Satılık Tekneler

Yatlara ''Türk Bayrağı'' Zorunluluğu Geliyor
14.11.2016 Yatlara ''Türk Bayrağı'' Zorunluluğu Geliyor İstanbul Tuzla’daki Sedef Tersanesinde, gemi indirme töreninde konuşan Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın direktifiyle yerli yatlara Türk Bayrağı taşıma zorunluluğu getirileceğini söyledi.

Tekne-Türk Bayrağı
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, Tuzla - Sedef Tersanesi’nde gemi uğurlama törenine katıldı. Törende açıklamalarda bulunan Binali Yıldırım, yatlarının kıçına yabancı bayrak asarak vergiden kaçanlara da sürpriz yaptı.

Binali Yıldırım, kıyılarımızda bulunan ve yabancı bayrak asarak vergiden kaçan Türk yatlarıyla ilgili düzenleme yapıldığını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bulunduğu törende konuşan Başbakan Yıldırım; “Bugünlerde sizin talimat verdiğiniz bir konu var. O da, artık Türkiye’nin kıyılarında yabancı bayraklı yatlar dolansın istemiyoruz. ‘Limanlarımızda başka ülkenin bayrağını kıçlarında dalgalandıran yatlar olmasın’ dediniz, bunun için düzenlememizi yaptık. Önümüzdeki hafta yürürlüğe girecek devrim niteliğinde bir takım değişiklikler yaptık. Artık Türkiye’deki bütün yatların Türk bayrağına geçmesi ile, dışarıdaki yat sahiplerinin de Türk bayrağına geçmesinin önünü açmış, engellerini kaldırmış olduk.” diye konuştu.

Binali Yıldırım

Liman ve marinalarda 'yabancı bayraklı yatları görmeyeceğiz' denmesi ile, yabancı bayraklı yatların Türkiye’ye girişinin yasaklanacağı korkusunun duyulmasına neden olan düzenlemenin, hafta içerisinde açıklanması sonrası panik ortamının giderileceği tahmin ediliyor. Son olarak Ali Ağaoğlu, yat sahibi birçok ünlü isim gibi az vergi ödemek için milyon dolarlık yüzen sarayına, Türk bayrağı yerine Amerikan bayrağı asmıştı.

Türk iş adamlarına ait olduğu söylenen yatların yurt dışındaki şirketlerine ait olması, offshore şirketlerin varlıkları arasında bulunması nedeniyle, düzenlemenin nasıl yasaklar içereceği merakla bekleniyor.

Tekne-Türk Bayrağı-2

Tekneler hangi ülkeye kayıtlıysa, o ülkeye bayrak devleti denilmekte ve bayrak devletlerinin bayrakları, teknelerin sancak kıç omuzluklarında gönderde bulunmaktadır. 25 Ocak 1985 tarihli, 85/9034 nolu Türk Bayrağı Tüzüğü ve Uluslararası Denizcilik yönetmeliklerine göre, yatlar bağlı oldukları ülkelerin bayraklarını kıçında taşımak zorundalar. Yine nezaket kuralları olarak tanımlanan kurallara göre de, motoryat ve yelkenliler ziyaret ettikleri ülkelerin bayraklarını ise, yönetmeliklerde belirlenen yerlerde taşırlar.

Yabancı bayrak taşımak, yat sahiplerine düşük vergiler, düşük tescil maliyetleri, daha esnek personel gereksinimleri, donanma koruması, tescil gizliliği, korumacı yasalar, sınırlı sorumluluk gibi pek çok avantajlar sağladığından tercih edilmektedir.YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 

Devrim gibi dediği yönetmelik Amerika, Panama, Belçika, Martinik adalaları vs, vs, vs rekabet etmek için mi yoksa Türk yatçılığına son nefesini verdirmek için mi göreceğiz.

Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder