Satılık Tekneler

Vendee Globe'da Tarihi Finish'ler
07.02.2013

Yarışı üçüncü sırada götürürken, Les Sables d’Olonne'daki finish hattına 2650 deniz mili mesafe kala, bir cisme çarparak salmasını kaybeden Jean-Pierre Dick, geçtiğimiz pazartesi günü tarihi bir finish'e imza attı. Arkasında bulunan rakibi, Hugo Boss'un skipper'ı Alex Thomson'a, gönderdiği mesajla üçüncülüğü emanet ettikten sonra, herşeye rağmen yarışa devam kararı vermişti. 2 Şubat tarihinde, beklenen kuvvetli hava sebebiyle San Ciprian'a sığındıktan sonra, emin adımlarla finishe ulaşan ve yarışı dördüncü sırada tamamlayan Dick'in tarihi macerası 86 gün, 3 saat, 3 dakika ve 40 saniye sürdü. San Ciprian'da tonoza bağlanırken manevralar için sadece 4 dakikalığına motor çalıştıran Dick'e, yarış için avantaj sağlamadığı gerekçesiyle, jüriden ceza gelmedi.

Vendee Globe'da Tarihi Finish'ler

Vibrac Paprec 3'ün skipper'ı, Dick'in ardından finish veren beşinci isim Jean Le Cam oldu. Hemen arkasından seyreden İngiliz skipper Mike Golding ile yaşadığı kıyasıya rekabet, yarışa damgasını vurdu. Bu rekabet, 2004-2005 yılında, Jean Le Cam ile Mike Golding arasında yaşanan ve Le Cam'ın ikinci olarak Golding'in yine önünde tamamladığı yarışı akıllara getirdi. Bu büyük mücadele boyunca, Le Cam 27575 deniz mili mesafe kat etti ve ortalama hızı 13.1 knot olarak hesaplandı. Yarış süresi ise 88 gün, 12 dakika ve 58 saniye.

Vendee Globe'da Tarihi Finish'ler

Vendee Globe'un altıncı finish'i ise, Le Cam'ın Aralık ayından bu yana, beşincilik savaşı verdiği ve geride bıraktığı Mike Golding'den geldi. Gamesa'nın skipper'ı Mike Golding bu finish'i ile, Vendee Globe'un 24 yıllık tarihinde, yarışı 3 kez bitirebilen ilk yelkenci olarak tarihe geçti. Salma kasasındaki sorun nedeniyle su alan teknesi ve bunun üzerine salmasından kopan bir kaplama parçası nedeniyle, son 36 saat boyunca hızını düşürdü. Buna rağmen, Le Cam'ın sadece 6 saat, 23 dakika ve 28 saniye gerisinde kaldı.


Vendeeglobe/ Yatvitrini.com
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder