Satılık Tekneler

Süperyat Sequoia
07.06.2016 Süperyat Sequoia
Amerika Birleşik Devletleri’nde, daha önceleri Başkanlık yatı olarak kullanılan Sequoia'nın satılacağına dair söylentiler piyasalarda dolaşmaya başladı. Eski başkanlık yatının yenilenmesi konusundaki yıpratıcı hukuk savaşı devam ederken, yatın tamirinin yaklaşık olarak 4 milyon dolar tutması bekleniyor.

Sequoia

Mathis Yacht Building Company’nin Camden tersanesinde, Norveç asıllı gemi inşa mühendisi John Trump tarafından inşa edilen Sequoia, 1933 ile 1977 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri Başkanları'na hizmet etmişti. Sequoia, Başkan Herbert Hoover’den, Başkan Jimmy Carter’a kadar pek çok başkana ev sahipliği yaptı. Büyük buhran döneminde halkın moralinin yükseltilebilmesi amacıyla doğru bir karar ile satın alınan Sequoia yatı, 20 yüzyıl boyunca Amerikan başkanlarının aldığı pek çok önemli kararları, duvarlarında hala gizlemeye devam etmektedir.

İkinci Dünya Savaşı sırasında, ABD Başkanı Franklin D. Roosevelt’in kod adı “Operation Overlord” olan Normandiya çıkartmasının planlama döneminde, yatı bir üst olarak kullandığı ve Başkan Harry Truman’ın ise, savaşın sona ermesine neden olan Hiroshima ve Nagasaki kentlerine atom bombası atılması kararını bu yatta verdikleri bilinmektedir. Amerika başkanları arasında bu yata en düşkün olanı kesinlikle Richard Nixon'dur. 1974 yılında döneminin sonu gelmeden istifa eden Nixon, yat ile seksenden fazla seyahate çıkmıştı. 

Sequoia-2

Sequoia, uzun süre Amerikan başkanlarına hizmet etmesi nedeniyle, Amerikan Ulusal tarihinin bir dönüm noktası olarak kabul edilmektedir. Yat, Sequoia Presidential Yacht Group LLC şirketince 2000 yılında satın alınmıştı. Grup yatın bakımını yapmak üzere 2012 yılında FE Partners LLC şirketinden 7,7 milyon dolar borç almış ve karşılığında yatı 7,8 milyon dolara satın alma opsiyonunu şirkete vermişti.

Ancak 2014 yılında eski başkanlık yatının onarımları durdu ve bir kuru havuza alındı. Hemen sonrasında da FE Partners, yatı satın almak için bir hukuk mücadelesine başladılar. Şirket, yapılan yenilenme çalışmalarında çıkartılan faturanın yüksekliğine itiraz etmekte ve bunu destekleyen raporlara göre ise çalışmanın söylenildiğinin onda biri maliyet olan 400.000 dolara tamamlanabileceğini göstermektedir.

Sequoia-3

Endüstri uzmanı Earl McMillen III, Georgetown Chancery mahkemesinde Mayıs ayında yapılan duruşmada “Eğer Sequoia yatı gerektiği gibi restore edilmiş olsa idi değeri 13 milyon dolara çıkabilirdi” dedi. Bu ifade sonrasında FE Partners bir başka bağımsız denizcilik uzmanının görüşünün dosyaya eklenmesini talep etti.
Bakıma girmeden önce son yıllarda Sequoia yatı başkent Washington, D.C.’de charter olarak kiralanabiliyordu. Yat Aralık 2014’den beri Virginia, Deltaville’deki Chesapeake Boat Works tersanesinde tadilat sonrasındaki akıbetini bekliyor.YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.