Satılık Tekneler

Tamer II, Jongert Tersanesinde yenilendi
25.06.2015 Tamer II, Jongert Tersanesinde yenilendi
29 yaşında genç delikanlı olarak tanımlanan Tamer II yelkenlisiJongert tersanesinde yenilenerek denize indirildi. 

Tamer II-Jongert-Tersanesi

10 ay süreceği planlanarak yenileme çalışmalarına başlanılan Tamer II yelkenlisi, yat sahibinin ilave istekleri doğrultusunda ve tersanenin olağanüstü çabaları ile, 18 ay süren refit çalışmaları sonrasında sahibine teslim edildi.

Tamer II-Jongert-Tersanesi-1

1986 yılında Jongert tersanesinde üretilen Tamer II yelkenlisigövdesinden direğine kadar her şeyi ile yine Jongert tersanesinde yenilendi. O
rijinal ahşap işçiliğine sadık kalınarak, yer karoları ve diğer dekorasyon malzemelerinin bir kısmı yeniden kullanılırken, yeni malzemeler ile de iç mekana bir ferahlık kazandırıldı. 
32,9 metre (107’9”) uzunluğundaki Tamer IIJongert tersanesinin bugüne kadar ürettiği en büyük yelkenli. Eğer yatın uzun çıkıntılarını da hesaba katarsanız, Tamer II yelkenlisinin boyu 10 feet daha uzun kabul edilebilir. 

Tamer II-Jongert-Tersanesi-2

Tamer II yelkenlisinin derinliği ve genişliği açısından Hollanda'daki Jongert tersanesinde denize indirilmesi uygun olmadığından, karayolundan kamyon ile nakledildi. Daha önce bu boyutta bir benzerini yaşamayan Hollanda’da bu taşıma işlemi iki gün sürdü.

Tamer II-Jongert-Tersanesi-3

Tamer II yelkenlisinin 2013 yılının Aralık ayında başlayan refit çalışmaları, Jongert tersanesinin yanı sıra pek çok taşeronun katkıları ile tamamlandı. Her refit çalışmasında olduğu gibi, başlangıçtaki yapılacak işler listesi büyüdü ve üçe katlandı. Ancak yat sahibi, hiç bir zaman artan işlere karşı tersanelere ilave zaman vermek istemez. Tersane ancak ilave sekiz ay süre alabildi. Çünkü yaklaşan yaz ayları yat sahibine deniz keyfi için çok önemliydi. 

Tamer II-Jongert-Tersanesi-4

Jongert tersanesinin, Tamer II yelkenlisinde yapmış oluğu yenileme çalışmalarına baktığınızda, ne kadar kısa sürede ne kadar büyük işler gerçekleştiğini anlayabilirsiniz. Tüm iç mekanlar, teknik alanlar tamamen boşaltıldı, temizlendi. Gerek görülen yerler tamir edildi, yeniden boyandı ve günümüze uygun en son teknoloji ürünler monte edildi. Bazı bölümlerde ise tamamen yeni malzemeler kullanıldı. Örneğin güvertedeki tik kaplamalar, tüm gövde boyası, tüm kablolar ve elektronik donanım, navigasyon ve telsiz sistemleri, klima ve havalandırma sistemleri, temiz su ve atık su boru ve sistemleri ile, tüm yelken donanımlarında yeni malzemeler kullanıldı. 

Tamer II-Jongert-Tersanesi-5

Yapılan işlemler sadece bunlar ile sınırlı değili. Yat sahibi, Tamer II yelkenlisinin salonu ve 4 kamarasının, 1986 yılında ilk kez teslim edildiği günkü görünüme kavuşturulması istedi. Jongert tersanesi, bu nedenle yer karoları, kumaşlar ve aydınlatmalar dahil her türlü dekorasyon malzemesini yeniledi veya restore ederek eski günlerdeki görünüme kavuşmasını sağladı. Ustalar zamanında işi yetiştirmek için olağan üstü çalıştılar. 

Tamer II-Jongert-Tersanesi-6

Tamer II yelkenlisi yenilenmiş görünümü ile bugünlerde Akdeniz’de yat sahibine deniz keyfi sürdürüyor.
 
 www.jongert.nl


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.