Satılık Tekneler

Yacht Show Eurasia 5 Mayıs’ta Kapılarını Açıyor
02.05.2016 Yacht Show Eurasia 5 Mayıs’ta Kapılarını Açıyor
Mayıs ve Eylül aylarında iki fuar düzenleyecek olan Via Fuarcılık, ilk fuarın kapılarını 5 Mayıs’ta açacak. Via Fuarcılık Fuarlar Direktörü Dilek Karaduman, yat sektörünün ekonomik daralmayı Yacht Show Eurasia ile aşacağını söyledi.  Motoryattan yelkenlilere, sıfır teknelerden ikinci el teknelere, sektör dergilerinden tekstil ürünlerine kadar tekne ile ilgili her şeyin bulunabileceği Yacht Show Eurasia, 5 - 10 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek. Yacht Show Eurasia, Tuzla’da bulunan Viaport Marina’da denizciler ile tekneleri meraklılarıyla buluşturacak.

Yacht-Show-Eurasia

Denize inmeye hazır sıfır tekneler, Yacht Show Eurasia’ya özel indirim ve fiyatlarla görücüye çıkarken, daha uygun bütçeli tekne arayanlar için ise ikinci el tekneler yeni alıcılarını arayacak. Dünyaca ünlü markaların en özel tasarımlarının buluşacağı Yacht Show Eurasia’da, 100’ü aşkın firma, boyları 3 ile 40 metre arasında değişen 150 farklı tekne seçeneğiyle deniz severlerle buluşacak. 

Via GYO bünyesinde konumlanan Via Fuarcılık A.Ş. Fuarlar Direktörü Dilek Karaduman, 5 - 10  Mayıs tarihleri arasında Viaport Marina’da yapılacak Yacht Show Eurasia ve 27 Eylül - 2 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek Boat Show Eurasia’nın tanıtımına ilişkin düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, kendi marinasında fuar yapan tek şirket olacaklarını belirterek, bunun bir tarafta güven diğer taraftan da sektöre daha yakın olmak, ihtiyaçları iyi anlamak ve iyi bir şeyler sunmak adına avantaj getirdiğini düşündüklerini kaydetti. Mayıs ve Eylül aylarında yapılacak fuarların arasında fark bulunduğunu ifade eden Karaduman, şunları söyledi;

Yacht Show Eurasia, stokta hazır teknelerin bulunduğu, aynı zamanda ikinci el teknelerin de sergileneceği bir organizasyon olacak. Stok teknenin avantajı, alıcı beğendiği teknenin pazarlığını yapıp hemen kullanıma geçebiliyor ve test etme imkanı bulunuyor. Eylül ayındaki Boat Show Eurasia’da ise, lansman tekneleri bulunuyor. Dünya veya Türkiye prömiyerleri olabiliyor, sipariş alınıyor, teslimat Nisan ve Mayıs ayını bulabiliyor. Marinada yapılan fuarda, her türlü operasyonel ve teknik konularda marinadan destek alıyoruz. Fuar tarafı, marina, AVM, tema park ayrı kollardan yönetiliyor ama günün sonunda uyumlu ilerleyebiliyoruz. 4 Mayıs’ta Yacht Show Eurasia’nın VIP açılışı olacak, 5 - 10 Mayıs tarihleri arasında ise halk ziyaretlerine açılacak. Fuarda 25.000'in üzerinde ziyaretçi ağırlamayı düşünüyoruz. Tuzla’da ilk defa böyle bir organizasyon yapılacak. Tuzla, gemi ve yat tarafında her şeyi bulabileceğiniz bir yer. Tuzla, tekne satışına, distribütöre ve tekne sahiplerine kolaylık sağlayan bir yer. Fuara yerli ve yabancı 100’ün üzerinde firmanın katılmasını bekliyoruz. 70’e yakını ikinci el olmak üzere 150’nin üzerinde tekne sergileneceği fuarımızda, 25 milyon liraya da, 3 bin 500 liraya da tekne var. En pahalı tekne 29,5 milyon liraydı ama tekne sahibi fuara özel 4,5 milyon liralık indirim yaptı.”

Yacht-Show-Eurasia-2

Türkiye’nin, yat ve yat malzemeleri üretim gücü ile bu pazarın en güçlü oyuncusu olma şansına sahip olduğunu söyleyen Karaduman; “İkinci el pazarında alıcıların, % 60 oranında Körfez ülkeleri, Avrupa ve ABD’den olduğunu görüyoruz. Ortadoğulu müşteriler ve Rusya ile yakın coğrafyası, tasarım tekne ile sipariş vermeyi tercih ediyor. Türkiye’de ise lüks teknelerde hala sipariş ile tasarım tekne ağırlığını koruyor. Ancak son 5 yılda ikinci el tekne fuarlarımızın da etkisiyle, sezon başı denize inmeye hazır sıfır teknelerde yerli alıcı da % 30 oranında artış var. İkinci el tekneleri ise, daha çok ilk defa tekne sahibi olmak isteyen ve bütçesini daha düşük tutmak isteyen yerli ziyaretçiler tercih ediyor. Birkaç aile birleşerek ikinci el tekne ya da hazır sıfır tekne alanların sayısı artıyor. Bu alıcılar, birer ay aralarında bölüşerek sezonda tekneyi kullanıyorlar” şeklinde konuştu.

Karaduman, Türkiye’de tekne boylarının büyüme eğiliminde olduğunu anlatarak; “Mesela 12 - 15 metrelik tekneye binenler, 18 - 20 metrelik tekneye geçmek istiyor. Katamaran tipi tekneler çok revaçta. Birkaç ailenin birlikte bir katamaran aldığı oluyor. Fuara katılan teknelerin değeri ortalama 400 milyon lirayı buluyor. Fuarın içinde bazı etkinlikler de düzenleyeceğiz” dedi.

Yacht-Show-Eurasia-2-3

Fuara ulaşım için İDO ile anlaştıklarını aktaran Karaduman, Bakırköy, Bostancı ve Tuzla hattında 3 iskelede fuara özel turnikelerin olacağını, yaka kartı veya davetiyesi olan fuar katılımcılarının bu hizmetten ücretsiz yararlanacağını, ayrıca Bostancı’ya gelen katılımcılara da karadan fuara özel transfer hizmet sunacaklarını kaydetti. Viaport Marina Müdürü Mehmet Tunç ise, tekne bağlama fiyatlarının diğer marinalara göre daha uygun olduğunu söyledi.

Yacht Show Eurasia’da, denize inmeye hazır sıfır tekneler ile ikinci el teknelerin satışa çıkacağı belirtilirken, fuar için online davetiye ve rezervasyon talebinde bulunmaya başlandığı belirtildi. İran, Dubai, Suudi Arabistan gibi Ortadoğu ülkelerinden, ziyaretçi başvurusunun oldukça yüksek seyrettiği açıklandı. Ayrıca, Avrupa’dan da beklenenin üzerinde ziyaretçi talebi olduğu kaydedildi.

Karaduman, fuar alanının sosyal bir alan olduğunu, normal zamanlarda hafta sonu yaklaşık 100 bin ziyaretçiyi ağırladıklarını anımsatarak; fuar kapsamında üniversiteler arası yelken yarışları, kürek ve yelken eğitimleri verileceğini, Canan Anderson canlı performansı, DJ party, Show Radyo ile gün boyu yarışmalar ve etkinliklerin olacağı, ailece ziyaret edecekler için ise, çocuklara yönelik animasyon etkinlikleri düzenleneceğini dile getirdi.
Bu arada Karaduman, uluslararası partnerleri AHOY Rotterdam ile Nisan 2017’de Europort Turkey Fuarı’nı yapacaklarını da bildirdi.YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder