Satılık Tekneler

Yüzer Beyaz Saray "Williamsburg" Hayata Dönüyor
25.12.2013 Yüzer Beyaz Saray "Williamsburg" Hayata Dönüyor

'The Floating White House' (Yüzer Beyaz Saray) olarak bilinen tarihe damgasını vurmuş gemi Williamsburg, 'Green Yachts' tarafından restore edilecek. Williamsburg'u modern bir motoryata çevirmeyi hedefleyen bu proje, restorasyon işlemlerini geminin benzersiz klasik stilini etkilemeden gerçekleşecek.

Yüzer Beyaz Saray

Zamanının trend tarzı küt burnu, ince ve zarif kıç yapısı, gövde rengi ve pervaz etkileriyle birlikte yatın temel tarzı bu projede aynen korunacak. Görüş açısını ve iç mekandaki aydınlık oranını arttırmak amacıyla tüm camlar revize edilirken, iç düzeninde ise önemli değişiklikler yapılacak. Alt güvertede misafir ve personel kabinleri yer alacak. Ana güvertede ise geniş ve aydınlık bir salon, salonda orijinal ve çağdaş stilde bir şömine ve yine ana güvertede bir toplantı odası olacak.

Williamsburg'un klasik hatlarını 'rötüşleyen' GreenYachts imzalı tasarımda, ana kabinin önünde kalan güverte olduğu gibi korunuyor. Ana kabinin ve kaptan köşkünün geniş camları, içeriden dışarıya maksimum görüş sağlıyor. Yanlardaki yürüme yollarının kontrastlı panelleri, daha modern bir yan profil ortaya koyuyor. Orta kısımdaki şöminesi, geminin karakteri anlamında önemli bir özellik olarak yer alıyor. Alt güvertenin geniş lumbozları da, konaklayan misafirlere daha aydınlık bir yatak odası ortamı ve deniz seviyesinde daha geniş bir görüş açısı sunuyor.

Yüzer Beyaz Saray

'Yüzer Beyaz Saray'ın' hikayesi ise 1941'de Amerikan Donanması'na katılmasıyla başlıyor.

Geminin 1945'e kadar, Amerikan Donanması'nda aktif olarak görevi, Kuzey Denizi'ndeki konvoylara eskortluk etmesiydi. Williamsburg'un tarihe damgasını vuran önemli görevlerinden biri de, gizli bir görevin çatısı altında, 1942 Temmuz'unda gerçekleştirdiği 1 milyon 500 bin dolar değerindeki altın transferiydi.

Williamsburg, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından, Amerikan Başkanı Truman'ın temsili olarak Winston Churhill, George Marshall, Miguel Aleman, Clement Atlee gibi ünlü isimleri ağarladı.

Yüzer Beyaz Saray

Geminin kendisi, tarihi ve şeklinden etkilendiğini belirten Green Yacht şirketi, Williamsburg'u terkedilmişlikten kurtarıp bir an önce lüks bir yat olarak yeniden seyir halinde olmasını amaçlıyor. Çevresel sorunlara duyarlı olan İtalyan şirketi Green Yachts, on yılı aşkın süredir gemi yapımı ve yat tasarım sektöründe yer alıyor.

Williamsburg'un Teknik Detaylar:

Boyu: 74.30 metre

Genişliği: 11 metre

Draft: 4.3 metre

Deplasman: 1.805t

Motor: 2 x 1000 kW Dizel-Hibrit

Sürat: 15-18 knot
www.greenyachts.it


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder