Satılık Tekneler

Yatçıların yeni gözdesi Porto Montenegro Marina
26.03.2015 Yatçıların yeni gözdesi Porto Montenegro Marina
Yatçıların yeni gözdesi Karadağ’daki Porto Montenegro adlı marina, Dalmaçya'nın el değmemiş kıyılarında, dünya jet-setinin yeni adresi. Marina butik hizmetleriyle dikkat çekiyor. Porto Montenegro marinanın Halkla İlişkiler Müdürü Danilo Kalezic İstanbul’daydı. Kendisini kaldığı otelde yatvitrini.com olarak ziyaret ederek, Porto Montenegro hakkında son gelişmeleri ve yatırımları değerlendirdik.

Yatçıların yeni gözdesi Porto Montenegro Marina

Avrupa’nın en lüks marinalarından biri olarak hizmete açılan Porto Montenegro, adından da anlaşılacağı gibi Karadağ’da bulunuyor. Avrupa’nın en yeni ve lüks süper yat marinalarından biri olan Porto Montenegro, Tivat şehrinde Kotor körfezinin tüm güzelliklerini ortaya koyuyor. 

Yatçıların yeni gözdesi Porto Montenegro Marina-1

Adriyatik Sahillerinin yeni gözdesi Karadağ, nispeten keşfedilmemiş temiz, açık suları, bozulmamış güzelliği ile son yıllarda süperyat sahiplerinin hızla ilgisini çekti. 295 kilometre uzunluğunda bir sahile sahip olan ülkede tenha, hatta ıssız adalar, gizli körfezler ve eşsiz tarihi dekor eşliğinde göz alıcı limanlar bulunmakta. Bu arada Karadağ'ın dağlık iç bölgelerinde manastırlar, nehir kanyonları, yaban hayatı bölgeleri, buzul gölleri ve dünyanın en önemli ulusal parkları bulunuyor.

Yatçıların yeni gözdesi Porto Montenegro Marina-2

Karadağ son yıllarda görülmesi gereken yerler arasında ilk sırayı almayı başardı. Özellikle de UNESCO tarafından, Kotor Körfezinin (Boka Bay) Dünya Mirası olarak ilan edilmesi sonrasında, bölge süperyatların oyun alanı oldu. Dünya'nın en saygın yat dergilerinden biri olan Boat International, 2015 'The Superyacht Rendezvous'u 2 - 5 Temmuz 2015 tarihinde Porto Montenegro Karadağ’da yapacağını açıklamıştı.

Porto Montenegro şu anda 12 -180 metre aralığında 490 tekne kapasitesi sunuyor. 180 metrenin altını özellikle çizmek gerekiyor. Şu anda dünyanın en büyük süperyatı olan, Abu Dhabi Emiri Khalifa bin Zayed bin Sultan Al Nahyan’ın sahibi olduğu Azzam'ın uzunluğu 180 metre.

Yatçıların yeni gözdesi Porto Montenegro Marina-3

Akdeniz, dünya yat turizminin yüzde 36’sına ev sahipliği yapıyor. Her yıl 700 bin tekne Akdeniz kıyılarında dolaşıyor, bu sayıya her yıl yeni tekneler ekleniyor. Yani hem deniz, hem de kara turizminin gözbebeği. Sadece Avrupalılar değil, ABD, Arap ülkeleri hatta Uzakdoğu'luların bile en çok tercih ettiği yer. Dünya'nın en güzel koyları, adaları, tatil kasabaları, marinaları yine bu bölgede. Ünlü Hollywood yıldızları, zenginler listesinin ilk sıralarındaki iş adamları, devlet adamları, petro - dolar sahibi Arap prenslerinin yatları her yaz Akdeniz’de boy gösteriyor. Hâl böyle olunca da bu bölgede yatırımlar, yeni marinalar, yeni tatil merkezleri yapılıyor. Her yıl aynı yere gitmek istemeyen yatçılar yeni destinasyonlar peşinde koşuyor. Tek başına yeni bir destinasyon elbette yeterli değil. Bu nedenle, tarihi, doğası ve yerel yaşamı bozulmamış, çok fazla kişi tarafından bilinmeyen, ancak tüm isteklerine yanıt veren tesislerin olduğu yerlere öncelik veriyorlar.

Yatçıların yeni gözdesi Porto Montenegro Marina-4

Kısa bir süre öncesine kadar Hırvatistan, bu kitlenin tüm taleplerine karşılık veriyordu. İspanya, Fransa, İtalya kıyılarını ezberleyen yatçılar Hırvatistan’a akın etti. Yüzlerce ada, yüzlerce koyun olduğu Hırvatistan'ın yeni rakibi var artık. Bu rakiplerden biri ise Karadağ ve tabii ki Porto Montenegro.

Yatçıların yeni gözdesi Porto Montenegro Marina-4

Dalmaçya kıyılarının en küçük ülkelerinden biri olan Karadağ da, yat turizminin en önemli merkezlerinden biri olmaya aday. Son birkaç yıldır dünyanın farklı ülkelerinden yatırımcıların gözdesi olan Karadağ’daki Porto Montenegro, sürekli yeni yatırımlar ile ilgi odağı olmaya devam ediyor. Ülkenin Kotor bölgesindeki Tivat kasabasında kurulu olan Porto Montenegro, kısa sürede dünya jet sosyetesinin uğrak yeri oldu. Porto Montenegro marinasının özelliklerinin yanı sıra sosyal tesisleri, evleri ve oteli de son derece lüks.

Yatçıların yeni gözdesi Porto Montenegro Marina-5  Tivat geleceğin marina şehri ve inanılmaz bir yatırım almakta. Kanadalı iş adamının Karadağ devletinden çok uzun dönemli kiraladığı, eski bir askeri tersane olan Porto Montenegro marina ve yaptırdığı otel gibi ek çalışmalar ile şehri tamamen apayrı bir noktaya doğru gidiyor. 

Dünya'da 30 metre üstü yatları ağırlayabilen, malzeme tedarik edilebilen, tekne sahiplerinin ve mürettebatın iyi servis alabildiği sadece birkaç marina var. Bunlardan biri olan Porto Montenegro sadece ‘tesis’ olarak değil, diğer yönlerden de beklentileri karşılamak için tüm detayları sunuyor.
Avrupa’nın en büyük derin su marinası olan Porto Montenegro, yat bağlama yerlerinden marina rezidanslarında kalan konukların ihtiyaçlarına, varlıklarının denetimlerinden bakımlarına kadar her türlü gereksinimi karşılayabileceği çözümler sunuyor. 

Yatçıların yeni gözdesi Porto Montenegro Marina-6 Yatçıların yeni gözdesi Porto Montenegro Marina-7
Yatçıların yeni gözdesi Karadağ’daki Porto Montenegro Marina-8 Yatçıların yeni gözdesi Karadağ’daki Porto Montenegro Marina-9Yatçıların yeni gözdesi Karadağ’daki Porto Montenegro Marina-10 Yatçıların yeni gözdesi Karadağ’daki Porto Montenegro Marina-11

Marinayı, kendi aktiviteleri ve beş yıldızlı Regent Hotel & Residence’ın dükkanları, restoranları, spor faaliyetlerinin yanı sıra, deniz kenarı 200 lüks konut güzellikleri tamamlamakta. Bunların ötesinde Porto Montenegro marinasının lüks Lida Mar isimli havuz barı jet sosyete konuklarının uğrak yeri. 

yatvitrini.com
 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder