Satılık Tekneler

Yat Sektöründe 2015 Tahmini
07.01.2015 Yat Sektöründe 2015 Tahmini

Eğer 2014’ten memnun kaldıysanız, gelecek yılı da seveceksiniz. Ekonomi konusundaki genel fikir ile yat – tekne sanayi konusundaki ekonomik göstergeler genellikle paralellik göstermektedir.

2015 Yat Sektörü analiz

2015 için genel ekonomik görüşler ivmenin yukarı doğru yöneldiğini ifade etmekte, dünya ekonomisinin yaşadığı krizlerden sonra yükselişe geçtiği, sağlıklı ekonomik yapıların ülke ekonomilerinde elde edilmeye başlanması, istihdamın arttığı yorumlarını okuyoruz. Tüm bu göstergeler doğrultusunda sektörün rüzgarı arkasına alarak kısa vadede olumlu sinyaller vereceğini söyleyebiliriz.

2011 yılında dibe oturan yeni tekne satışlarında son üç yıldır dünya genelinde artış devam ediyor. 2014’ün ilk üç ayın verileri %9,4 büyüme verirken, 2013 yılında % 5,3 ve 2012 yılında ise % 7,7 büyüme gerçekleşmişti. Yılın son çeyreğindeki satışların konusunda tam net bilgiler henüz açıklanmasa da büyümenin % 8’in üstünde olacağı kesin.

İş yaşamındaki gelişmelere bakıldığında iş adamlarının 2014 yılında üçte ikisinin işlerinin geliştiğini 2013 yılından daha iyi gelir elde ettiklerini rakamsal değerler gösteriyor. Bu da iş yaşamında işlerin düzelmesinin yat – tekne sektörüne olumlu dönüş yapacağının göstergesi denebilir.

2015 Yat Sektörü analiz

Sektöre baktığımızda da, üreticiler, servisler, distribütörler ve diğerleri de 2014 yılının 2013’e göre kısmen daha iyi geçtiğini özellikle de 2012’den çok daha iyi olduğunu ifade ediyorlar. Büyümenin tek istisnası küçük motorlu tekneler, dünya çağında geçen yıla göre % 8,8 küçülme görülüyor bu segmentte. Bu küçülmenin bir başka tanımı olarak bu segmentin yeni başlayanlar olduğunu düşünürsek, denizciliğe ilginin azaldığını, “Yeni Başlayan Müşteri” olmadığını söylemek de mümkün.

Motor üreticileri açısından hem dıştan takma hem de diğer motor üreticilerinin 12 aylık dönemde büyümesi gözlemleniyor. Ancak, 2014 yılında sektördeki en büyük gelişme kişisel deniz eğlence araçları segmentinde görüldü. Jet ski, su kayağı tekneleri gibi denizde eğlenceyi hedefleyen sektör % 21,4 büyüme sağladı, tabii ki burada BRP’s Sea-Doo Spark’ın lansmanı sonrasındaki satışları büyüme üzerinde fazlasıyla etki etmiş durumda. Rekabetin kızışması sonrasındaki reklam ve promosyon kampanyaları tüm segmentte satışları patlattı. Spark serisi yeni başlayanları kazandırırken bir yandan da kadınların denize olan ilgisini karşılayacak bir ürün oldu.

2014 verilerinin pozitif görüntülerini değerlendirdikten sonra 2015 yılına daha iyimser bakmamız gerekebilir. 2015 yılında ciroların 2014’e göre büyüme göstereceği, büyümenin de % 10 civarında olacağını söylemek için kahin olmak gerekmiyor. Sektörde en kötümser tahminciler bile büyümenin % 5’in üstünde olacağını söylüyor. Yat üreticileri ise 2015 yılındaki büyüme konusunda biraz daha iddialılar, % 10 – 15 arasında büyüme bekliyorlar.

2015 Yat Sektörü analiz

2014 yılının son döneminde başlayan doların güçlenmesi ve petrol fiyatlarındaki düşüşün sektörü nasıl etkileyeceği ise bir başka inceleme konusu olacak kadar uzun. Son yıllarda özellikle mega yatlara ilgileri ile dikkat çeken ve sektör cirosunun büyümesinde başrolü üstlenen petrol milyonerlerinin 2015 yılındaki durumlarını gözden kaçırmamak gerekiyor.

Her sektörden “Ekonomi Büyüyor” söylemini duyuyoruz, o zaman tüm veriler bize yat ve tekne sektörünün “Geri Dönüyoruz” dediğini net olarak gösteriyor.

Sonuç olarak 2014 yorumumuz iyimser, umarız 2015 tahminlerimizden de güzel geçer.


Kaynak: http://www.boatingindustry.com/YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.