Satılık Tekneler

Süperyat Alive'ın Testleri Başladı
26.11.2014 Süperyat Alive'ın Testleri Başladı
Dünyaca ünlü Hollandalı Heesen tersanesinin yeni ürettiği, 42,4 metre uzunluğundaki süperyatının deniz testlerindeki başarıları açıklandı. Çelik gövdeli ve alüminyum üst yapıya sahip, etkileyici maksimum 16,4 knot hıza ulaşan yat için Heesen tersanesi, kontratlarında taahhüt ettiklerinin yaklaşık 0,5 knot üstünde bir hıza ulaşarak büyük bir başarı sağladıklarını ifade ettiler. 

Süperyat Alive'ın Testleri Başladı

Tabii ki hız konusu deniz koşullarına bağlı olarak, elde edilen maksimum hız 70 cm dalga yüksekliğinde, 3-4 hızda esen güney batı rüzgar altında elde edildi. Taahhüt edilen yakıt tüketimi oranı 12 knot hızda 4.000 deniz mili menzilde yerine getirildi. Ulaşılan yakıt tüketimi seviyesi sayesinde fazladan 750 mil mesafe bedavaya geliyor, Burada teknenin ve motorun idareli yakıt kullanımı çok etkili oldu. Geleneksel uzun menzilli yatlar ile mukayese edildiğinde, elde edilen yakıt tasarrufu % 30’lara varıyor.

Süperyat Alive'ın Testleri Başladı

Heesen yetkilileri, Oss üreticisinin kullandığı yakıt tüketimi konusunda tasarım uzmanı Hollandalı Hull Vane ile birlikte, yeni ürettikleri süperyat Alive ile yaptıkları hız testinden fazlasıyla etkilendiler. Süperyatın kıç bölümü özel bir folyo ile kaplandı. Hull Vane dümen suyu patern etkilerini inceledi ve hidrodinamik bir kaldırma gücü oluşturarak yatın su ile sürtünmesini azalttı.

Van Oossanen Naval Architects firması Hessen ile birlikte çalışarak gövde ve üst yapıyı tasarlarken, Omega Architects firması ise yatın iç ve dış mekan tasarımlarını üstlendi.

Süperyat Alive'ın Testleri Başladı

Dokuz metre bordaya sahip olan süperyat Alive, denize 2014 yılının Eylül ayında indirildi. Yarım yükte toplam ağırlığı 54 ton geliyor. Çift MTU 12V M72 motor ile donatılan yat, 12 knot hız ile 4.000 mil menzili kat edebiliyor. 12 konuk ağırlayabilen süperyatta kaptan dahil 10 mürettebat görev yapıyor.

 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder