Satılık Tekneler

Yeni Nesil Hibrit Feribotlar
20.12.2014 Yeni Nesil Hibrit Feribotlar

Yeni nesil hibrit feribotlar M/V Berlin ve M/V Copenhagen Danimarkalı Fayard tersanesinde planlandığı şekilde tamamlanarak feribot işletmecisi Scandlines firmasına teslim edildi. 2012 yılında üretimine başlanılan yeni nesil feribotlarının 1.300 yolcu kapasitesi olacak. İki yeni nesil feribotunun 2015 yılının ikinci yarısında Rostock-Gedser hattında hizmete alınacağı bekleniyor.


Yeni nesil hibrit feribotları halen aynı hatta çalışmakta olan M/V Kronprins Frederik ve M/V Prins Joachim feribotlarının yerini alacaklar. Yeni nesil hibrit güç sistemlerine sahip olan feribotlar motor egzoz gazlarını temizleyen sistemleri ile sülfür ve katı partiküller gibi kirleticileri temizleyecekler ve karbon emisyonunu ise % 90 oranında azaltacaklar.

Aslında yeni nesil feribotların 2012’de başlayan hikayesi biraz uzun. Feribotlar önce Stralsund’daki P&S tersanesinde üretilmeye başlandı ama tersanenin iflası sonrasında Berlin ve Copenhagen feribotları tamamlanmak üzere Hamburg’daki Blohm&Voß tersanesine çekildiler. Scandlines ile Blohm&Voß tersanesi arasında bir iyi niyet anlaşması imzalanması üzerine işi kendilerinin aldığını düşünen Blohm&Voß tersanesi büyük sürpriz yaşadı. Çünkü, Scandlines diğer tersanelerden de işin tamamlanması için fiyat vermeleri istedi. Scandlines kendilerine Blohm&Voß tarafından verilen fiyatın yüksek olduğunu açıkladı. 2014 yılının yaz başında ise en uygun fiyatı veren Danimarkalı Fayard tersanesi işi aldı. Odense’deki tersanenin en uygun fiyatı vermesi sonrasında feribotlar Temmuz ayında Danimarka’ya çekildiler.

Scandlines tarafından yapılan açıklamada M/V Berlin ve M/V Copenhagen çalıştırılmaları düşünülen rota için bir özel olarak üretildiklerini, kapasitelerinin şartlara göre değişebileceği ifade edildi. Kapasite 1.300 yolcu ve 480 otomobil olabiliyor veya yolcu sayısı 997’ye yajut düşürülerek 96 kamyon eklenebiliyor. Bir başka seçenek ise 210 araç veya 42 kamyon olabiliyor.


Tamamlama sürecinin başından itibaren mühendislerin her iki feribotun ağırlını azaltmak için çalıştıklarını ve bunun sonucunda M/V Berlin feribotuna yeni bir köprü eklendi. Orijinal tasarımın tersine, yeni eklenen bölüm sonrasında kaptan köşkü bir üst kata taşındı, böylece kaptana seyir için daha mükemmel bir görüş imkanı sağlandı. Daha önceden siparişi verilmiş hatta teslim alınmış navigasyon cihazları üreticilere geri gönderilerek en son modelleri ile güncellenmeleri de yapıldı.

Fayard tersanesinde çok kısa sürede çok büyük işler yaklaşık 500 kişilik bir ordu tarafından her iki feribot için aynı zamanda tamamlandı. Önce feribotların hafifletilmeleri söküm işleri bitirildi sonra ise tüm kablo sistemleri yeniden çekildi, Isıtma/soğutma, iklimlendirme ve havalandırma sistemi monte edildi, yeni hafif malzemeler yerleştirildi ve dekorasyon tamamlandı.YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder