Satılık Tekneler

“Turkcell Platinum Hisarönü Yat Festivali” Tamamlandı
10.09.2015 “Turkcell Platinum Hisarönü Yat Festivali” Tamamlandı

4 - 6 Eylül tarihleri arasında düzenlenen ve Turkcell Platinum’un ana sponsorluğunu yaptığı “Hisarönü Yat Festivali”, mavi bayraklı Martı Marina & Yacht Club’da gerçekleşti.

Turkcell Platinum Hisarönü Yat Festivali

Deniz tutkunları ve yat sektörü, Turkcell Platinum Hisarönü Yat Festivali için Martı Marina & Yacht Club’da deniz severleri buluşturdu. Geçen sene büyük ilgi gören ve bu sene gelişerek düzenlenen festival, hem rotalarını Orhaniye’ye çeviren denizcileri, hem de festival ruhuyla buluşmak isteyen tüm deniz tutkunlarını 3 gün boyunca ağırladı.

Bayrağın göndere çekilmesi ile başlayan festivalin açılış partisinde, duayen denizci “Sadun Boro” denize simgesel çiçek bırakılarak anıldı. Her sabah yoga ile başlayan programın ardından “Spor”, “Tarih” ve “Çevre” temalı sohbet buluşmaları katılımcıların büyük ilgisini topladı.

Turkcell Platinum Hisarönü Yat Festivali-1

Kahve sohbetlerinin ilk gününde, Edhem Dirvana, Moris Eskinazi ve Orhan Gorbon “Spor” temasıyla yelkencilerle buluştu. Türkiye’yi dünya denizlerinde ve Extreme Sailing Series’de temsil eden Turkish Extreme Sailing ekibinin Kaptanı Edhem Dirvana, gelecekte yelken sporunda başarılı olmaları için genç yelkencilerle başarı hikayelerini anlattı.

Turkcell Platinum Hisarönü Yat Festivali-2

Hisarönü Yat Festivali’nin 2. Gününde “Kahve Sohbetleri”nde, “Tarih” temasında Sualtı Arkeoloğu ve Eski Bodrum Müze müdürü Yaşar Yıldız, INA (Institute of Nautical Archaelogy) Bodrum Müdürü Tuğba Ekmekçi Littelfield ve INA Texas A&M Üniversitesinden John Littlefield, Türkiye’de Su altı Arkeolojisi ile ilgili denizcilerle bir araya geldi. Su altı arkeoloji araştırmaları ile ilgili bilgi verdi. Yaşar Yıldız ve Tuğba Ekmekçi yaptığı konuşmada, su altı arkeolojisinin 1960 yılında ülkemizde Bodrum ve çevresinde, denizaltında bulunan tarihi eserler sonrasında bir bilim olarak ortaya çıktığını ve 1982 yılında Uluburun Batığı’nın bulunmasıyla tüm dünyada önemli bir bilim haline dönüştüğünü ifade etti. “Uluburun Batığı” üzerinde yapılan su altı arkeoloji araştırmalarının 33 yıldır devam ettiğini anlatan konuklar, arkeolojik dalışlarla ilgili ilginç bilgileri paylaştı.

Turkcell Platinum Hisarönü Yat Festivali-3

Devam eden etkinlikler kapsamında Hisarönü Yat Festivali'nin 3. gününde Kahve Sohbetlerinde, Designnobis’in kurucusu, aynı zamanda ODTÜ Öğretim Üyesi ve Endüstri Ürünleri Tasarımcısı Dr. Hakan Gürsu "Çevre" teması için denizcilerle bir araya geldi.

Konularında uzman konukların keyifli sohbetlerinin ardından, tekneler bölgedeki koyları keşfe çıktı, karada ise festival panayırı konukları ağırladı. İlk gün Hemithea Cup (Loryma Cup) yarışının düzenlendiği festival kapsamında, çok eğlenceli geçen “Hazine Avı”, “Yüzme Yarışı” ve son gün bölge dalış okullarının katılımıyla Marina’da “çevre ve sualtı temizliği” etkinliği gerçekleştirildi.

Turkcell Platinum Hisarönü Yat Festivali-4

Hisarönü Yat Festivali'nin 2.günü katılımcıların çeşitli ipuçlarından yola çıkarak çözdükleri; teknelerle verilen rotaları izleyerek ilerledikleri Hazine Avı’nda, katılımcılar büyük ödülü kazanmak için kıyasıya mücadele etti. Heyecanlı dakikaların yaşandığı mücadelede, deniz severler bir koydan diğerine ilerleyerek hazineye ulaşmaya çalıştı. Nefes kesen mücadele, Martı Marina&Yacht Club’ın karşısında bulunan tavşan adasında son buldu. Festival katılımcıları keyifli günün akşamında Beach Party’de Hazine Avı’nın yorgunluğunu atarak, müzik eşliğinde festivalin tadını çıkardı.

Festival, haftasonu boyunca yemekler, partilerle renklendi. kıyasıya geçen mücadeleye sahne olan “Denizde ödüllü yarışma” ve ardından bayrağın gönderden indirilme töreni ile sona erdi.

Turkcell Platinum Hisarönü Yat Festivali-5

Martı Marina & Yacht Club ev sahipliğinde yapılan Turkcell Platinum Hisarönü Yat Festivali’nin ana sponsoru Turkcell Platinum. Festivale, Martı Hotels & Marinas, Marmaris Belediyesi, Türkiye Yelken Federasyonu, Miles&Smiles, MotorBoat Dergisi, UK Sail Makers destek verdi. Son gün düzenlenen “çevre ve sualtı temizliği” ise Korozo’nun katkılarıyla gerçekleşti.

Martı Marina & Yacht Club Genel Müdürü Moris Eskinazi; “Turkcell Platinum Hisarönü Yat Festivali’ni ikinci kez düzenliyor ve ev sahipliği yapıyoruz. Türk denizciliğine hizmet veren mavi bayraklı bir tesis olarak, denizlerimize saygılı, değer katan bir kurum olma misyonunu taşıyoruz ve denizle ilgili, denizi seven herkese kapı açarak bunu vurguluyoruz. Festivalimiz de bunun sonuçlarından biri. Şimdiden kendi kulvarında Türk denizciliğinde özel bir yer alan Turkcell Platinum Hisarönü Yat Festivali’ne gönül veren, emek veren ve katılan herkese teşekkür ediyoruz.” dedi.YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder