Satılık Tekneler

Yatlardan Yıllık Harç Kaldırılıyor
21.12.2016 Yatlardan Yıllık Harç Kaldırılıyor Maliye Bakanı Naci Ağbal, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu ile, bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair, kanun tasarısı üzerine sunum yaptı.

Naci Ağbal

Yatlara ilişkin yasal düzenlemelerle ilgili ise Ağbal, şöyle konuştu; “Çok sayıda gemi ve yatın aslında vatandaşlarımız tarafından sahip olunmasına rağmen, yabancı bayraklı olarak denizlerimizde bulunduğunu biliyoruz. Vergisel yükler nedeniyle, vatandaşlarımız yabancı bayraklı gemi ve yat edinim yolunu seçmiş. Vatandaşlarımız tarafından halihazırda sahip olunan veya ilerde sahip olunacak gemi ve yatlar üzerindeki çeşitli vergi uygulamalarını değiştiriyoruz. Gemi ve yatlar üzerindeki yıllık harç uygulamasını kaldırıyoruz. Damga vergisi, harç, banka sigorta muameleleri vergisi gibi vergileri de kaldırıyoruz. Bu maliyet farklılığı vatandaşlar tarafından yurt dışından almayı cazip hale getiriyor. Yapmış olduğumuz düzenlemeyle almış olduğumuz bir vergiden vazgeçiyor değiliz, zaten almadığımız bir vergiden sadece gemi ve yatları millileştirmek adına vazgeçiyoruz. Yıllık harcı kaldırıyoruz. Gemi ve yatların Türkiye’ye getirilmeleri ve gemi siciline kaydettirmeleri şartıyla, veraset intikal vergisi ve ithal nedeniyle alınması gereken vergilerden vazgeçiyoruz. Ulaştırma Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı olarak düzenleme yaptık.” dedi.

Yatlardan Yıllık Harç Kaldırılıyor

Ağbal tasarının, ekonomide kamu idarelerinin uygulamalarında veya kamu hizmetlerinin sunumunda zaman zaman ortaya çıkan yeni ihtiyaçlar, problemler, durumlar karşısında vatandaşa yeni imkanlar getirmek amacıyla yapıldığını belirterek; “Sayın Başbakanımızın, EKK toplantısının akabinde ekonomiyle ilişkin kararları açıklayan demeci olmuştu. Bu yasa tasarısıyla hükümet olarak açıklamış olduğumuz yeni kararların, yasal düzenleme boyutunu hayata geçirmiş olacağız.” diye konuştu.

Yatlardan Yıllık Harç Kaldırılıyor.

Tasarıda, farklı ekonomik ihtiyaçlar çerçevesinde yapılan düzenlemeler de bulunduğunu söyleyen Bakan Ağbal; “Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun toplantı sayısını, mevcut yasada banka meclisinin toplantı sayısına paralel bir şekilde her ay 1 defa olmak üzere düzenlemiş durumda. Burada Merkez Bankasının talebi doğrultusunda yapılan düzenlemeyle yılda en az 8 defa olmak üzere, tamamen banka yönetiminin kararına bağlı bir toplantı düzeni oluşturması amaçlanmıştır” dedi.
 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder