Satılık Tekneler

Yüzer İskele Projesine Ödül
06.11.2014 Yüzer İskele Projesine Ödül
Türkiye'deki kıyı şeritlerinin kullanımını çeşitlendirmeye yönelik bir öneri olarak tasarlanan "Yüzer Aktivite İskelesi", BM Habitat ve The Guardian Gazetesi'nin işbirliği ile gerçekleştirilen "2014 Dünya Kentler Günü Yarışması"nda ikinci oldu. İzmir Ekonomi Üniversitesi tarafından tasarlanan Yüzer Aktivite İskelesi, kıyı kentlerinin denizle kurdukları ilişkiye alternatif bir bakış olarak mikro ölçekte bir farkındalık yaratmak istiyor.

İzmir kıyı şeridinin monotonluğunu kırmaya çalışan proje 2x2'lik modüllerden oluşuyor. Her modül farklı bir işlevi barındırıyor ve 300 Euro ile yarım günlük bir çalışma performansıyla elde ediliyor. Eylül ayında İzmirlilerin kullanımına sunulan 32 m2'lik bir prototip üretilmiş ve ilgiyle karşılanmış.

Yüzer İskele Projesine Ödül
  
Can Sucuoğlu, Elif Ensari, Gudjon Erlendsson ve Ertunç Hünkar'ın İzmir Ekonomi Üniversitesi ve İzmir Ticaret Odasının desteği ile hazırladığı proje "Mikro Düşün", geçen hafta UN-Habitat'ın the Guardian gazetesi ile birlikte düzenlediği 2014 World Cities Day Challenge'da 2.lik kazandı. Şu anda Tasarım Bienali'nde sergilenen projenin hedefini, tasarımcıları "Su üzerinde yüzen, özelleşmiş alanlar oluşturarak kıyı kullanımını çeşitlendirmek" olarak tanımlıyor.

İEÜ'den yapılan açıklamaya göre, Türkiye'deki kıyı şeritlerinin kullanımını çeşitlendirmeye yönelik bir öneri olarak tasarlanan Yüzer Aktivite İskelesi, uluslararası başarı elde etti. Dünyadan 36 ülkenin katıldığı yarışmada, birinciliği Brezilya'nın Porto Alegre kenti alırken üçüncülüğü de Kolombiya'dan Bogoto, İngiltere'den Londra ve Nottingham kentleri paylaştı. 

Geçtiğimiz aylarda İzmir’de Pasaport İskele’de tanıtımı İEÜ Mütevelli Heyet Başkanı Ekrem Demirtaş, İEÜ Rektörü Prof. Dr. Oğuz Esen tarafından Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Geza Dologh, İEÜ Mütevelli Heyet Üyeleri, akademisyenler ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirilen yüzer aktivite iskelesi, Tasarım Bienali’nde sergileniyor. 

Yüzer İskele Projesine Ödül

 
Yarışma ve sergilenme hakkında bilgi veren İEÜ Mütevelli Heyet Başkanı Ekrem Demirtaş; "İlk tanıtımını İzmir’de gerçekleştirdiğimiz yüzer aktivite iskelesi, 2. İstanbul Tasarım Bienali’nde sergileniyor. Yüzer aktivite iskelelerinde tasarımcılarımız, Türkiye’nin kıyı kentlerinin denizle kurdukları ilişkiye dair alternatifler üretmeyi amaçladı. İzmir Ekonomili tasarımcılarımız bir kez daha uluslararası düzeydeki başarılı çalışmalarını tescil ettirdi" dedi.

İEÜ Mimarlık Bölümü Öğretim Görevlisi Gudjon Erlendsson, iskelenin İzmirliler tarafından sergilendiği dönemde büyük ilgi gördüğünü belirterek, tasarım ile Birleşmiş Milletler Habitat ve The Guardian Gazetesi’nin işbirliğinde gerçekleştirilen "Dünya Kentler Günü Yarışması"’na katıldıklarını ifade etti. Türkiye’ye ikincilik kazandırdıklarını aktaran Erlendsson, şunları söyledi:

“Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde, çoğu planlama ve tasarım kararı yukarıdan gelen direktiflerle veriliyor. Bu yaklaşım tasarlanamayacak kadar büyük projeleri beraberinde getiriyor. Biz tasarım ve şehircilikte tam zıt ölçekte çalışmaya inanıyoruz: yerel kararlar vermek ve mikro ölçekte düşünmek. Projemiz bu bakış açısıyla, "Mikro Şehircilik için Mikro Manifesto: Mikro Düşün" savı ile yola çıktı.

Yüzer İskele Projesine Ödül

İyi Ofis tarafından İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencileri ile birlikte gerçekleştirilen çalıştaylar aracılığı ile, İzmir sahili boyunca, kullanıcıların sergiledikleri ilginç kullanımlar, kullanım yöntemlerini, malzemeleri ve süreleri tespit edildi. Bu incelemeler sayesinde potansiyel içeren ve mega ölçeklerde her zaman göz ardı edilen kullanımlar öneren tasarımlar üretildi.”
 
Yüzer aktivite iskeleleri, kamusal mekan tasarımı ve üretimine; ucuz, hızlı ve hafif bir alternatif yöntem üretiyor. İskeleler, 4 m² lik modüllerden oluşuyor ve uç uca eklenerek çoğalabilmektedir. Eylül 2014 ayı boyunca, üretilen 32 m² lik bir prototip İzmirlilerin kullanımına açıldı ve büyük ilgi ile karşılandı.
 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.