Satılık Tekneler

U-995 Denizaltı
12.04.2016 U-995 Denizaltı
U-995, Alman VIIC/41 tipi U-Boat denizaltısı Kriegmarine üretimi. U-995 denizaltısı, 25 Kasım 1942 tarihinde Almanya’nın Hamburg kentindeki Blohm & Voss tersanesinde denize indirildi ve 16 Eylül 1943 tarihinde Alman Deniz Kuvvetlerine katıldı. U-995, Alman Deniz Kuvvetlerinde ilk olarak Teğmen Walter Köhntopp komutasında göreve başladı.

u-boat-denizaltı

İkinci Dünya Savaşı'nın sonunda, Norveç’te Trondheim kentinde iken denizaltıya el konuldu. İlk olarak İngiliz’lerin kontrolünde tutuldu. Ekim 1948’de ise denizaltının mülkiyeti Norveç’lilere bırakıldı.


u-boat-denizaltı-2

Denizaltı 1952 yılında Norveç donanmasına katılarak Kaura adını aldı. 1965 yılında görev dışı bırakılıncaya kadar Norveç Deniz Kuvvetlerine hizmet etti. Daha sonrasında ise U-995 denizaltısı sembolik bir fiyatla, sadece 1 Alman Mark’ına Almanya’ya satıldı. Ekim 1971’de, Laboe Naval Memorial isimli deniz müzesinde sergilenmeye başladı. 1. Dünya savaşı anısına oluşturulan deniz müzesinde, U-995 denizaltısı bir müze gemisi olarak ziyarete açık bulunuyor. Laboe Naval Memorial Almanya’nın 1. Dünya Savaşı sırasındaki deniz savaşlarında yitirdiği denizciler anısında oluşturulduktan sonra, 2. Dünya Savaşı sonrasında tüm denizcilere adandı.

u-boat-denizaltı-3

Tip VII denizaltı, daha önceki dönemlerde 1. Dünya Savaşı sırasında kullanılan Tip UB III tasarımı üzerine tasarlandı. Bu yeni modelin göreve başlaması sonrasında Hollanda’nın Haag kentindeki paravan tasarım ofisi Ingenieurskantoor voor Scheepsbouw den, Haag’ tarafından tasarlanan Tip UG modeli denizaltı üretimine son verildi. 

u-boat-denizaltı-4

Denizaltı, 1. Dünya Savaşı sonrasında Almanya’nın imzaladığı Versailles antlaşmasındaki kısıtlamaları aşabilmek amacıyla, kendi denizaltı teknolojini üretmek ve geliştirmek için Hollanda’da paravan tasarım ofisinde şekillendirilmiş ve dünyanın farklı yerlerindeki tersanelerde üretimi tamamlanmıştı.

u-boat-denizaltı-5

Finlandiya’ya ait Vetehinenclass ve İspanya’nın Type E-1 isimli denizaltılarının, Type III sınıfı denizaltı ile benzer oldukları hatta aynı temele sahip oldukları söylenmektedir. Type I’in devamı olan ve Type III sınıfının öncüsü olan bu modeller, daha sonralarda Almanya’nın Bremen kentindeki AG Weser tersanesinde üretilmeye başlandı.

u-boat-denizaltı-6

Type I denizaltısının üretimi sadece iki adet üretildikten sonra durduruldu. Bunun nedeni ise hala tam olarak bilinmemektedir. Modelin hatalarından politik kararlara kadar pek çok farklı neden ortaya sürülmeye devam ediliyor.

u-boat-denizaltı-7

Type I sınıfı denizaltının tasarımı, daha sonralarda geliştirilen Type VII ve Type IX denizaltı tasarımında baz alınarak kullanıldı. Type VII denizaltılar 2. Dünya Savaşı sırasında geniş ölçüde U-Boat olarak kullanıldı ve denizaltı tarihinde en çok üretilen denizaltı olarak, toplam 703 adetle tarihte önemli bir yer aldı. Type VII, üretim sürecince pek çok değişime de uğramıştır. Type VII en çok U-Boat tipi olarak Atlantik Deniz Savaşları'na katılmıştır.YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.