Satılık Tekneler

Yelkenli Süperyat Norse
29.09.2016 Yelkenli Süperyat Norse
İngiliz tasarım stüdyoları BMT Nigel Gee ve Oliver Stacey Design, bir araya gelerek oluşturdukları takım çalışması sonucunda, Vikinglerden ilham alan yeni konsept yelkenli süperyat projesine Norse ismini verdiler.
80 metre uzunluğundaki yelkenli süperyat, bir kutuptan diğerine ve dünyanın en ücra köşelerine seyri yapabilmek için özel olarak tasarlanmış.

Norse Yelkenli

Tasarımcı Oliver Stacey, konsept yelkenki süperyat projesi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Projeyi ilk üstlendiğimiz, ana kavram üzerinde konsept çalışmaları yaptığımız dönemde, Falmouth’daki National Maritime Museum (Ulusal Denizcilik Müzesi)’da Viking Voyagers sergisini geziyordum. Vikinglerin macera ruhu ve büyük tekneleri ile zorlu denizlerdeki dayanıklılığından, yeni konsept projemiz için çok etkilendik.'' 

Norse Yelkenli 2

Vikinglerin büyük tekneleri, yelkenli ve kürek gücü ile yol alıyorlardı. Ancak Norse'de, hem yelkenli hem de motor gücü bulunacak. Hibrid güç sistemli yelkenli, süperyatta rüzgar kaldığında devreye girecek.

Birbirinin aynısı üç yelken direğinden oluşan basit yelken planı, furling ana yelkenler ile eşleşiyor. Tasarımcılar bu düzendeki yelken planının güvenilirlik ve esnekliği en üst düzeye çıkartacağını ifade ediyorlar.

Norse Yelkenli 3

Norse yelkenli süperyat projesi büyüklüğüne oranla oldukça düşük su kesimi ile tasarlanmış. Uzun ve sağlam omurgası sayesinde sığ sulara girebilecek ve açıklarda demirleme gereği duymayacak. Tüm dünyayı dolaşabilecek bir keşif yatına yakışır şekilde Norse, bu büyüklükteki bir yatta bulunması gereken tender hizmet tekneleri ve deniz oyuncaklarının yanı sıra, 12 metre kanat açıklığına kadar bir deniz uçağını da güvertesinde taşıyabilecek.

Norse Yelkenli 4

BMT Nigel Gee tasarım ofisinin baş tasarımcısı James Roy, yeni konsept proje hakkında; “Dış görünümünün aksine bu bir yelkenli süperyat değil, hibrid kelimesine yeni bir boyut katacak bir konsept proje. Ancak kabul edilmesi gereken bir gerçek, yelken desteği ile en üst düzeyde hibrid elde edildi.” dedi.

Bu benzersiz yelkenli süperyat projesi ile ilgili daha detaylı bilgiler, Monaco Yacht Show sırasında tasarımcı firmalar BMT Nigel Gee ve Oliver Stacey Design yetkililerince detaylandırılacak.


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder