Satılık Tekneler

Yatlar Elektronik Takibe Alındı
18.04.2016 Yatlar Elektronik Takibe Alındı
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın “Yat Takip Programı” ile, yerli ve yabancı bayraklı yatların Türkiye karasularına giriş ve çıkışları elektronik ortamda kayıt altına alındı.

Türkiye'ye giriş-çıkış yapan Türk veya yabancı bayraklı yatların kayıt işlemlerinde kullanılan belgelerin, elektronik ortamda takibi Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın tüm taşra idarelerinde kullanıma açıldı.

Program sayesinde bugüne kadar yaklaşık 9 bin 500 yat kayıt altına alındı. Bunların 6.764’ü Türkiye karasularına giriş, 2.588'i ise çıkış başvurusunda bulundu. Öte yandan kış aylarını Türkiye'de geçiren veya el değiştiren yatlar da kayıt altına alındı. Söz konusu kayıtlarda ABD bayraklı 2.376 yat ilk sırada yer alırken, bunu 861 yat ile Türkiye, 728 yat ile de İngiltere takip etti.

Programın hayata geçirilmesiyle yatların Türkiye karasularına giriş-çıkış tarihleri, varış yeri, yolculuk süre bilgileri ve mürettebat ile demirbaş bilgileri gibi veriler, bilgisayar ortamında kayda alınmaya başlandı. Kayıtların ilgili idareler tarafından eş zamanlı görünmesi sağlandı.

Yat-Takip-Programı

Kayıtlar daha önce gümrük idarelerinin kullandığı defterlerde tutuluyordu. Program sayesinde, bilgiler bilgisayar ortamına taşındı ve işlemler hızlandı. Türk karasularına giren yatlara ait veriler daha güvenli ve eksiksiz olarak depolanmaya başlandı. Böylece ihtiyaç duyulması halinde belgelerin incelenmesi ve risk analizine tabii tutulması mümkün hale geldi. Kayıtların sonradan kontrolünün kolaylaşması denetim boşluklarını da ortadan kaldırdı. Aynı şekilde, yurt dışı seferlerde kullanılmak üzere Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) alınmayan yakıtın takibi de daha etkin hale geldi. Bu alanda yaşanan usulsüzlüklerin de önüne geçilmiş oldu. 

Yat-Takip-Programı-2

Yat Takip Programı” kaçakçılık olaylarının hafızası olarak da adlandırılabilecek, “Kaçakçılık Bilgi Bankası” ile entegre hale getirildi. Gerek yatların mevzuata aykırı bir şekilde kullanımı, gerekse yatlar vasıtasıyla yapılan kaçakçılığa ilişkin önlemler daha iyi bir noktaya taşındı.

Yat-Takip-Programı-3

Programın belirli kısımlarının, sektörün önemli aktörlerinden olan yat acentelerinin erişimine açılmasıyla, bürokrasinin daha da azaltılması ve bu yolla sunulan hizmet hızının artırılmasına dönük çalışmalar da devam ediyor.

Kaynak : Anadolu Ajansı
 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.