Satılık Tekneler

Tetrahedron Gerçeğe Dönüşüyor...
18.02.2016 Tetrahedron Gerçeğe Dönüşüyor...
Yeni Tetrahedron süperyat uçuyor. Belki pek çok okuyucumuz bu yatında bir konsept proje olarak kalacağını, gerçeğinin hiç bir zaman üretilemeyeceğini düşünebilir. Ancak, Tetrahedron süperyatının üretiminin başlanmasına artık az kaldı.

Tetrahedron

Konsept projenin gerçeğe dönüşmesi için, tasarımcısı Jonathan Schwinge’in önemli bir ortak ile anlaşma imzaladığı açıklandı.

Pek çok yayında, sürekli çok farklı özellik ve çizgilere sahip konsept projeler karşınıza çıkmaktadır. Bu konsept projelerin ancak pek azı gerçek olmaktadır. Ancak uçan piramit süperyatı da gerçeğe dönüşenlerden birisi olma yolunda ilerliyor. Çalışmalarını İngiltere, Londra’da sürdüren mimar Jonathan Schwinge tarafından çizilen Tetrahedron süperyat projesi ilk olarak 2010 yılında ortaya çıkmıştı. Aradan geçen zaman içinde, gerçeğe dönüşecek yolda hızlanarak ilerlemeye devam etti.

Tetrahedron-2

Projenin temel kavramında, suyun altındaki trimaran gövdenin taşıdığı ana yaşam alanının, 15 knot civarındaki hızlarda yükselmesi prensibi yatmaktadır. Tuhaf bir uzay aracını andıran uçan piramit projesinin tasarımcısı Schwinge, üretim yolunda ilerlerken Inmainco Visionary Marine Management firmasından Marcel Müller ile yaptığı işbirliğinin önemli etkisi oldu. Marcel’in daha önce Rolls Royce’ta ve Southhampton’da yarış tipi yelkenli yat üretimi yapan Green Marine’de çalışmış olması, projenin gerçeğe dönüşmesinde güçlü oldu.

Tetrahedron-3

Jonathan Schwinge projenin mühendislik çalışmalarının ilk aşamasında olduğunu ve sonraki aşamada ise prototipinin yapılacağını söylüyor. 70 feet uzunluğundaki uçan piramit süperyat tasarımı, Baltimore’s Maritime Applied Physics Corporation’ın kendini kanıtlamış teknolojisi üzerine kurulacak.

Karbon fiber gövde ve paslanmaz çelik üst yapılı olacak Tetrahedron'da, altı konuk ve dört mürettebat için konaklama imkanı bulunuyor. 21,6 metre uzunluğundaki süperyat farklı bir üst yapısı olmasına rağmen, tüm mekanları akıllı bir şekilde yerleştirilmiş. Tahmin edilen maksimum hız 38 knot, menzilinin ise 3.000 deniz mili olması bekleniyor.

Tetrahedron-4

Demirdeyken veya düşük hızlarda Tetrahedron, üç göbekli bir gövde üzerinde etkili bir trimaran görünümünde. Hızlandığında ise, denizde yukarı doğru kanatlı torpido gövde üzerinde yükselerek, 38 knot hızda uçan süperyat formuna dönüşmekte.

Jonathan Schwinge'in süperyatın üretimi için, büyük bir Alman tersanesi ile ortaklık görüşmelerine başlamış olması, kısa süre içinde gerçek Tetrahedron süperyatının denizlerde olacağının en büyük kanıtı.YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder