Satılık Tekneler

Yeni ‘J Class’ Topaz, Hollanda’da suya indi
18.06.2015 Yeni ‘J Class’ Topaz, Hollanda’da suya indi
1935 Frank Paine tasarımı J Class yelkenli J8, Topaz ismiyle suya indi. Hollandalı tersane Jachtbouw tarafından suya indirilen klasik tasarım dev yelkenli, şuanda en son üretilen J Class olarak tüm dikkatleri üzerine çekmiş durumda. Bir diğer J Class Yankee’nin de tasarımcısı olan Frank Paine tarafından, 1935 yılında tasarlanan bu J Class yelkenli yat tasarımı, ilk kez hayata geçirilmiş oldu. Andre Hoek tarafından sınıfın yeni kuralları çerçevesine sokulan tasarım, 88 feet boyuyla da en uzun J Class yelkenli tasarımı olma özelliğini taşıyor. 

J-Class-J8-Topaz

Hoek’e göre bu tasarım, en düşük ıslak yüzey alanı ve en yüksek salma oranına sahip. Hoek; ‘Bu tasarım J Class birliğinin handikap sistemine göre, en optimize tasarım olarak hayata geçirildi. Direk pozisyonu, denge, yelken alanı ve gövde sertliği, en üstün araştırma ve geliştirmeler ile ortaya çıkarıldı. Gövde yapısı ise, çok yüksek runner yüklerini kaldırabilecek şekilde tasarlandı.’ dedi.

J8 Topaz, tasarımında çift kokpit ve çift güverte evi düzeni mevcut. Dümen istasyonu ise kıç güverte evinin hemen önünde, gövdenin merkezinde konumlanıyor. Deniz testlerinin tamamlanmasının ardından Topaz, Temmuz ayında sahibine teslim edilecek. 

1930’ların atmosferini taşıyan iç tasarımının, görenleri hayrete düşüreceğinden emin olduğunu söyleyen tasarımcı Hoek; ‘Cilalı abanoz ahşabı ile duvarlarda kullanılan deri paneller, bu atmosferin başlıca unsurları olarak göze çarpıyor. Paslanmaz çelik çerçeveler ile ceviz ağacından yapılan zemin ise, bu benzersiz atmosfere orijinal bir hava katıyor.’ dedi.

Topaz’ın suya inmesiyle J Class filosu, 8 yat sayısına ulaştı. Topaz’ın ardından yine Hoek Design tarafından geliştirilen J Class tasarımı J9, inşaya hazır durumda. Yine Hollanda’da Claasen Shipyards tarafından yapılan J Class J11 ise, filoya katılmayı bekleyen diğer klasik yelkenli süperyat.

J Class yatlara olan ilginin artmasının başlıca sebeplerinden biri de; 2017’de Bermuda’da gerçekleşecek olan America’s Cup yarışları ile birlikte, bir şov yarışı konseptiyle yapılacak J Class yarışları. Süperyat kategorisinde, aynı anda start alan ve borda-bordaya gerçekleşen tek yarış sınıfı olması, J Class’ın bir diğer çekici özelliği.
 
www.jclassyachts.com

YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.