’nın açığında, doğal limanları, muhteşem sahilleri, deniz ürünleri restoranları ve heyecan verici gece hayatı ile bilinen Korcula ve Lastovo adalarını bulabilirsiniz.

dubrovnik-yelkenliler  dubrovnik-katamaranlar 
Dubrovnik'teki Kiralık Yelkenliler İçin TIKLAYINIZ.. Dubrovnik'teki Kiralık Katamaranlar İçin TIKLAYINIZ..

Dubrovnik Rotası için TIKLAYINIZ.. 

SIBENIK

Sibenik

Dalmaçya kıyılarındaki diğer şehirlerden daha sonra popüler olan Sibenik, hızla gelişen bir kıyı kasabasıdır. Dört kalesinin restorasyonu, yeni inşa edilen marinası ve oteli, bu küçük kasabayı geleceği parlak bir liman şehrine dönüştürmeye başladı.

Tarihi surları, telaşsız sokakları ve berrak suları ile Sibenik, bir Adriyatik tatilinden bekleyebileceğiniz her şeyi karşılayabilecek bir şehirdir. Komşusu Zadar’la kıyaslandığında kalabalıktan uzak, huzurlu marinası ve kolay ulaşılabilen sayısız adacıklarıyla insana mutluluk verir. Berrak sularla çevrili, ıssız ve kurak Kornati takım adaları, Sibenik’ten kısa bir seyir uzaklığındadır.

Sibenik’teki D-Marin Mandalina’nın, Hırvatistan’ın 5 Altın Çapa ödüllü ilk marinası oluşu, geceleme için ne kadar doğru bir adres olduğunun kanıtı gibidir. Marina içinde, değişik tipte teknelerle üst düzey yelken eğitimi veren bir yelken okulu bulunmaktadır.

Sibenik’in güzel yanlarından biri, kalabalık Dubrovnik ve Split’in aksine, hem yelken becerilerini geliştirmek isteyen yeni yelkencilere, hem de rahatça seyir yapmak isteyen tecrübeli yelkencilere uygun bir yapıda olmasıdır.

sibenik-yelkenliler  sibenik-katamaranlar 
Sibenik'teki Kiralık Yelkenliler İçin TIKLAYINIZ.. Sibenik'teki Kiralık Katamaranlar İçin TIKLAYINIZ..

Sibenik Rotası için TIKLAYINIZ..

SPLIT

Split

Zagreb’den sonra Hırvatistan’ın ikinci büyük şehri olan Split, tarihte Roma İmparatorluğu’nun Dalmaçya’daki en önemli şehriydi. Şehrin bu denli önemli olmasının nedenlerinden biri de; MS 3. yüzyılda, dönemin tahttan çekilen Roma İmparatoru Diocletian’ın, bugün bile ihtişamından bir şey kaybetmemiş sarayının bu şehirde inşa edilmiş olmasıdır.

Günümüzde Split; Diocletian Sarayı, müzeleri, tabiat parkı, hem adalara hem de ana karaya ulaşımdaki imkanları ve tekne turizmine uygun tesisleriyle heyecan verici bir turizm şehridir. Şehir aynı zamanda, Hırvatistan’ın en önemli yatçılık merkezlerinden biri durumundadır.

Gezi tekneleri için, hem diğer marinalara göre daha hareketli olan merkezdeki Marina Split’te, hem de Marina Zenta, Marina Spinut ya da Marina Poljud gibi yarımadanın çevresine dağılmış noktalarda demir atma olanağı vardır. Bu üç marinada da, marina hayatına uygun tesisler bulunmakta ve müsait yer olduğu sürece memnuniyetle ziyaretçi kabul edilmektedir.

Bu marinalara alternatif olarak, Split ve tarihi Trogir kasabası arasında Kastela isimli büyük bir marina bulunmaktadır.

split-yelkenliler 
  
Split'teki Kiralık Yelkenliler İçin TIKLAYINIZ.. Split'teki Kiralık Katamaranlar İçin TIKLAYINIZ..

Split Rotası için TIKLAYINIZ..

ZADAR

Zadar

Zadar; 70 mil kuzeydoğusundaki Split, 100 mil güneybatısındaki Rijeka ve Dubrovnik ile birlikte, Hırvatistan’ın Adriyatik kıyısındaki dört büyük liman şehrinden biridir. Şehir batısındaki Ugljan ve Pasman isimli iki uzun adadan, iki mil genişliğindeki Zadar Boğazı ile ayrılır.

Zadar’ın 9. Yüzyılda kurulan tarihi şehir merkezi birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bir zamanlar Roma, Bizans ve Avusturya - Macaristan İmparatorlukları ile Venedik Cumhuriyeti himayesinde kalan şehrin kimliği, tüm bu kültürlerin eşsiz karışımından meydana gelmiştir.

Zadar’ın zengin tarihinden modern haline gelene kadar geçen sürece tanık oldukça, şehre hayran kalacaksınız. Restore edilmiş müzeleri ve kiliseleri, yeni açılan restoranları, café ve barları ile Zadar, tüm zamanınızı geçirmek için sizi cezbedecek. Muhteşem mimarisine ek olarak leziz mutfağı ve atmosferi ile, Dalmaçya kıyılarına uzanan deniz manzarası ve gün batımını izlerken kendinizi şanslı hissedeceksiniz.

zadar-yelkenliler  zadar-katamaranlar 
Zadar'daki Kiralık Yelkenliler İçin TIKLAYINIZ..  Zadar'daki Kiralık Katamaranlar İçin TIKLAYINIZ..

Zadar Rotası için TIKLAYINIZ.. 

WWW.BOOKTHEBOAT.COM


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

ALLOTHER VIDEOS