Satılık Tekneler

Yelkenli S/Y A
14.02.2017 Yelkenli S/Y A Rus milyarder Andrey Melnichenko için üretilen ve teslim edildiğinde, dünyanın en büyük yelkenlisi olacak 142,8 metrelik S/Y A, geçtiğimiz hafta sonu Nobiskrug tersanesinden ayrılarak, detaylarının tamamlanacağı ve açık deniz testlerinin yapılacağı İspanya’ya doğru yola çıktı. Yelkenli süperyat “A”nın, denemelerinin tamamlanması sonrası 2017 yılının ilkbahar aylarında sahibine teslim edileceği tahmin ediliyor.

S/Y A

İlk kez 2016 yılının Ekim ayında Alman tersanesinden denize açılırken görülen S/Y A, 12.600 gros tonluk iç hacmi ile, kendisinden sonra ikinci sıradaki en büyük yelkenli Solar'ın 4,6 katı olacak. Dünyanın en büyük ikinci yelkenlisi olacak Solar projesindeki yelkenlinin iç hacmi ise 2.700 gros ton.

S/Y A.

Dünyaca ünlü Big Ben’den daha yüksek olan, neredeyse 100 metre yükseklikteki direkleri ile S/Y A ilk deniz testlerinde yelkenlerini kullanarak, rahatlıkla 20 knot hıza ulaşabileceği kanıtlandı. Yat sahip olduğu her biri 4.827 HP gücündeki iki adet MTU motor ile de 16 knot hız yapabilecek ve transatlantik menzil sayılan 5.320 deniz mili mesafeye ulaşabilecek.

S/Y A..

Yat, aynı zamanda mürettebatın basit bir dokunuşla yelkenleri kaldırıp alçaltmasına ve çapa atmasına izin veren, dokunmatik siyah cam levha dijital kontrol sistemine sahip. Yatın temel özellikleri arasında ayrıca bir su altı gözlem bölmesi ve yatın pruvasına doğru açılır tavanı da olan, büyük bir yüzme havuzu bulunmaktadır.

S/Y A...

M/Y A projesinde de çalışmış olan ünlü tasarımcı Philippe Starck yelkenlinin tasarımını, Hollandalı Dykstra Naval Architects firması gemi inşa mühendisliğini, İngiliz firma Magma Structures direklerinin inşasını ve Amerikalı firma Doyle Sails yelkenlerinin sorumluğunu üstlenmiş. Yatta 8 güverte ve salması ile sahip olduğu yaklaşık 1,8 ton ağırlığındaki 193 metrekarelik tek parça eğimli camı, mükemmel şekilde uyumlu hale getirilmiş. S/Y A yatında 54 mürettebatın görev yapacağı tahmin ediliyor.

S/Y A....

S/Y A  2015 Ağustos’unda duyurulduğunda, yelkenle desteklenmiş bir motoryat olacağı söylenmesine rağmen, ilk testlerinde sadece yelkenleri ile 20 knot hızı aşması, projeyi bambaşka bir konuma taşıdı. Yatın en geniş yeri 24,8 metre olacak ve 3.100 gros tonluk Dilbar yatından sonraki 'en büyük süperyat' unvanını da alacak.

Daha önce İzlanda, Güney Fransa, Hollanda, Almanya ve en son Abu Dabi’de görülen Rus milyarder Andrey Melnichenko’ya ait olan M/Y A yatı, halen brokerlerin satış listelerinde yer alıyor.


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder