Satılık Tekneler

“Vive La France” - F1H2O Dünya Şampiyonu Philippe Chiappe
20.12.2014 “Vive La France” - F1H2O Dünya Şampiyonu Philippe Chiappe

Tecrübeli pilot Philippe Chiappe için kazandığı Dünya Şampiyonluğunun pek çok anlamı var. Kariyerinin ilk şampiyonluğu olması yanı sıra 31 yıllık UIM F1 H2O Dünya Şampiyonasının ilk Fransız F1 Dünya Şampiyonu oldu.

“Vive La France” - F1H2O Dünya Şampiyonu Philippe Chiappe

Cuma günü Birleşik Arap Emirliklerinin Şarjah kentinde düzenlenen UIM F1 H2O Dünya Şampiyonasının final yarışında son üç yılın dünya şampiyonu ve 2014 şampiyonasında da en yakın rakibi Alex Carella ile girdiği büyük mücadeleyi sadece 6,55 saniye farkla kazanarak 2014 yılının şampiyonluk tacını Philippe Chiappe giydi.

CTIC China Team adına 2014 şampiyonasına katılan tecrübeli pilot Philippe Chiappe Khaled lagününde on binlerce seyirci ve yarış fanatiği önünde Çin Halk Cumhuriyetine de ilk şampiyonluğu kazandırdı. Fransa’nın kuzey batısındaki Rouen kentinden şampiyonaya 12 yıldır katılan Philippe Chiappe katıldığı 92. Grand Prix’de verilen iki starta rağmen 37 turluk sezonun son yarışında elde ettiği 6,55 saniye farkla hem yarışı hem de şampiyonluğu kazandı.

Philippe yarış sonrasında “bizim için mükemmel bir deneyim oldu, bu zaferi kazanmak için bütün takım uzun yıllardı büyük emek harcadı. Çok çalıştık, ama sonunda emeğimizin karşılığını aldık, tüm takım elemanlarının, ama özellikle tekne üreticisi David Moore ve motor üreticisi Alex Hledin’in 2014 yılının son iki yarışında üst üste kazandığımız birincilikte büyük emekleri var. Bu bir rüya idi ve şu anda hissettiklerimi ifade etmekte kelimeleri bulmakta zorlanıyorum.” dedi.

“Vive La France” - F1H2O Dünya Şampiyonu Philippe Chiappe

Katar takımı için son yarışta her iki pilotlarının podyumda olmasına karşın şampiyonluğu kaçırmış olmaları büyük bir üzüntü oldu. Özellikle de üst üste son üç yılın şampiyonu İtalyan Alex Carella büyük bir hayal kırıklığı yaşadı. Takım arkadaşı Shaun Torrente ise tüm yarış boyunca mükemmel bir yarış çıkartmasına karşın Chiappe’in 13,41 saniye ardında yarışı tamamlayarak podyumun üçüncü basamağına çıkarak şampiyonanın da üçüncülüğünü kazandı.

Şarjah’daki UIM F1 H2O Dünya Şampiyonasının final yarışında dördüncülüğü BABA Mad Croc Baba Racing teknesi ile Fin pilot Sami Selio kazanıp şampiyona da dördüncü oldu. 2000 yılının şampiyonu İtalyan Motorglass F1 Team pilotu Francesco Cantando ise hem bu yarışta beşinci hem de şampiyona da beşinci oldu.

Çaylak pilot Jesper Forss 16. sırada başladığı yarışı altıncı sırada tamamlayarak “geleceğin pilotu” unvanına çok hızlı bir şekilde bu yılki performansı ile erişti.

Sezonun 37 turluk son yarışında Kuveytli pilot Youssef Al-Rubayan’ın 16. turdaki kazası sonrasında durdurularak yeniden start verildi.

2014 sezonu bu yarış ile tamamlandı şimdi 32. yılını kutlayacak olan UIM F1 H2O Dünya Şampiyonası’nın ilk baharda start alacak 2015 şampiyonasına gözler çevrildi.

“Vive La France” - F1H2O Dünya Şampiyonu Philippe Chiappe

Artık serinin Fransız bir şampiyonu daha var, sezon boyunca kazandığı iki yarış ve dört podyumdan kazandığı toplamda 70 puan ile zafere ulaştı. Rakibi geçen yılın şampiyonu Qatar takımından Alex Carella’da 5 yarıştan oluşan şampiyonada iki kez podyum görmesine karşın Kasım ayında Doha’daki yarışta diskalifiye olmanın cezasını çok ağır ödedi. Sezon boyunca topladığı 62 puan ile şampiyona da ikincilik İtalyan pilotun oldu. Takım arkadaşı Amerikalı pilot Shaun Torrente ise sezonun Doha’daki tek yarışında zafer kazanmasına karşın istikrarlı bir sezon sonunda şampiyona üçüncülüğünü kazandı.

Philippe Chiappe 70

Alex Carella 62

Shaun Torrente 56

Sami Selio 33

Francesco Cantando 28

Erik Stark 23

Duarte Benavente 16

Bartek Marszalek 16

Thani Al Qamzi 14

Ahmed Al Hameli 14YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder