Satılık Tekneler

Yabancı Bandıralı Yat Affı
27.12.2016 Yabancı Bandıralı Yat Affı Torba Kanunu ile getirilen yabancı bandıralı yatlara af yasası, “gemiciklere de af çıktı” denilerek farklı kesimlerin tepkisine neden oldu. Torba Kanunu, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yabancı bandıralı yat ve gemilerini vergisiz olarak Türkiye’ye getirmesine olanak sağlanıyor.

Yabancı Bandıralı Yat Affı

AKP Hükümeti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım’ın çocuklarının da, faaliyet yürüttüğü gemicilik sektörüne ilişkin af düzenlemesinden vazgeçmediği iddia edildi. Daha önce Meclis gündemine getirilen, ancak tepkiler üzerine geri çekilen yabancı bandıralı yat ve gemilerin vergisiz olarak Türkiye’ye getirilmesi, haklarında vergi incelemesi yapılmaması ve tahakkuk eden vergilerin de affını öngören düzenleme, “Torba Yasa Tasarısı’’ içinde yeniden Meclis’ten geçirilmek isteniyor.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen, Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, 19 yasada değişiklik yapıyor. Yasa, gemi ve yat sahiplerine af getiriliyor. Tasarıyla yurtdışında bulunan ve yabancı bayrak çekmiş yolcu gemileri ile yat, kotra, tekne ve gezinti gemilerin Türkiye’deki gerçek ve tüzel kişilere bedelsiz olarak verilmesi, veraset ve intikal vergisinden, bunların ithali ile kayıt ve tesciline ilişkin iş ve işlemler de gümrük vergisi dahil; her türlü vergi, resim, harç ve fon paylarından muaf tutuluyor.

Yabancı Bandıralı Yat Affı.

Bu kapsama giren gemi, yat, kotra, tekne ve gezinti gemilerini Türkiye’ye ithal eden veya kayıt ve tescil ettirenlerin hakkında, bu nedenle vergi incelemesi veya vergi tarhiyatı yapılamayacak. Daha önce tarh edilmiş vergi varsa bunlardan vazgeçilecek. Tahakkuk etmiş vergiler de silinecek.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, milletvekillerine bilgi verirken Türkiye’deki yüksek vergi yükleri nedeniyle, yabancı bayrak taşıyan gemi ve yatlarla ilgili sorunun çözümünü amaçladıklarını bildirdi. Daha “varlık barışı” içinde getirdikleri bu düzenlemeyi ayrıca yapmayı kararlaştırdıkları için yasalaştırmadıklarını söyleyen Ağbal, şunları söyledi;

‘’Ne yapıyoruz burada? Gemi ve yatlar üzerinde yıllık harç uygulaması var, bunu kaldırıyoruz. Yine, gemi ve yatlar üzerinde damga vergisi, harç, banka, sigorta muameleleri vergisi gibi farklı vergiler var, bunları da kaldırıyoruz. Diğer taraftan da hâli hazırda bu gemilere veya yatlara sahip olanlara dönük olarak, belirli bir süre içerisinde bu gemi ve yatları Türkiye’ye getirmeleri yani, gemi siciline kaydetmeleri şartıyla veraset, intikal vergisi ve ithal nedeniyle alınması gereken vergilerden vazgeçiyoruz. Bu yasal düzenleme Meclisten geçtikten sonra bu düzenlemenin bir uzantısı olarak gerek özel tüketim vergisinde, gerekse katma değer vergisinde de Bakanlar Kurulu kararıyla gerekli düzenlemeleri yapmak, Türkiye’deki gemi ve yat edinimiyle sahipliği üzerindeki yükleri dış ülkelerle aşağı yukarı benzer hale getirmek suretiyle, bu gemi ve yatların millîleşmesine katkı sağlamış olacağız.‘’

Yabancı Bandıralı Yat Affı..

Düzenlemeye muhalefetten tepki geldi. Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, şunları söyledi;

‘’Görüyoruz ki bu deniz taşımacılığına bu kadar önemli muafiyet getirmesi ister istemez, kötü niyetle olmamakla beraber aklıma bir şeyler getiriyor. Diyorum ki ‘Ya, Cumhurbaşkanı’nın, Başbakan'ın çocukları bu işleri yapıyor. Sanki, adrese teslim özel bir düzenleme yapılıyor.’ Torba yasayla Erdoğan ve Yıldırım ailesine özel düzenlemeler ile sermayelerini büyütmeleri için aflar geliyor.”

AKP’li vekiller affı, OHAL sürecinin tozu dumanı arasında meclise sunulan torba yasa içinde sorunsuzca geçirmenin derdine düşmüş bulunuyorlar.


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.