Satılık Tekneler

Süperyatlar Türkiye'den Ayrılıyor
18.04.2016 Süperyatlar Türkiye'den Ayrılıyor
Ortadoğu'daki çatışma devam ederken, Türkiye’deki tehlikeli huzursuzluk pek çok konuda kendini hissettirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta ABD Büyükelçiliği tarafından yayınlanan “inandırıcı tehditler” nedeniyle, Türkiye’de özellikle İstanbul ve Antalya’ya seyahat edeceklere önemli uyarılarda bulunmuştu. Uyarıların sadece büyük şehirler değil, bu kez kıyıları da kapsaması tehlikenin boyutlarının büyüdüğünü gösteriyor.

türkiye-marinas

Amerikan Yat Charter Birliği Başkanı Beverly Parsons, konu hakkında yaptığı açıklamada; “Ne yazık ki ortaya çıkan bu durum, dünyanın en güzel seyir rotalarından birisi olan Türkiye’nin güneyi için, yat kiralama sektörü ile birlikte genel olarak turizm üzerinde yıkıcı bir sonuç doğurabilecektir.” dedi.

Parsons yaptığı açıklamada, Türkiye’nin güneyindeki marinalarda bağlı bulunan pek çok charter yatın, Akdeniz’deki Karadağ, Hırvatistan gibi diğer ülke marinalarında yeniden konumlandırma planlarına başladıklarını ifade etti. Aynı zamanda Interpac Yachts charter firmasının da Başkanlığını yürüten Beverly Parsons, sözlerine “Türkiye pazarı, uzun yıllardır Interpac için on yıldır üzerinde çalıştığımız “bir numaralı pazar”  ama ne yazık ki, 2016 yılı böyle olamayacak.” diyor. 

setur-kaş-marina

Türkiye pazarındaki önemli charter firmalarından bir diğeri Nicholson Yachts’ın yetkilisi Sarah Sebastian ise, bölgeye ilginin önemli ölçüde azaldığı konusunda aynı düşünceye sahip; “Geçen yıl yaz aylarında Türkiye’yi ziyaret eden ve Türk marinalarına bağlı bulunan guletten süperyata kadar pek çok yatın kiralama operasyonunu gerçekleştirmiştik. Kiralamayı yapanların nerede ise tamamı Amerikalı ailelerdi. Ancak, ortaya çıkan durum sonrasında Amerikalarının artık Türkiye’ye seyahat edeceklerini düşünmüyorum. Bizi bile arayacaklarını sanmıyorum” diyor.


d-marin-didim

Türkiye’de faaliyetlerini sürdüren Zoom Yachting ise, ortaya çıkan siyasi durumdan en çok etkilenecek olan yerel firmalardan birisi. Firmanın yetkilisi Onno Ebbens; “Mevcut durum ne yazık ki Türkiye’deki süperyat kiralama sezonunu çok kötü etkileyecek. Hatta, Göçek ve Bodrum gibi en popüler yerler sadece terörist tehlikeler değil bir de göçmen sorunu ile de etkilenmektedir. Yat kiralamak isteyenler seyahatlerinde Türkiye’den çıkmak istemeyecekleri için, yat sahiplerinin de teknelerini Türkiye’ye getirmeyecekleri ortada.” dedi.

ecesaray

İki hafta önce Zoom Yachting, halen Fransa’da bağlı bulunan 47 yatta bu yaz Türkiye kıyılarını ziyaret planları konusunda bir araştırma gerçekleştirdi. Anket çalışması yapılan yatların yaz ayları için belirlenmiş bir rotaları bulunmuyordu. Ancak bunların % 56,5 oranındaki yatlar, Türkiye’yi kesinlikle ziyaret etmeyeceğini söylediler. Sadece 4,4 oranındaki yatlar bu soruya olabilir şeklinde cevap verdi. 

Onno Ebbens; “Şu anda öyle görünüyor ki büyük şehirler ve Antalya gibi turistik bölgeler büyük risk altında. Türkiye’yi ziyaret edecek yatlar Çeşme, Bodrum veya Göçek bölgesine seyir yaparlarken daha çok düşünecekler” dedi.

mersin-yenişehir-marina

Marmaris ve Bodrum gibi bölgelerde halen charter için çalışmaları sürse de, mevcut riskli durumun daha ne kadar devam edeceği ve sektörü nasıl derinden etkileyeceği tam olarak bilinememekte. Bu arada da sigorta şirketlerinin Türkiye marinalarındaki süperyatlara risk durumunda nasıl davranacakları, bir başka bilinmezi oluşturuyor. Amerikan bayraklı süperyatların ABD büyükelçiliği uyarısı sonrasında nasıl bir yol izleyecekleri, charter pazarı için çok belirleyici olacaktır. Kısa süre içerisinde başlayacak olan charter sezonu, kendini güvende hissedeceği Hırvatistan ve Karadağ marinalarına hızla kayarak, risklerden uzaklaşmak isteyebilecektir.YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.