Satılık Tekneler

Yatlarda ÖTV Sıfırlanıyor
29.11.2016 Yatlarda ÖTV Sıfırlanıyor Tekne ve yatlarda Özel Tüketim Vergisi sıfıra indirilecek ve Katma Değer Vergisi ise yüzde 1’e düşürülecek. Geçtiğimiz günlerde Başbakan Binali Yıldırım’ın bir konuşmasında dile getirdiği, yabancı bayraklı yat ve teknelerin Türk bayrağına geçmesi konusundaki özendirici çalışmanın detayları belli oldu. 

Türk karasularında dolaşan pek çok yabancı bayraklı yatın, gerçekte Türk vatandaşlarına ait olduğu bilinen bir gerçekti. Bir yandan ikinci el yatlar için öngörülen ithalat yasağı, diğer yandan birinci elden satın alınan yatlardaki ağır vergi yükü (%27,4 ÖTV + KDV ayrıca motorlu taşıtlar vergisi) yabancı bayrak taşınmasını cazip kılıyordu. 

Mevzuattaki boşluk nedeniyle yabancı bayrak taşıyan Türk yatları için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı harekete geçti. Alınan bilgilere göre yeni tasarı bu hafta TBMM’ne sunulacak. Yüzde 18 olan KDV oranının 1’e indirilmesi, ÖTV’nin de sıfırlanması önerilen yeni tasarıyla, kamu ve belediyeye ait marinalarda da kira indirimi getirilmesi planlanıyor.

Yatlarda ÖTV Sıfırlanıyor

Ülkemizde gerek bu vergi avantajlarından gerekse diğer avantajlardan yararlanmak amacıyla, yabancı bir ülkede şirket kurularak o şirket üzerine yatların alındığı ve bunların yabancı bayraklı olarak Türk sahillerinde dolaştığı sıklıkla görülmekteydi. Yeni tasarı ile Türk Bayrağı taşıyacak olan yat ve teknelere avantajlar sağlanacak.

Yabancı bayraklı teknelere ise, 3 ayda bir yurt dışına çıkış zorunluluğu getirilecek. Yeni tasarıyla birlikte yaklaşık 5 bin yatın Türk bayrağına geçmesi hedefleniyor. 100 bin dolar ve üzeri olan yabancı bayraklı bu teknelerin Türk bayrağına geçmesi halinde, yıllık ortalama 5 milyon dolarlık vergi kazancının sağlanacağı öngörülüyor. 

Yatlarda ÖTV Sıfırlanıyor.


Deniz Turizmini ve Denizciliği Geliştirme Derneği (DENTUR) Genel Sekreteri Orhun Şentürk, Türkiye’de 9.200 yabancı bayraklı tekne ve yat bulunduğunu söyledi. Şentürk; “Bunların yüzde 90’ı ise Amerikan bayrağı taşıyor. Her yıl tekne ve yatların kayıt yenileme, harç ve bayrak tescili için Amerika’ya yaklaşık 7 milyon dolar ödeniyor. Bu tasarının hayata geçmesiyle birlikte bu 7 milyon dolar ülke içinde kalacak. Ayrıca bakanlığın hedeflediği 5 bin tekne Türk bayrağına geçerse, yüzde 1 K.D.V. alınsa dahi, bu tekne ve yatlar pahalı olduğu için yıllık ortalama 5 milyon dolarlık vergi kazancı sağlanacak. Şu anda bu tekneler hiçbir şekilde vergi ödemiyor” dedi.

9.200 teknenin yaklaşık 1.500’ünün yabancı sahipli olduğunu anlatan Şentürk, yeni çalışmayla birlikte yabancı sahipli teknelerin bile Türk bayrağına geçebileceğini ifade etti.


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 

ikinci el veya yaşlı tekneler için geçiş olacakmı

Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.