Satılık Tekneler

Yeni Volvo Ocean 65 One Design
05.12.2012 Yeni Volvo Ocean 65 yarış teknesi hızla ortaya çıkıyor.  One Design tarafından tasarlanan yelkenlinin ilkinin gövde laminasyonu İtalya’da Persico’da başladı ve Fransa’daki Multiplast tersanesinde ilk güvertenin birinci karbon katmanı  tamamlandı.  

Volvo Açık Deniz Yelken Yarışlarının gelecek iki organizasyonunda kullanılacak olan yeni One Design yelkenlinin yapımı Avrupa’da dört tersanenin ortak çalışması sayesinde hızla ilerliyor.  İtalya’daki Persico tersanesi gövdeden sorumlu.  Fransa’daki Multiplast güverte üzerinde çalışırken İsviçre’deki Decision tersanesi iç bölmeleri inşa ediyor.  İngiliz Green Marine montaj ve bitirme işlerini üstlenmiş bulunuyor.

İki önemli aşama İtalyan ve Fransız tersaneleri tarafından yakın zamanda geçildi.  Persico’da gövdenin dış katmanının laminasyonu başlatılırken güvertenin ilk karbon katmanı da Multiplast tarafından tamamlanmış bulunuyor.

Karbon döküm bir kalıptan imal edilen 65 foot karbon gövde 20 kişi tarafından sekiz haftada tamamlanacak.  Decision tarafından imal edilen iç bölmelerle donatıldıktan sonra 2013’ün Şubat sonlarında gövde İtalya’dan Green Marine’e nakledilecek.

Persico Tersanesi’nin operasyon sorumlusu Mark Sommerville “Kürleme işlemi çok dikkat isteyen bir aşamadır.  Fırının iç ısısı çok sabit ve hassas bir hızla ilk önce saatte 12 derece arttırılmalı ve sonra da aynı hızla düşürülmelidir.  Hızlı bir ısı değişimi reçinenin yumuşaması ve doğru katalize olmaması sonucu prosesi tehlikeye sokar.” diyor. Sommerville ısıtma ve soğutma işleminin 6-7 saat sürdüğünü ve bu aşamada vardiya sistemiyle işlemi yakından izlediklerini belirtiyor.

Multiplast tersanesinde ise Volvo Ocean 65’in güvertesinin dış karbon katmanı henüz tamamlandı.

Tersane direktörü Yann Penfornis “Güverteyi kalıptan çıkarmamıza dört hafta kaldı.  Sonrasında altı-yedi hafta içerisinde koşma, vinç ve diğer donanımların güverte bağlantıları için ön delme işlemlerini tamamlayacağız.  İlk güverte Şubat ortasında Green Marine tersanesine teslim edilecek, bu sırada biz ikinci güverte üzerinde çalışmaya başlamış olacağız.  O tarihten itibaren yedi haftada bir yeni bir güverte imal ediliyor olacak.” Bilgilerini veriyor.

İlk tekne üretim bantlarından 2013’ün Haziranında çıkmış olacak.  Karşılaşılması beklenen çeşitli engellere rağmen üretimden çıkan her yeni teknenin 3-4 gün içinde denize indirilmesi planlanıyor.

 Kaynak: Volvo Ocean Race

YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder