Satılık Tekneler

Süpersonik denizaltı ile Shanghai-San Francisco 2 saat
30.08.2014 Süpersonik denizaltı ile Shanghai-San Francisco 2 saat

Çin, süpersonik denizaltı ile Shangai'dan San Francisco'ya 2 saatten az sürede gidecek!
Harbin Institute of Technology'nin Complex Flow ve Heat Transfer laboratuvarlarında bilim adamları tarafından geliştirilen yeni tekoloji ile denizaltı veya torpidolarda aşırı yüksek süratlere ulaşılıyor.


Akışkanlar mekaniği ve mühendisliği profesörü Li Fengchen, artık sualtında hava 'balonunu' oluşturabildiklerini ve hızlı sualtı seyahatini hayata geçirmek için önlerinde ciddi bir engel kalmadığını belirtti. Fengchen, 'bu potansiyel bizi son derece heyecanlandırıyor.' dedi. Teknolojinin daha da geliştirilmesi, ilerde yarış yatlarında da kullanılabilir hale gelmesi anlamına gelebilir.

Bilindiği üzere suyun yarattığı sürtünme direnci, havanınkinden çok daha yüksek olduğundan dolayı, denizaltılar hava taşıtları kadar yüksek süratlere çıkamıyor.

Soğuk savaş döneminde Sovyet ordusu 'supercavitation' teknolojisiyle sualtı araçlarında hava balonu oluşturarak sürtünmeyi azaltmıştı. Bu sayede Shakval isimli Sovyet torpidos, saatte 370 km'nin üzerine çıkabiliyordu.

Yeni teknolojiyle sürat 'sorunu' ortadan kalkmışa benziyor ancak teknolojinin kullanılması için iki önemli sorun hala varlığını koruyor. Birincisi, bahsedilen 'hava balonunun' oluşması için taşıtın 100 km/s gibi bir süratle çıkış yapması gerekiyor. İlk çıkış için bu hayli yüksek bir sürat. İkincisi ise hava balonu içinde yolculuk eden taşıtın, bir dümen veya benzeri sistemle yön değiştirmesi şimdilik imkansız.  



YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.