Satılık Tekneler

Tangalooma Gemi Batıkları
04.01.2017 Tangalooma Gemi Batıkları Küçük teknelere dalgakıran oluşturmak için kasten batırılmış olan Tangalooma gemi batıklarının, paslanmış kalıntıları ilginç görüntüler oluşturuyor. Avustralya’nın Queensland eyaletinin güneydoğu sahilindeki, dünyanın üçüncü büyük kum adası olan Moreton Adası kıyılarındaki batıklar, bir gemi kazası sonrasındaki gemiler değil.

Tangalooma Batıkları

Tangalooma batıkları olarak bilinen gemiler, Moreton Adası’nın Tangalooma ilçesi yakınlarındaki kıyılarda bulunan, sadece Avustralya’nın değil, tüm dünyanın en ünlü gemi batıkları arasında sayılmaktadır. Moreton Adası, 1950’lilerde güney yarımküredeki en büyük balina avlanma yerlerinden birisi olmuştu. Tangalooma batıkları, Moreton adasının batı sahillerinde bulunuyor.

Tangalooma Batıkları.

Balina avcılığının yasaklanmasından bir yıl sonra, Tangalooma batıklarının birinci kısmı 1963’te yerleştirildi. Batık dizisi, kıyının biraz açığında yer alan 15 adet kasten batırılmış gemilerden oluşuyor ve küçük tekneler için mükemmel bir dalgakıran teşkil ediyor. Batıklar aynı zamanda, dalış meraklıları için mükemmel batış dalışı ve şnorkelle deniz yaşamının incelenmesini sağlıyor. Tangalooma batıklarında, 2 ila 10 metre arasındaki derinliklerde iyi dalış yapılıyor ve kristal berraklığındaki sularda 8 metreye kadar harika görüş elde ediliyor.

Tangalooma Batıkları..

Bölgedeki yatçılığı geliştirmek ve küçük yatların doğal bir ortamda konaklamaları için oluşturulan dalgakıran, 1960’lı yıllardan başlayarak, bölgeye Avustralya Liman ve Denizcilik Dairesi’nce kullanılmayan, hizmet dışı kalmış buharlı ekskavatörler ve mavnaların batırılması ile oluşturulmuş.

Bir grup tekne sahibinin daha güvenli demirleme yapabilmek için kıyıya bir şeyler yapılmasını istemesi ile, lobi çalışmaları sonrasında 1960’lı yılların başından itibaren gemiler batırılmaya başlanıyor ve zaman içinde batık dizisi 15 gemiyi buluyor. 

Tangalooma Batıkları...

Hizmet dışı kalan teknelerin batırılmasının hemen sonrasında, daha küçük tekneler için güvenle mola verebilecekleri alan oluşturuldu. Maryborough isimli gemi, bölgede ilk batan gemiydi. Sonrasında ise eski mavnalar ve deniz dibi tarayıcıları dibi boyladılar. İlk yıllarda sadece dalgakıran olarak görev yapan, kıyıda demirdeki yatlara güvenli bir alan oluşturan batıkların bünyesinde, yıllar içinde inanılmaz güzellikte deniz yaşamı oluştu. Sığ sulardaki enkazlar inanılmaz miktarda deniz yaşamını barındırıyor.

Tangalooma Batıkları,

Enkazın belki de en ilgi çekici özellikleri, ev sahipliği yaptığı tropikal balıklar. Kingfish (Yenizel), yellowtail ve wobbegongs gibi bölgeye özgün renkli tropikal balıklar ve çeşitli deniz canlıları dalış yapanları karşılıyor. Batıklardaki enkazın son zamanlarda üst bölümleri kesilerek, yüzme meraklılarının gemi batıklarına tırmanmalarının önüne geçildi. Ayrıca, gemilere çıkmanın tehlikeli olduğunu gösteren uyarı levhaları da yerleştirilerek güvenli bir yüzme ortamı elde edildi.YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.