Satılık Tekneler

Stanley Paris'ten dünya turu denemesi
17.03.2014 Stanley Paris'ten dünya turu denemesi

Uzun zamandır Florida’da yaşayan bir Yeni Zelandalı olan Stanley Paris, 2014’ün Kasım ayında Florida’dan demir alarak solo, durmadan ve yardım almadan dünya turunu ikinci kez deneyeceğini açıkladı.

Bir önceki denemesinde Paris 63 feet’lik özel tasarım yelkenlisi Kiwi Spirit ile Bermuda’dan yola çıkarak solo dünya turunu tamamlayan en yaşlı ve en hızlı kişi olmayı ummuştu.  Bunu yapmak için 1986 yılında 54 yaşinda dünya turunu 150 günde tamamlayan Dodge Morgan’ın rekorunu kırması gerekiyordu.

Stanley Paris'ten dünya turu denemesi

Ancak 76 yaşındaki Dr. Paris önce teknesinde yaralanıp 5 gün sonra da Güney atlantik’te teknesinde arızalar ortaya çıkınca Ocak ayında rekor denemesini terk etmek zorunda kalmıştı.  Sekiz gün sonra da Cape Town’a topallayarak varmıştı. Teknenin arması ile ilgili önemli soru işaretleri vardı ve Dr. Paris’in selameti ile ilgili de kaygılar mevcuttu.  Bu durumda Güney Okyanusu’na hareket etmesi hem teknesini hem de kendisini tehlikeye atmak olacaktı.

O sırada, yolculuğunu mümkün kılmak için büyük fedakarlıklar yapmış olan dostlarından ve ailesinden oluşan kalabalık grubu düşünerek kesinlikle ikinci bir denemede bulunmamak konusunda kararlılığını belirtmişti.  Ancak şimdi bu fikrini değiştirmeye ikna edilmiş olduğu görülüyor.

Burada belirtmek gerekir ki, dünyanın en tanınmış denizcilerinden olan, ve bir Najad 38 olan İsveç yapısı teknesi Nereida ile 70 yaşında solo, yardımsız ve durmadan dünya turu yapmış en yaşlı kadın denizci olma ünvanına sahip olan Jeanne Socrates ancak üçüncü denemesinde başarılı olmuştu.

Stanley Paris'ten dünya turu denemesi

Dr Paris son dönemde yelken imalatçıları, tasarımcılar, tekne imalatçıları ve benzeri ekiplerle uzun toplantılar yapmakta ve teknesine ve armasına olan güvenini geri kazandıracak çözümleri araştırmakta. Otago Times gazetesine verdiği demeçte Dr Paris “Eğer her anlamda güvendiğim ve benim yaş ve yeteneklerime sahip bir solo denizcinin kullanımına uygun şekilde donatılmış bir teknem olmadan tekrar başlamanın bir anlamı olmayacaktı.” Şeklinde konuştu.

Tecrübeli denizci Kiwi Spirit’in sadece “yeniden bütünlenmiş” olmadığını, artık daha da sağlam olduğunu ve tekrar yola çıkmak konusunda özgüveninin tam olduğunu belirtti.

“Eğer bir kez daha başarısız olursam; ki arızaların yanısıra birçok sebepten bu oldukça mümkün; bir üçüncü denemenin olmayacağı kesin, zira eşim Catherine’in sabrının da bir sınırı var.”

Stanley Paris'ten dünya turu denemesi

Eğer başarılı olursa Dr. Paris birkaç ilke imza atmış olacak. Paris St. Augustine’den start alan ilk solo, yardımsız ve durmadan dünya turuna çıkan denizci olacak.  150 günlük dünya turu rekorunu kırmak için başlangıç noktası ise Bermuda olacak.  Teknesi çevreci bir tekne olduğundan bu seyahati atmosfere hiç karbon salmadan yapan ilk tekne olacak.  Ayrıca durmadan, yardımsız ve solo olarak dünya turu yapan en yaşlı kişi ünvanını da kazanacak.

Japon denizci Minoru Saito solo dünya turunu 2005 yılının Haziranında, 71 yaşındayken hiç durmadan 233 günde tamamladı.  Saito toplam sekiz dünya turu tamamladı.  Bunlardan sonuncusu birçok zorluklarla, 77 yaşındayken “ters istikamette” ve 1080 günde tamamlandı, ancak durmadan yapılan bir dünya turu değildi


www.sailworld.com

www.stanleyparis.comYASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.