Satılık Tekneler

Süperyat Dilbar
23.06.2016 Süperyat Dilbar Dünyanın en büyük süperyatı Dilbar'ın üretim sürecini gösteren bir video yayınlandı. 156 metre uzunluğundaki Dilbar, dünyanın en büyük hacimli süperyatı unvanını da taşıyor. Yatın dış tasarımında Espen Oeino International ve iç dekorasyon projesinde Winch Design imzasını barındırıyor.Dilbar, üretimi tamamlandıktan ve yat sahibine teslim edildikten sonra, geçtiğimiz günlerde Akdeniz’de görüntülenmişti. Süperyat halen Fransız Rivierası ve İtalya sahillerinde görülmeye devam ediyor. Dilbar, üretim sürecinde gizemini korumuş, nerede ise hiç bir bilgisine ulaşılması mümkün olmamıştı.

Dilbar

Alisher Usmanov’a ait olan süperyat, teslim edildikten sonra da ancak sınırlı bilgileri gün ışığına çıkmıştı. Süperyatın kaydı yapıldığında uzunluğunun 156 metre olduğu ve tam ağırlığının 15.917 GT olduğu deklare edildi. 23 metre genişliğinde ve su çizgisi altında 6 metre olduğu ise, yat ile ilgili diğer önemli bilgiler. Dizel elektrik güç ünitesi, bugüne kadar bir yata monte edilmiş en büyük ünite ve yat sahip olduğu motorlar ile 22,5 knot hıza çıkabiliyor. Dilbar'ın ne kadar büyük bir proje olduğunun anlaşılması için, Lürssen tarafından verilen rakamlarda süperyattaki yüzeylerin 10.000 m²’den daha büyük olduğu, üretiminde kullanılan toplam kablonun uzunluğunun ise 1.100 km’yi bulduğu ifade edildi.

Dilbar-2

Lürssen tersanesinin yönetici ortağı Peter Lürssen, yat ile ilgili olarak; “Dilbar süperyatının inşasını üstelenmek bizim için büyük bir itibar ve biz bundan dolayı büyük gurur duyuyoruz. Özellikle de bu projenin süresinin 52 ay olması bizleri daha da fazlasıyla gururlandırıyor. Dilbar gerçekten hem bizim için, hem de süperyat tarihi için olağanüstü bir dönüm noktası oldu.” dedi.

Dilbar'da 3.800 m² iç alan, yat sahibi ve konukları için Winch Design tarafından tasarlandı. Tasarımcı Andrew Winch süperyat hakkında; “Dilbar benim hayatımın büyük bir parçası oldu. Bu yat benim için gerçekten çok özel. Kültürel olarak eşi yok ve her açıdan inanılmaz seviyede çok detaylı bir çalışma oldu. Yat sahiplerinin her detaydan çok zevk alacaklarına inanıyoruz” diyor.

Dilbar-3

Dilbar’ın dış görünümünde ise, açık fildişi renkler ve bronz aksamlar kullanıldığını görüyoruz. Yat sahibinin diğer yatı Ona’da olduğu gibi, aynı tarz kullanılarak ve yat sahibi ile yakın bir çalışma yürütülerek, Espen Oeino International tasarım firması zamanın ötesinde ve seçkin bir görünüm elde etmiş. Yat ile ilgili olarak Espen Oeino; “Espen Oeino International tasarım ofisi olarak, bu büyük projenin parçası olmaktan dolayı büyük onur duyduk ve kendimizi ayrıcalıklı hissettik. Tüm taraflar arasındaki yakın işbirliği, bu süperyatın büyüleyici olmasında etkili oldu.” dedi. 

Dilbar-4

Dilbar'ın sahibi olan Alişer Burhanoviç Usmanov, Özbek asıllı bir Rus milyarder. Forbes dergisinin 2015 yılındaki sayısına göre, 13.5 milyar dolarlık servetiyle, Rusya'nın 3., dünyanın ise 71. en zengin insanı.YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.