Satılık Tekneler

Teknelerde Yaygınlaşan LED Işıkları
02.04.2013

Teknelerde kullanılan her türlü aydınlatma, son dönemde bir devrim yaşıyor. İç tasarımın bir parçası derken, LED ışıklandırmalar yavaş yavaş teknelerin iç mekanları, dış aydınlatmaları ve hatta navigasyon ışıklarında bile kullanılmaya başlandı. Peki LED teknolojisinin tercih edilme sebepleri neler?Teknelerde Yaygınlaşan  LED Işıkları

Öncelikle iç mekan ele alınacak olursa, daha ekonomik ve daha parlak olan LED ışıklarını, normal ampullerle değiştirmek sadece ufak bir tornavida işlemine bakıyor. Yeniden kablo çekmeden LED ışıklandırmaya geçmek mümkün. Hatta çeşitli elektrik markaları, normal ampullerin soketlerine uygun, LED girişleri üretiyorlar. Kablonun ulaşamayacağı noktalarda da, LED ışıkları kullanmakda mümkün. Normal ampullere göre çok daha ekonomik olan LED'ler, kendi pilleriyle, kablonun çekilemeyeceği noktalarda rahatça kullanılabiliyor.

Teknenin dışına gelince, akla gelen başlıca ışık kaynakları, navigasyon ışıklarıdır. Geleneksel ampullere kıyasla, LED'ler çok daha uzaktan algılanabiliyor. Ayrıca ömürlerinin çok daha uzun olduğu hesaba katılırsa, az önce bahsettiğimiz gibi LED modülleriyle, mevcut ampulleri kolayca değiştirilebilinir. Buna ek olarak LED sistemi projektörlerde de kullanılıyor. Birçok LED'in panel üzerinde kullanılarak yapıldığı yüksek akımlı projektörler, eski teknoloji projektörlere göre çok daha yoğun aydınlanma yaratıyor.

Teknelerde Yaygınlaşan  LED Işıkları

Sudaki ışığın, havadan görülebilmesi için çok daha kuvvetli LED'lerin kullanılması gerektiğinden ötürü biraz pahalı olsa da, sualtı aydınlatmalarında da LED teknolojisi yaygınlaşmış durumda. Teknenin boyutlarıyla orantılı bir bütçe gerektiren sualtı LED'leri, genellikle tek bir kablonun döşenmesiyle, kolayca monte edilebiliyor. Teknelere son derece şık ve 'egzotik' bir hava katan sualtı aydınlatması, tamamen lüks odaklı olmasına rağmen, treylerde taşınan teknelerde dahi kullanılıyor.

LED aydınlatmalar, geleneksel ampullere oranla çok daha az akım gerektiriyor ve %90'a varan enerji tasarrufu sağlıyor. Bunun sonucunda daha az alternatör yükü ve daha az yakıt tüketimi ortaya çıkarıyor. Bunlara ek olarak, daha az kablo gereksinimi, daha uzun ömürlü batarya kullanımı ve daha az ısıya dönüşen enerji açığa çıkıyor.

Teknelerde Yaygınlaşan  LED IşıklarıYASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder