Satılık Tekneler

XCAT Powerboat 2016 Güvenlik Önlemlerini Denetledi
25.12.2015 XCAT Powerboat 2016 Güvenlik Önlemlerini Denetledi Geçtiğimiz ay gözler 2015 UIM XCAT World Series yarışlarının son iki yarışı olan Dubai ve Abu Dhabi Grand Prix yarışlarında çevrilmiş olsa da sezonun son yarışları sırasında perde arkasında çok önemli gelişmeler yaşandı.

2015 UIM XCAT World Series

Uluslararası güvenlik uzmanı, danışman ve pek çok Powerboat kitabını kaleme alan Bob Wartinger UIM Medikal ve Güvenlik Komitesini temsilen XCAT World Series organizatörleri ile birlikte sezonun son yarışları sırasında en üst güvenlik seviyesine ulaşmak amacıyla bir dizi test gerçekleştirdi.

Eski Powerboat Dünya Şampiyonu Amerikalı Bob Wartinger denizde tekne kazaları konusunda bir kaza durumunda sürücüleri korumak için tüm bilgilere sahip biri olarak olağanüstü spor bilgisiyle testlerde gözetmenlik yaptı. Wartinger Dubai ve Abu Dhabi'de UIM görevlileri ile birlikte XCAT yarışları spor departmanı, Medikal ve güvenlik ekipleri yanı sıra tüm takımlar ve pilotlarda da güvenliğin en üst seviyeye taşınması için bir dizi toplantı gerçekleştirdi.

Güvenlik tedbirleri konusunda ne kadar konuşulursa konuşulsun kesinlikle yaşanılan bir büyük kazanın sorunsuz atlatılması için tedbirlerin ne derece başarı olduğunu gözler önüne serdi. Six yarış teknesinin Matteo Nicolini ve Tomaso Polli ile Dubai GP sırasında yaklaşık 140  veya 160 km/saatte hız ile bir dalgadan sektikten sonra bir denizaltı gibi denizin 10 metre altına saplandığı anın sosyal medyada yayınlanan görüntülerini izlerken bile dehşete kapılabilirsiniz. 

2015 UIM XCAT World Series

Güvenlik uzmanı Bob Wartinger “Kaza anında insan vücudu üzerinde çok büyük bir yük oluşuyor. Bu nedenle biz baş ve boyun destekleri üzerinde çalışmaya devam etmekteyiz. Sonuçlarını gelecek yıl daha iyi değerlendirebiliriz. Koltuklar konusunda da gelişmeler olacak. Koltuklar pilotları daha iyi saracak ve vücuda daha iyi destek olacak. Ayrıca, kasklarında geliştirilmesi için görüş alışverişlerimiz devam ediyor, üzerinde uzlaşıldığında yeni standartlar karşımızda olabilir.” diye ekledi.

“Dubai’deki yarışlar sırasında teknelerin içlerine girerek, aralarında ve altlarında gezinerek baş ve boyun destekleri ile tüm güvenlik önlemlerini değerlendirmede bulundum, XCAT tekneleri gerçekten de çok üst düzeyde güvenliğe sahip.” Wartinger  “Daha sonra kaza anının simülasyonu olan dunk test uygulamasını gerçekleştirdik, yapılanları gözlerimizle gördük. Gelecek sezonun ilk yarışına kadar artık kısa bir ara var. 2016 XCAT World Championship için bundan sonra büyük bir geliştirme yapılamaz.” dedi.

Bob Wartinger

XCAT yarışları iyi bir güvenlik siciline sahip fakat pilotların daha iyi ve güvenli olmaları öncelikle kendilerine bağlı. Daha iyi koltuk, daha iyi emniyet kemeri veya daha iyi kask kullanmak yeterli olmuyor. Daha az sorun yaşanması için tüm bu güvenlik ekipmanlarının gerektiği gibi de kullanılması gerekiyor. Wartinger’in yarış teknelerinde pilotların güvenliklerini en üst düzeye çıkartılması için kasklardaki hava sistemleri ve tam kapalı kaskların mecburi olması konusunda gelecek ile ilgili pek çok yeni önerileri bulunuyor.

Bob Wartinger açıklamalarının sonunda “Bu değişikliklerin hemen uygulanması çok kolay, ekstrem sporlarda bu küçük değişiklikler güvenlik açısından büyük gelişmeler yaratacaktır. Gelecekteki testlerde yarışlar sırasında teknelerin karşılaştığı yükleri daha iyi anlamaya çalışacağız. Bu önemli bilgiyi elde edebilirsek güvenlik konusunda bu bilgi son derece yardımcı olacaktır.” dedi.YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.