Satılık Tekneler

Süperyat Pazarını Kim Kontrol Ediyor?
10.02.2016 Süperyat Pazarını Kim Kontrol Ediyor?
Dünyadaki süperyat pazarını kim yönlendiriyor veya kim kontrol ediyor? İşte bu soruya yapılan bir araştırma ile cevap bulunmaya çalışıldı.

Yeni bir çalışmada, dünyanın en uzun ve en lüks yatlarının büyük bir kısmının Orta Doğulu sahiplere ait olduğu ortaya çıktı.

lürssen

Yaklaşan Dubai Uluslararası Boat Show öncesinde Süperyat Üreticiler Birliği’nce (Superyacht Builders Association) yaptırılan araştırmada, süperyat mülkiyeti konusunda pazarın, Orta Doğulu yat sahiplerin egemenliği altında olduğunu ortaya çıkarttı.

Çok yüksek değerlerde olan süperyatların toplam 193 adedinin Orta doğululara ait olduğu, bu adedin de dünyadaki 40 metre (131 ft) üstü süperyatların küresel anlamda % 12’ sine karşılık geldiği belirtiliyor.

Çalışmada baz alınan 40 metre üstü süperyatlarda dünya ortalaması 63 metre olarak bulundu. Bu uzunluğu Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Sheik Khalifa bin Zayed Al Nahyan sahibi olduğu, dünyanın en büyük süperyatının burnundan kıçına kadar uzunluğu olan mesafenin 180 metre olduğunu düşündüğümüzde, ortalama uzunluğun ne kadar da küçük kaldığını anlayabiliriz.

azzam

Süperyat Üreticiler Birliği’nce yaptırılan araştırma, süperyat endüstrisinin olağan üstü bir büyüme sürecine girdiğini gösteriyor. Geçtiğimiz yıl 24 metre üstü 734 süperyatın üretimi devam ederken, şu anda endüstrinin tersanelerinde 755 adet süperyatın imalatına devam ediyor.

Süperyat Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Theo Hooning, Dubai Uluslararası Boat Show öncesinde açıklanan araştırma ile ilgili olarak; “Orta Doğudaki süperyat talebi son yıllarda büyük artışlar gösterdi. Artık daha durağan ancak aynı seviyeyi koruyan bir döneme giriyoruz denilebilir. Buna karşın, dünyanın başka bölgelerinden pazarın büyüme göstereceği yönünde sinyaller de almaktayız. Süperyat endüstrisinin büyümesinde orta doğu bölgesinin tarihsel anlamda büyük katkısı olmuştur.” dedi.Geleneksel 24. Dubai Boat Show, Dubai’nin Mina Seyahi bölgesindeki Dubai International Marine Club’ta, 1 Mart 2016 tarihinde açılacak. 5 Mart akşamına kadar açık olacak fuarın, çok da ekonomik bilet fiyatları bulunmuyor. Dünyanın en lüks süperyatlarını görebilme imkanı elde edilecek olan fuarın giriş bileti 60 dinar, Türk parası ile yaklaşık 50 Türk Lirası..

Emre Güler
 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder