Satılık Tekneler

Tekne Kredisi Nasıl Alınır?
13.03.2015 Tekne Kredisi Nasıl Alınır?
Nefes kesen teknelere sahip olmak için kullanılabilecek finansal araçları leasing ve banka tekne kredisi olarak tanımlayabiliriz. Leasing firmalarında vadeler 84 aya kadar uzarken, bankalar bireylere 36 aya varan vadeler sunuyor. Ayrıca bankalar da uygun şartlarda tekne kredisi vererek hobi ve ihtiyaç sahiplerine bu konuda katkıda bulunuyorlar.

Şehir stresi, insanların doğaya daha yakın olma ihtiyacını arttırıyor. Bu da yeni yeni ilgilerin keşfedilip, yeni hobilerin oluşmasını beraberinde getiriyor. Son yıllarda insanların stresten uzaklaşmak için tercih ettiği alanlardan biri de deniz ve dolayısıyla tekneler...

Tekne Kredisi Nasıl Alınır?

Tekne fiyatlarının eskiye oranla düşmesi, stresten uzaklaşmak isteyenler için denizi önemli bir alternatif haline getiriyor. Son yıllarda stres atmak isteyen yeni kuşak profesyonellerin ilgisi de bu alana yoğunlaşmış durumda.

Artık iş görür bir tekneyi bir otomobil parasına hatta daha düşük fiyatlara almak mümkün. Bunun da tekne pazarını büyüttüğü ifade ediliyor. Öyle ki tekne pazarının büyüklüğü son yıllarda 500 milyon doların üzerine çıkmış durumda. Pazarın bu kadar büyümesinde bankaların tekne kredileri de önemli rol oynuyor. Çünkü bankalar artık araba kredisi verir gibi tekne kredisi verebiliyor.

İşte bu gelişmeler doğrultusunda yatvitrini.com olarak, deniz tutkunları için en uygun tekne kredilerini araştırdık.

Tekne kredisi nasıl alınır? Bankalar tekne kredisi verirken ne tür teminatlar istiyor?

Özel Anlaşmalara Dikkat!

Banka ve finans kuruluşları özel ürün ve hizmetler sunmak için adeta yarışıyorlar. Özellikle üretici ve ithalatçılarla özel anlaşmalar yapan kurumlar, faiz ve vadede daha cazip imkanlar sunuyorlar. Bu sayede örneğin bu yıl 36 aya varan vadelerde, tekne kredilerinin faizi fuar süresince yüzde 1.09’lara kadar indi.
Tabii bireysel leasing için yasal altyapısı olmadığı için, bu yıl da leasing firmaları sadece firmaların taleplerini karşılayabilecek. Şahısların satın aldığı teknelerin ve yatların finansmanını ise bankalar “yat kredisi” adı altında karşılayacak. Bugün leasing firmaları büyük montanlı teknelerin finansmanında yedi yıla varan vade imkanı sağlıyor. Bireylerin bankalardan kullanabildiği yat kredilerinde ise vadeler yasal zorunluluk nedeniyle 36 ayla sınırlı. Bankalar kurumların alımlarını da kredi ile finanse edebiliyor.

Gayrimenkul Teminatı

Tekne kredilerinin kullanımı sırasında bankalar ve leasing firmaları müşterilerinden farklı teminatlar talep ediyor. Örneğin, leasingin bir kira işlemi olması yüzünden borcun tamamlanmasına kadar geçen süreçte, tekne leasing firmasının mülkiyetinde kalıyor. Bu nedenle leasing işlemi yapan firmadan ek teminat talep edilmiyor.

Buna karşılık banka kredisinde bankalar tekne kredisi kullanan müşterilerinden ek teminat istiyor. Teminatlar ise ağırlıklı olarak gayrimenkul, mevduat veya menkul kıymet oluyor. Ancak bazı bankalar düşük tutarlı tekne kredilerinde ek teminatı ortadan kaldırmış durumda. Örneğin Yapı Kredi 30 bin TL’ye kadar olan tekne kredilerinde ek teminat istemiyor.

Anahtar Teslim Kredi

Banka ve leasing firmaları, müşterilerine kredi vermenin yanı sıra satın alma sürecinde de ciddi destek sağlıyor. Çünkü özellikle yurtdışından satın alınan teknelerin satın alma süreçlerinde, çok sayıda evrak ve belgenin talep edilmesi sıkıntı yaratabiliyor. Bu zorluğu fark eden leasing firmaları ve bankalar kredi kullanan müşterilerine anahtar teslim hizmet sunuyor. Örneğin, yurtdışından teslim alınan bir teknenin sigorta, navlun, tüm ithalat ve bayrak işlemlerini kredi kullanılan kurum çözüyor. Size ise teknenin keyfini sürmek kalıyor.

Uzun lafın kısası eğer bir motoryat, yelkenli, katamaran veya RIB (şişme bot) almayı düşünüyorsanız, işte size Türkiye’de sayıları oldukça sınırlı olan tekne kredisi ve leasing işlemi yapan kurumlar ve sundukları hizmetler…

Tekne Kredisi Nasıl Alınır?-1

Garanti’den Özel Paket

Garanti Leasing sadece kişisel kullanım amaçlı teknelerin finansmanını yapıyor. Tekne tiplerinde ise herhangi bir ayrıma girmiyor. Genel olarak tekne alıcılarının yüzde 30 peşinat vererek, 36 veya 48 ay vadeyi tercih ettiklerini söyleyen Garanti Leasing Genel Müdürü Ünal Gökmen, şirket olarak da tekne almak isteyenlere bu vadelerde, istedikleri para biriminde geri ödeme desteği verdiklerini söylüyor. Firmanın tutar konusunda ise herhangi bir kısıtlaması bulunmuyor. Satıcı şirketlerle son derece yakın çalıştıklarını söyleyen Gökmen, müşterilerine sundukları hizmet ve ürünler hakkında ise şu bilgiyi veriyor: “Şahısların yurtdışında kurmak istedikleri şirketler konusunda kendilerine destek olup, tüm operasyonel süreçlerini yönetiyoruz. Kişisel gelirlerine özel ödeme planları hazırlıyoruz. Hatta grubumuza ait marinalarda bağlama hizmeti almaları konusunda bile kendilerine yardımcı oluyoruz.”

Garanti Leasing, tekne satın almak isteyen müşterilerinin alım satımdaki teferruatla uğraşmaması için çalışıyor. Bugüne kadar, yüzlerce müşteriyi, alım satımdaki yorucu süreçten kurtardıklarını söyleyen Gökmen, “Bizi banka finansmanından ayıran bir başka unsur ise teminat konusunda daha esnek bir yapıya sahip olmamız” diyor.

Alt Limiti 30 Bin Euro

Burgan Leasing, kredibilitesini olumlu gördüğü ve rakamsal olarak değerlendirilebilecek her boydaki tekneye leasing veriyor. Bu nedenle bugün şirketin filosunda motoryattan yelkenliye, RIB’den  katamarana kadar her tür ve boyda tekne bulunuyor. Sadece çok küçük tutarlı işlemlere finansman sağlamadıklarını söyleyen Burgan Leasing Genel Müdürü Cüneyt Akpınar, “Örneğin, 30 bin Euro’dan daha düşük tekneler için leasing uygun bir finansman yöntemi değil. Bir teknenin denize uygunluk standardına sahip olması işlemi yapmamız için yeterli. Bugün tekne işlemlerinde minimum peşinat oranı yüzde 10, maksimum kira vadesi ise yedi yıl. Yüzde 90 oranına kadar finansman yapabildiğimiz gibi, sözleşme sonuna ‘balon ödeme” koyarak leasing olanaklarını daha da çekici hale getirebiliyoruz. Leasing ödemeleri piyasadaki faiz oranları paralelinde belirleniyor” diyor.

Tekne almak isteyenler açısından leasingin, tekne kredisine göre çok sayıda avantaj sunduğunu da hatırlatan Cüneyt Akpınar, bu avantajları şöyle özetliyor: “Tekne alımında leasing, dönemsel ödeme planlarıyla esneklik sağlayabilmesi, düşük peşinat oranı ile işlem yapılabilmesi, dönem sonuna balon ödeme koyarak düşük kira seçenekleri sunabilmesi ve tekne seçiminden sonraki tüm operasyonel işlemlerin (ithalat, tescil vs.) müşterilerini hiçbir zahmete sokmadan gerçekleştirilmesi nedenleriyle her zaman daha avantajlı.”

Değişen Leasing Kanunu ile 9 Şubat 2015’ten itibaren noterde düzenlenme zorunluluğunun ortadan kalkması nedeniyle artık leasing işlemlerini daha kolay, daha kısa zamanda ve daha az maliyetle sunabildiklerini söyleyen Akpınar, “Hatta Burgan Leasing olarak tekne yurtdışı teslimi ise sigorta, navlun, tüm ithalat ve bayrak işlemlerini de biz çözüyoruz. Müşterimize detaylarla uğraşmadan sadece teknesini teslim almak istediği yeri Burgan Leasing’e bildirmek kalıyor” diyor.

Yelkenli Ve Motoryat Önde

Deniz Leasing, tekne almak isteyen müşterilerine esnek ödeme planları ile 6-7 yıla varan vadelerle finansman imkanı sağlıyor. Müşteri özelinde tutar belirlediklerini kaydeden Deniz Leasing Genel Müdürü Kahraman Günaydın, “Herhangi bir limit sınırlaması olmadan, yeterli kredibiliteye sahip hukuki işlem yapmaya yetkili tüm tüzel kişilikler bu imkandan yararlanabilir. Ağırlıklı olarak yelkenli ve motoryat tipi tekneleri lease ediyoruz” diyor.

Günaydın, leasing işleminin firmalar için özellikle teminat konusunda büyük avantaj sağladığını da vurguluyor. Leasing ile alınan teknelerin mülkiyetinin, işlemin doğası gereği kira sözleşmesi süresince leasing şirketinde kaldığını hatırlatan Günaydın, firmalar açısından leasing’in avantajlarını şöyle özetliyor: “Bu durum müşterilere, genellikle ilave bir teminat gerekmeden finansman bulma imkanı sağlıyor. Banka kredileri, bireysel kredi gibi değerlendirildiği için genellikle gayrimenkul, mevduat, menkul kıymet gibi teminatlar istenebiliyor. Teminat yapısı, döviz cinsi borçlanma imkanı ve bireysel kredilere göre daha uzun vadeli finansman olanakları ile tekne alımlarında leasing yönteminin, banka kredilerine göre daha avantajlı bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz.”

Tekne Kredisi Nasıl Alınır?-2
 
İkinci Elde Yaş Sınırı Var

Hava taşıtları leasinginde lider olan Aklease, 201l’den bu yana tekne leasingi de yapıyor. O günden bugüne 80’e yakın motorlu ve yelkenli teknenin leasing işlemini yaptıklarını söyleyen Aklease Genel Müdürü Salih Tuncer Mutlucan, “Hukuki işlem yapmaya yetkili tüm kurum ve kuruluşların sıfır veya ikinci el yelkenli, yelkenli motorlu ve motoryat tekne alımlarına leasing yolu ile uzun vadeli finansman sağlıyoruz. Kullanılmış tekneler içinde kompozit veya ahşap gövdeli teknelerde yaş sınırımız 10, alüminyum veya çelik gövdeli teknelerde ise 15 yıl” diyor.

Aklease uzun vadeli finansmanın yanı sıra, motorlu ya da yelkenli tekne alanlarında müşterileri adına tüm operasyonel süreçleri yürütüyor. Bu kapsamda firma, Türk ve yabancı teknelere özgü satış ve satın alma sözleşmesi, sigorta işlemleri, transit log, teknenin ilgili sicile kaydı gibi işlemleri hızla gerçekleştiriyor.

Peşinat ve vadeyi, teknenin türü, markası, modeli, müşterinin finansal gücü, kredibilitesi ve talebine göre belirlediklerini söyleyen Mutlucan, Aklease’e gelen tekne leasingi taleplerinin ağırlıklı 48 ay vadeli ve tekne bedelinin yüzde 75’i kadar olduğunu belirtiyor.

Alt Limit 20 Bin Dolar

Şeker Leasing, müşterilerine 12 aydan 60 aya kadar vadelerle finansman sağlıyor. TL’nin yanı sıra dolar ve Euro cinsi finansman da sağladıklarını söyleyen Şeker Leasing Genel Müdürü Cenk Erten, “Teknelerde aradığımız özellik genel kullanıma uygun olması, yani spesifik bir iş için imal edilmiş olmaması. İkinci el tekne alımlarında ise ekspertiz raporu önem kazanıyor. Teknenin genel anlamda iyi durumda ve en çok birkaç yaşında olmasına dikkat ediyoruz” diyor.

Şeker Leasing motoryat ve yelkenli tekne alımlarında 20 bin dolar alt limit uyguluyor. Üst limiti ise 5 milyon dolar. Motor yat ve yelkenlilerde teknenin yüzde 80’ine kadar finansman sağladıklarını söyleyen Erten, banka kredilerine göre müşterilerine sağladıkları bazı avantajları ise şöyle sıralıyor: “Yetkin kadromuz (satın alım ve ithalat süreci) ve hukuk birimimizin koordineli çalışması ile müşterimizin üzerinden operasyonel yükü alıyoruz. Ödeme planlarını ise müşterimizin nakit akışına göre düzenliyoruz.”

Leasing mi avantajlı banka kredisi mi?

. Türkiye’de halen leasing işlemini sadece kurumlar yapabiliyor. Bireylerin leasing ile tekne alma imkanı yok.

. Teknenin leasing ile finanse edilmesi halinde satın alma sürecinde karşılaşılan operasyonel ve hukuki tüm süreçler, leasing firmasınca gerçekleştiriliyor. Türk ve yabancı teknelere özgü satış ve satın alma sözleşmesi, sigorta işlemleri, transit log, teknenin ilgili sicile kaydı, navlun, bayrak işlemleri gibi çok sayıda işlemi hızlı ve daha ucuz gerçekleştiriyor.

. Leasing ile tekne alan işletmeler gelirlerine göre TL’nin yanı sıra, Euro ve Dolar cinsi de kredi alabiliyor. Sadece bankadan tekne kredisi alabilen bireyler ise yasal zorunluluk nedeniyle TL cinsi kredi kullanabiliyor.

. Leasingde firmalara yedi yıla varan vade imkanı sağlanırken, bireylerin kullandığı tekne kredilerinde en uzun vade 36 ay ile sınırlanmış durumda.

. Leasing işlemi aslında bir kiralama işlemi. Yani tekneyi leasing ile satın alan firma aslında kredinin vadesi dolana kadar bu tekneyi kiralamış oluyor. Bu nedenle ek bir teminat göstermesine gerek kalmıyor. Oysa banka kredisinde tekneyi yeterli teminat olarak görmeyen bankalar, gayrimenkul ve mevduat, gibi ek teminatlar talep ediyor.

. Firmaların nakit akışına göre kredi geri ödemelerinde mevsimsel ödeme planları oluşturuluyor. Hatta kredinin bitişine doğru balon ödeme imkanı sağlanıyor.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.