Satılık Tekneler

Transatlantic Race 2015 heyecanı dorukta
03.07.2015 Transatlantic Race 2015 heyecanı dorukta
İlk iki grubun startının ardından Atlantik Okyanusu geçişi yarışı, büyük Transatlantic Race 2015 heyecanı zirveye taşınıyor. 5 Temmuz günü, herkesin merakla beklediği, en büyük ve en hızlı teknelerin startı verilecek. 

Transatlantic -Race -2015-rambler

2800 deniz mili mesafeli yarışın son startı, en büyükler için 5 Temmuz günü verilecek. Çok gövdelilerin startı yerel saat 14:00’de, Castle Hill Lighthouse önündeki start hattından verilecek. Tek gövdeliler ise, 14:00’deki startın hemen ardından başlayacak start işlemleriyle, Atlantik Okyanusu’nu geçerek The Lizard’a doğru kozalarını paylaşmaya başlayacak.

28 Haziran ve 1 Temmuz’da verilen diğer iki grubun startında, toplam 38 tekne yer almıştı. Son start gününde ise hatta 4 tekne yer alıyor olacak. Bunlardan tek gövdeli olan ve geçen yılın son zamanlarında suya inen, ikili Comanche ve Rambler 88. Sürekli olarak üzerlerinde geliştirmelerin yapıldığı iki dev yarış yelkenlisi, bu yarışta adeta gövde gösterisi yapacak. Rambler 88 taktisyeni Brad Butterworth, takılan yeni ‘side board’ları ile özellikle apaz seyirlerde, teknesinden daha iyi performans bekliyor.

Transatlantic -Race -2015

Volvo Ocean Race veteranları Stu Bannatyne ve Brad Jackson’ı ekibinde barındıran Rambler 88, ayrıca Alinghi’yle America’s Cup tecrübesine sahip yelkencileri ile son derece iddialı. Rambler 88’in kozları sadece bunlar değil. Tekne sahibi ve dümencisi olan George David, okyanus yarışlarında ekiptekilerin hepsinden daha fazla tecrübeye sahip. David, 2011 yılında Rambler 100 teknesiyle bu yarışı; 6 gün, 22 saat, 8 dakika ve 2 saniyede bitirerek rekor kırmıştı. Rekoru hala geçilemedi.

Bu rekoru kırmak her iki yeni teknenin bu seneki hedefi ancak, Comanche navigatörü Stan Honey, rekoru kırmak adına pek de iddialı konuşmadı; ‘Bizim için hava raporu hafif gözüküyor. Bunlar gibi süratli tekneler için kötü bir hava ile karşılaşacağız. Yinede Kuzey Atlantik’te her an her şey değişebilir. Hava raporları start zamanı yaklaştıkça farklılaşabilir.’ dedi.

2015 -Transatlantic-Race - Phaedo3

Çok gövdelilerde ise Phaedo3, hafif hava beklentilerinden dolayı muzdarip olan bir diğer taraf idi. Nantucket’ten Newport’a gelirken 39 knot sürat gördüklerini söyleyen tekne sahibi ve dümenci Lloyd Thornburg, hafif havada maksimum süratlere çıkmalarının mümkün olmayacağını, ancak yarış boyunca ortalama sürati olabildiğince yukarıda tutmaya çalışacaklarını söyledi.

Transatlantic -Race 2015

Transatlantik Race 2015, 5 Temmuz start listesi:

- Comanche, Jim Clark ve Kristy Hinze-Clark, New York, ABD 
- Phaedo3, Lloyd Thornburg, Santa Fe, ABD 
- Paradox, Peter Aschenbrenner, San Francisco, ABD 
- Rambler, George David, Hartford, ABD
 

www.transatlanticrace.org

YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder