Satılık Tekneler

Volvo Ocean Race Startı Ertelendi
13.03.2015 Volvo Ocean Race Startı Ertelendi
Bu hafta sonu Yeni Zelanda’nın Auckland kentinden Brezilya’nın Itajaí kentine doğru start alacak Volvo Ocean Race’in 5. ayağı, potansiyel kasırga ve hortum riskinin artması nedeniyle ertelendi. 

Volvo Ocean Race Startı Ertelendi

Altı yelkenliden oluşan Volvo Ocean Race filosu, 6.776 deniz mili sürecek yolculuk için son hazırlıklarını tamamlamışlar ve Güney Okyanusunu geçmek için 15 Mart Pazar günü startı bekliyorlardı. Fakat, hava tahminlerinde bölgeyi vurması beklenilen 5 şiddetindeki bir kasırga, Volvo Ocean Race organizatörlerinin öncelikle startı 24 saat ertelemesine neden oldu. Şu anda organizasyon en erken startın Yeni Zelanda yerel saati ile Pazartesi günü 16 Mart günü 14.00’de olacağını, ama bunun da kesin olmadığını açıkladı.

Volvo Ocean Race CEO Knut Frostad yaptığı açıklamada; “İlk önce Güvenlik” dedi ve “Şu anda durum değerlendirmesi yapıyoruz, tropik kasırganın izleyeceği yolu tam olarak belirleyemedik. Kasırga nadiren görülen büyüklükte ve yelkencilerimizin geçeceği rotayı kesmekte. Bir denizci olarak ekibimizi bu bilinmeyene doğru denize çıkartmak doğru olmaz.”

Volvo Ocean Race Startı Ertelendi-1

Geçerli tahminlere göre zaten rüzgar 200 km/saat kadar bekleniyor. Uzmanlar tarafından 'Pam' olarak adlandırılan tropikal kasırganın, Yeni Zelanda’nın güneyinde daha fazla güçlenebileceği tahmin ediliyor. Kasırga Yeni Zelanda’dan sonra güneye yöneldiğinde, daha kaba ve yüksek dalgalar ile Volvo Ocean Race filosu için gerçekten ciddi sorunlar çıkartacaktır.

Volvo Ocean Race CEO Knut Frostad açıklamalarında; “ Bizim için rüzgardan önemlisi deniz koşulları. Yelkenlilerimiz güçlü rüzgarlarla baş edebilecek durumdadır, ancak Yeni Zelanda sahillerinde oluşması beklenilen büyük dalgalardan saklanabilecekleri yer bulunmuyor. Bu nedenle Volvo Ocean Race startı Pazartesi günü saat 14:00’e erteledik, ama daha sonra da olabilir. Bu tamamen kasırganın hareketine bağlı.” dedi.

Volvo Ocean Race Startı Ertelendi-2

Volvo Ocean Race’in Yeni Zelanda Herald koy içi yarışı, planlandığı gibi 14 Mart Cumartesi günü yerel saat ile 14.00’de başlayacak. Hava tahminlerine göre Cumartesi günü körfezde doğudan 20 knot hızında rüzgar tahmin edilmekte ve muhtemelen keyifli bir yelken yarışı beklenmekte.

Volvo Ocean Race Auckland sorumlusu Grant Calder; “Cumartesi günü kıyıdan yarışı izleyenler için, hem denizde hem de Auckland’da harika bir gün olacak. Yelkenliler yarışacak, ayrıca yarış köyünde de çeşitli fantastik aktiviteler ile herkes, 2014-15 Volvo Ocean Race Auckland durağında hafta sonunda keyfini çıkartacak.  

Volvo Ocean Race Startı Ertelendi-3

Ertelemeye rağmen Volvo Ocean Race filosunun Pazar günü planlanan limandan ayrılış seremonisinde Belediye Başkanının uğurlamasının yapılacağı belirtiliyor. Volvo Ocean Race organizatörleri kasırganın hareketlerini izleyerek Pazar günü yeni yarış programını gelişmeler doğrultusunda açıklayacaklar.
 
http://www.volvooceanrace.com/

YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder