Satılık Tekneler

UIM F2 Finlandiya Grand Prix
13.06.2016 UIM F2 Finlandiya Grand Prix
Hafta sonunda Finlandiya’da düzenlenen 2016 Dünya F2 Şampiyonası’nın ilk ayağı UIM F2 Finlandiya Grand Prix yarışını, İtalyan Alberto Comparato kazandı. F2 şampiyonalarında bu güne kadar start alan en genç sporcu olan Comparato, katıldığı ilk yarışı ilk sırada bitirdi. 24 ekibin katıldığı şampiyonanın ilk yarışını,ancak 8 pilot tamamlayabildi. Sezon başı olması nedeniyle pek çok ekip mekanik sorunlar nedeniyle yarış dışı kaldılar. 

UIM F2 Finlandiya Grand Prix

Finlandiya’nın Peurunka kentinde düzenlenen, 2016 F2 Dünya Şampiyonası'nda ilk kez start alan genç İtalyan, henüz 18 yaşında birinciliği elde etti. Katıldığı yarışta podyumun en üst basamağında yer alan İtalyan Alberto Comparato, son iki yıldır UIM F4 Dünya Şampiyonluğunu kazandıktan sonra, bu yıl F2 Şampiyonasına katılma kararı almıştı. 1999 yılından 2010 yılına kadar UIM F1H2O serisi dünya şampiyonası yarışlarına katılan, Fabio Comparato’nun oğlu olan Alberto Comparato için babası; “F2 şampiyonası kariyeri için büyük bir basamak olacak, bunun için hazır olduğunu ilk yarışta ispat etti. Bundan sonraki yarışlar da onun öğrenme süreci devam edecek, ama ilk yarışta kazanmış olması rakiplerinin daha dikkatli olmasına neden olacaktır.” dedi.

Alberto Comparato

Bu yıla kadar Dünya F2 Şampiyonluğu, hep prestijli Dünya F1 Serisi için bir basamak, bir sıçrama tahtası olarak görülmüştü. Ama bu yıl görünüm çok farklı. Katılımcılar arasında her ikisi de ikişer kez Dünya Şampiyonu olmuş, Alex Carella ve Mad Croc Sami Selio bulunuyor. Ayrıca  sözleşmeli olarak her ikisi de Abu Dhabi takımında yarıştılar. Çünkü yerel bir kahraman olan Selio'nun kendi ülkesinde düzenlenen yarışta start alması bir yere kadar anlaşılabilir. Ancak, bu yarışta deneyim kazanması ile, gelecek yarışlarda Abu Dhabi takımında başarılar elde edecek pilotların önü kesilmiş oldu.

Eric Edin

Hem bu yarış için hem de 2016 yılı şampiyonluğu için favori gösterilen isimlerden, 2015 yılı F2 şampiyonu İsveçli Pierre Lundin yarışı tamamlayamadı ve umutlarını ikinci yarışa bıraktı. Selio ve Carella için, 2016 Dünya F2 Şampiyonası’nın gelecek yarışlarındaki durumu belirsizliğini koruyor. Çünkü, F1 ve F2 yarış takviminde bazı yarışlar çakışıyor. Pilotların hangi şampiyonayı takip edecekleri gelecek günlerde belli olacak.

Pierre Lundin

F2 Finlandiya Grand Prix yarışını İtalyan Alberto Comparato kazanırken, yarışta ikinci ve üçüncü sıraları İsveçli pilotlar Johan Österberg ve Bimba Sjöholm aldılar. Dördüncü sırayı ise Norveç’ten Pal Virik Nilsen alırken, beşinciliği İngiliz Owen Jelf elde etti. Diğer sıralarda ise, altıncı Almanya’dan Nick Bisterfeld, yedinci İsveç’ten Eric Edin ve sekizinci ise yine tecrübeli bir pilot olan ve F1 yarışlarında da start alan Norveç’li Frode Sundsdal oldu.


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder