Satılık Tekneler

Ünlü Türk Denizci Sadun Boro Aramızdan Ayrıldı..
05.06.2015 Ünlü Türk Denizci Sadun Boro Aramızdan Ayrıldı..
Teknesiyle dünya turu yapan ilk Türk, 87 yaşındaki Sadun Boro, Marmaris’te tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

87 yaşında hayata veda eden Sadun Boro, mesanesindeki kanser bulgusu nedeniyle, 3 gündür Marmaris’teki özel Ahu Hetman Hastanesi’nde tedavi görüyordu.

Ünlü-Türk-Denizci-Sadun-Boro-Aramızdan-Ayrıldı..

Sadun Boro Kimdir?

1928 yılında İstanbul’da doğdu. Çocukluk ve gençlik yılları Caddebostan ve Marmara kıyılarında geçti. Denizcilik hayatına önce sandalla başladı; liseye geçtiği yıllarda ilk yelkenli teknesine sahip oldu. Galatasaray Lisesi’ni bitirdikten sonra 1948′de İngiltere’ye giderek, Manchester Üniversitesi’nin Tekstil Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. 1952′de Ling adlı 11 metrelik bir yelkenliyle, İngiltere’den Karayip Adaları’na kadar uzanan ilk açıkdeniz, Atlantik aşırı yolculuğunu bir İngiliz ile birlikte gerçekleştirdi. O zaman ‘Cumhuriyet’ gazetesinde tefrika olan bu gezinin anıları 2004′te Bir Hayalin Peşinde adlı eserinde neşredildi.

Bugünkü yelkenlisi 10,5 metre boyunda ve keç armalı Kısmet, 1963′te Salacak’ta Athar Beşpınar’ın atölyesinde kızağa kondu. Hayatta en büyük hayali olan dünya seyahatine, 1965′te Alman asıllı eşi Oda Boro ile beraber çıktı. Onlara Kanarya Adaları’nda aldıkları ünlü kedileri Miço eşlik etti. 3 yıl süren seyahatin anıları Hürriyet gazetesinde yayımlandı. Bu anılar, daha sonra Pupa Yelken adlı kitapta toplandı.

Boro ailesi 1977-1979 arasında, o zaman sekiz yaşında olan kızları Deniz’le beraber Karayip Adaları’nı, Amerika’nın doğu sahillerini gezdi. 1980′den beri Bodrum’da yaşayan Sadun Boro özellikle Gökova, Göcek gibi güney Ege koylarının korunması için çaba sarfetti.

Sadun Boro, 46 yıl boyunca bindiği ve yaklaşık 150 bin deniz mili yaptığı 'Kısmetim' adlı teknesini İstanbul'daki Rahmi Koç Müzesi'ne bağışladı. Ardından 'Sonbahar' isimli katamaran tipi tekneyi satın aldı.
 
Merhuma Allah'tan rahmet, ailesi ve sevenlerine başsağlığı dileriz..

yatvitrini.com


 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder