Satılık Tekneler

Süperyat piyasası rekor kırdı
15.12.2015 Süperyat piyasası rekor kırdı
Dünya genelinde yaşanan ekonomik krizin ardından süperyat piyasası, yüksek toparlanma oranıyla rekor rakamlara ulaştı bile. Küresel krizin ardından toparlanan sektör, şuanda son yılların en yüksek seviyesine erişti.


Azzam

2009’da 1008 projeyle tepe noktası gören süperyat üretim rakamları, ekonomik krizin etkileriyle %25 düşüş yaşamıştı. 2013 senesinde, süperyat üretimi 692 ile sınırlı kalmıştı. 2014’te yeniden toparlanmaya başlayan sektör, 735 süperyat üretimiyle artan trendini devam ettirmişti. Yapılan araştırmalar sonucunda bu yıl üretilen 24 metre ve üzeri süperyat sınıfı motoryatların sayısı 755. 

2015’in Ocak ile Aralık ayları arasında, 2013’te 2,2 milyar Pound olan süperyat piyasası 3,01 milyar Pound’a erişti. Pazardaki bu yükselişin sebeplerinden biri de ‘explorer’ tipi yatlara olan ilginin artması. Süperyat sahiplerinin daha uzak yerlere gidebilme isteği, daha yüksek menzil ve zorlu koşullara uyum sağlayabilen explorer tipi süperyatlara olan ilginin %17 artmasıyla sonuçlandı. 


Omar

İtalya hala süperat pazarının en büyük dilimini oluşturan ülke konumunda. Şuanda 286 adet süperyat İtalya’da üretiliyor. Azimut ve Benetti gibi firmalar bu toplamın 63’ünü üstlenmiş durumda. 

Süperyat pazarının ikinci ve üçüncü sırada gelen ülkeleri sırasıyla Hollanda ve Türkiye. Arkalarından ise Tayvan, ABD ve İngiltere geliyor.

Dünyada üretilmiş en büyük süperyat; 180 metre boyuyla Azzam. Azzam’ın üreticisi Alman tersane Lürssen, şuanda 156 metre boy uzunluğuyla 2015’te yapılan en büyük süperyat olan Project Omar üzerinde çalışıyor. 

 
BoatInternational.

YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder